На добре здоров’я. Кому узимку не до жартів...

Тетяна Козирєва
Тетяна Козирєва
Фото з відкритих джерел

Попри те, що цієї зими в Україні наразі не фіксують захмарних мінусових температур, є інформація і про обморожених, і навіть про замерзлих на смерть. Звісно ж, найчастіше у холодну пору року спіткає обмороження, котре, як правило, спровоковане загальним переохолодженням організму, а особливо часто студінь вражає вушні раковини, ніс, недостатньо захищені кінцівки, в першу чергу – пальці рук і ніг.

Тим часом імунологи попереджають, що для біди й сильних морозів не потрібно, бо є певна категорія людей, для яких і нульова, і навіть невисока плюсова (!) температура становлять неабияку небезпеку. Йдеться про осіб з так званою холодовою алергією, мовою медиків – кріопатією. Що це за патологія, які має прояви, як від тієї напасті захиститися – у розмові з алергологом та імунологом Валентиною ЧОП’ЯК. А передусім розпитую про симптоматику, яка вказує на несприйняття організмом холоду.

– Насправді проявів кріопатії багато, – говорить професор Львівського медичного унівнрситету, доктор медичних наук Валентина ЧОП’ЯК. – Наприклад, зміна забарвлення шкіри рук (вони, наприклад, можуть синіти), а ще – затруднене дихання, блідість шкірних покривів. Ба більше – за низької температури повітря можлива й втрата свідомості. Крім того, алергія на різке зниження температури може маніфестувати себе холодовою кропив’янкою і нападом бронхіальної астми. І навіть, увага!, ангіоневротичним набряком та анафілактичним шоком, а це вже – украй небезпечні стани, що загрожують життю. А ще у людей через контакт з холодом може розвиватися холодова анемія, тобто недокрів’я.

– Якої мінусової позначки має сягнути температура повітря, щоби заподіяти шкоди?

– Усі вище названі симптоми можуть проявлятися вже при нулі градусів. Але ті пацієнти, що мають вегето-судинні порушення, можуть відчувати прояви холодового характеру, які часто називають «феномен Рейно» або «хвороба Рейно» (коли скомпрометовані судини пальців кисті, також – стоп), навіть за умов плюс десяти градусів. Отож такі, з вегето-судинною дистонією, люди навіть вже при плюс десяти мають захищати себе – рукавичками, теплими шкарпетками та шарфами, тому що тепло знімає прояви холодової алергії.

– А я ще чула, Валентино Володимирівно, що дуже погано переносять різке зниження температури люди з хворою печінкою. Чи це справді так?

– На жаль… Тому за наявності проявів кріопатії потрібно добре обстежити печінку. Зокрема, перевірити, чи часом нема носійства гепатиту С? Бо від 40 до 80 відсотків носіїв гепатиту С мають прояви холодової алергії. Крім того, якщо є така чутливість, пацієнти можуть мати аутоімунну патологію. В першу чергу, склеродермію (хронічне системне сполучно-тканинно-судинне полісиндромне захворювання) і системний червоний вовчак. Особливо уважними до себе у холодну пору року також мають люди із схильністю до тромбоутворення.

– Можливо, є якесь спеціальне обстеження на схильність до кріопатії?

– Перш за все, це банальна провокаційна проба. Полягає вона у тому, що упродовж десяти хвилин руки пацієнта тримають під холодною водою або прикладають шматочки льоду до шкіри – і відразу ж можна визначити, чи є підвищена чутливість до холодового фактору. Є також лабораторні проби (береться кров із вени), які дають можливість лікареві визначити, чи є підвищений синтез певного імуноглобуліну (І) при контакті з холодом. Відповідно, аналіз роблять до і після так званої провокації. Тому, з урахуванням різних нюансів проявів кріопатії, обов’язково звернутися по консультацію до фахівця – імунолога або алерголога, який чітко визначить вид холодової алергії, що, своєю чергою, сприятиме запобіганню ускладнень, спричинених цим порушенням.

– ​І, все ж таки, не зайве наголосити, що за мінусової температури повітря потрібно тепло, відповідно до погодних умов, одягатися. І напевно, це є передовсім профілактикою?

– Маєте рацію. Звичайно, щоби уникнути проявів холодової алергії, не забуваймо тепло, по погоді, вбиратися. Також із профілактичної точки зору дуже добре пити дезагреганти (препарати для розрідження крові. – Т.К.) природного походження, а це – напої з малиновим варенням, також – відвар верби. Доречний прийом антигістамінних (протиалергійних. – Т.К.) препаратів, ендотеліопротекторів, помічних при низці патофізіологічних процесів, і гепатопротекторів (для підтримки функції печінки. – Т.К.). Препарати, звичайно ж, має порадити лікар. Але на першому місці, вкотре наголошую, – тепле вбрання.

– Вочевидь, Валентино Володимирівно, варто назвати ускладнення кріопатії, бо вони – дуже важкі.

– Холодова алергія може спричинити ішемічні прояви, навіть стати тригером до розвитку інфаркту міокарда, і це добре мають пам’ятати люди, в котрих спровоковані коронарні судини. Крім того, можливі й мозкові розлади, тому з холодом не треба жартувати. Якщо виявляють кріоглобуліни у людей із системними захворюваннями сполучної тканини, це може призвести до хворобливих змін у нирках (зокрема, при системному червоному вовчаку), поглиблювати ушкодження легень при склеродермії.

– Насамкінець перепитаю про порятунок від холоду міцним спиртним…

– ​При переохолодженні кінцівок можна розтерти руки і ноги горілкою або самогонкою, також – трішки, до 50 грамів, спожити. Це покращить мікроциркуляцію крові і зменшить судинний компонент, який розвивається при кріоалергії. Але потрібно дуже добре пам’ятати, що надмірне вживання алкоголю негативно впливає на всі органи і системи, особливо – на печінку, а печінка продукує кріофібриноген, кріоглобуліни, і це може посилити і поглибити прояви холодової алергії.


То дослухайтеся до порад доброго фахівця.

Тепло, аби не перемерзати, вдягайтеся.

І, звісно ж, будьте мені здорові!

Читайте також: На добре здоров’я. І корисно, і смачно

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...