Новини » Політика 29 січня, 2018, 12:58
Чому Путін хоче повернути українську військову техніку та зброю з Криму, – «Стежками війни»
ZIK
ZIK

Чотири роки тому на Кримському півострові з’явилися озброєні люди у формі без опізнавальних знаків. За даними російських ЗМІ, це були «вєжлівиє люді». Однак, виявилися, вони аж ніяк не ввічливі. Загальні втрати від анексії півострова оцінили у понад один трильйон гривень. Серед вкраденого росіянами – багато зброї та військової техніки. І нещодавно про неї раптово згадали у Кремлі. Ба більше! Навіть захотіли її повернути.

Про це йдеться у програмі військових розслідувань «Стежками війни» (щосуботи о 16:00 на телеканалі ZIK).

Питання повернення українських кораблів виникло не раптово. Адже, за словами військового журналіста Романа Бочкала, комісія, у яку входили представники Міністерства оборони України, Міністерства закордонних справ, експерти з відповідних питань РНБО, постійно контактували з російською стороною щодо питання повернення майна. І у червні 2014 року вони віддали Україні рятувальне буксирне судно «Ізяслав», водолазне «Кам’янка» та судно контролю фізичних полів «Сєверодонецьк». Також розглядали повернення інших кораблів, але тоді Росія на це не пішла.

«Знаємо достовірно, що українські кораблі використовували, як «донорів». Адже на той час якраз тривала активна фаза операції Росії в Сирії. Тобто з них знімали комплектуючі і використовували для російського флоту», – розповів військовий журналіст Роман Бочкала.

Журналіст припускає, що рішення Путіна зараз віддати кораблі, пов’язане саме зі зміною курсу Росії.

«Коли спецоперація Росії стала менш активна і змінилась геополітична ситуація, Путін вирішив стати таким собі миротворцем. Тому, можливо, у нього тепер є інша мотивація та домінанта і цей флот йому вже не дуже потрібен», – додав Бочкала.

Політичний аналітик Володимир Горбач має і свою версію, щодо того, де ще Росія могла використовувати українську зброю та техніку.

«Захоплена росіянами українська техніка під час окупації Криму задіювалася у війні на Донбасі. Бо саме нею російська сторона на самому початку конфлікту на Донбасі озброювала бойовиків», – вважає Горбач.

Колишній перемовник з українського боку Роман Безсмерний два роки мав справу з Росією у Мінську. Тож добре знайомий з кремлівською дипломатією. Серед причин, які могли спонукати Путіна повернути Україні кораблі, він називає й суто практичні.

«Станом на сьогодні у гнітючому стані перебуває як Росія у Севастополі, так і експлуатація флоту. На три-чотири плавзасоби існує один екіпаж. Адже, навіть, за часів Радянського Союзу основу флоту складали призовники, військові строкової служби і офіцери з України. Тому в Криму станом на зараз відчувається дефіцит матросів для обслуговування корабельної техніки», – прокоментував учасник Тристоронньої контактної групи у Мінську (2014-16 рр.)Роман Безсмертний.

Хоча, на його думку, коли Кремль пропонував повернути Україні техніку та озброєння, він апріорі готувався до того, що вона відкине цю пропозицію. Втім, головною причиною так званої, доброї волі Путіна пан Безсмертний називає антиросійські санкції та цьогорічні вибори у Росії.

«Наприклад, коли ми обмінюємо військовополонених, то виграють усі, в тому числі і Путін. Адже він собі заробляє бали на вибори. Але питання Донбасу і Криму може бути подолане лише, якщо, даруйте, всі будуть у виграші. Тому Україні на сьогоднішній день потрібно все, що необхідно для її оборони і безпеки. Але при першій же нагоді забирати звідти техніку та ремонтувати її. Тому що, на жаль, ми не маємо такої допомоги, щоб ми могли розкидатися такими речами», – сказав Безсмертний.

Проте екс-речник Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов вважає, що не варто плекати надії на майно, яке залишилось у Криму.

«У разі, якщо буде ухвалене політичне рішення і процес передачі військового майна розпочнеться, що у мене викликає дуже великі сумніви, невідомо, що саме ми отримаємо. Адже дуже багато військової техніки та боєприпасів було використано проти України російськими терористичними військами в конфлікті на сході нашої країни», – розповів екс-речник Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов.

Українські політики підтримують повернення української техніки та озброєння з Криму, але вважають, так як і Селезньов, що, швидше за все, її вже неможливо буде відновити.

«Три з половиною роки ця техніка не обслуговувалася. Більше того, не перебувала на зберіганні чи на консервації. Тому зараз це вже може бути купа металобрухту, яку немає сенсу відновлювати», – прокоментував член Комітету ВРУ з нацбезпеки та оборони Дмитро Тимчук.

Вирішити проблему з поверненням майна можуть допомогти і міжнародні суди. Але їх рішення Росія буде виконувати лише у тому випадку, якщо у неї не буде іншого варіанту.

«Російська сторона буде виплачувати всі компенсації тільки у випадку, коли в неї не буде іншого виходу. А іншого виходу в неї не буде тоді, коли вона остаточно переконається, що всі фокуси і у війні з Україною, і в Криму, не спрацювали», – сказав політичний аналітик Володимир Горбач.

Отже, українські політики та експерти вважають, що недоцільно погоджуватись на пропозицію Москви. Проте, усі в очікуванні офіційної відповіді від Президента України, якої поки що немає.

До слова, за офіційними даними Міноборони України, після анексії Криму Росією там залишились одинадцять бойових українських кораблів, катерів та сім допоміжних суден, по два батальйонні комплекти БМП-2 і БТР, сім дивізіонів артилерії, чотири мінометні батареї, п’ять дивізіонів С-300, три дивізіони ЗРК «Бук», літаки МіГ-29 та Л-39, а також різноманітна військова техніка з баз зберігання.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2021-01-24 19:53 :47