«Смерть Сталіна». Як вбити «дракона»?
Андрій Сніжко
журналіст, політолог

Доки українське суспільство обговорює, як краще здихатися імперського зашморгу радянської спадщини і чи варто для того заборонити творчість Булгакова, Висоцького і Цоя, а може, й поготів закрити кордони на сході України і накласти табу на все російське, європейці вже пропонують нам дієві рецепти. Не забороняти, а навпаки – побільше споживати того радянського, але під соусом чорного гумору та жорсткої іронії, – радять вони. Саме таке послання закладено у британсько-французьку стрічку про нашу радянську минувшину «Смерть Сталіна».

Новітнє кіно лише кілька днів тому стартувало прем’єрними показами по всій Україні, але вже збирає повні зали. Та ще й якої публіки! Не лише молоді, яка для розваги заглядає в кіно, аби щось переглянути під попкорн і колу, а й людей старшого віку, подекуди – пенсійного. Може, не очевидців життя і смерті вождя, але точно тих, кому довелося сьорбати його спадщину великою ложкою. Тішить їх реакція, коли в паузах між мізансценами вони не стримуються в емоціях і промовляють на всю залу: «Молодці! Правду зняли! Так воно і було!».

Фільм справді заснований на багатьох історичних подробицях смерті радянського лідера Йосипа Сталіна і кількох днів опісля, коли почався великий переділ «владного пирога» між його посіпаками. Власне, на цьому і зробили акцент автори фільму: максимально характерно показати всіх тих сумнівних суб’єктів (Берію, Маленкова, Хрущова, Жукова і т.д.), які потрапили на верхівку радянської системи, тут же законсервувавши її під себе та створивши культ особи. Їх цікавить лише одне: влада, народна слава, тотальний контроль, гроші, гра людськими долями. (Щось знайоме, чи не так?) У прагненні досягти всіх цих «благ» персонажі виявляють всю свою нікчемність та ницість, в якій ладні зраджувати самих рідних, зводити наклепи на друзів, і найгірше – вбивати тисячами й мільйонами…

Втім, «дракон» влади, змальований в картині, виявляється зовсім не страшним, навпаки – смішним, слабким, здоланим. Про це варто пам’ятати всім українським політикам та дотичними до них. Тому варто бодай раз подивитися в очі такому «дракону», нехай і кіношному.

Насилля і кров тягнеться через всю сюжетну лінію стрічки, як – і через всю радянську історію. Але засмутися просто не встигаєш. Бо щоразу, у важкий момент, автори фільму дістають «шпильку» чорного гумору і «підколюють» глядача. Саме в такі моменти розумієш, що багаторічний страх, смуток, зачарування і розчарування культом влади можна долати лише через сміх. Тим більше, що цей сміх фактично над самими нами – homo sovieticus. Він лікує і дозоляє найкраще перетравити той тягар, який досі висить зашморгом на шиї пострадянського суспільства.

Саме тому фільм «Смерть Сталіна» заборонили для показу в Росії. Депутати Державної думи на закритому засіданні переглянули цю стрічку і постановили, що «вона паплюжить честь і гідність радянської та російської людини». Хоча власне «людей» в цьому кіно значно менше, ніж нелюдів… від влади. Таких самих, які зараз панують в Росії. До речі, суголосний епізод британсько-французької картини підтверджує це. Там вождь і наближені з політбюро, схваливши чергові розстрільні списки, йдуть відпочивати на закритий показ американських фільмів про ковбоїв, сміючись над рештою народу, який живе в іншій реальності.

Тут знімали фільм «Смерть Сталіна»: будинок зі старою двірницькою в середмісті Києва
Тут знімали фільм «Смерть Сталіна»: будинок зі старою двірницькою в середмісті Києва

А от, українцям цей фільм подивитися буде дуже корисно: із вищеназваних причин, а ще й тому, що західну стрічку знімали в середмісті Києва – старовинних кварталах ХІХ ст. між вулицями Ярославів Вал та Олеся Гончара. Одну з ролей в ньому зіграла всесвітньовідома французька акторка українського походження з Бердянська Ольга Куриленко.

Тому це наше кіно про нас, як не крути. Нам є що подивитися в ньому і осмислити.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-15 18:10 :58