Україна має право застосувати силу для повернення окупованих територій
Українські військові на Донбасі. Фото: ZIK/EPA-EFE/MARKIIAN LYSEIKO
Українські військові на Донбасі. Фото: ZIK/EPA-EFE/MARKIIAN LYSEIKO

Завдання України – чітко зафіксувати своє право як на застосування сили для деокупації своїх територій, так і можливість вирішення проблеми шляхом дипломатичних переговорів.

Від наших естонських друзів:

«Ви, українці, живете в полоні небезпечних ілюзій, що всім усе пояснили і в усьому, що стосується війни з Росією, усіх переконали. Чорта лисого це правда. В Західній Європі ніхто нічого не розуміє, а ви робите надто мало. Коли ж ми (балтійські держави) піднімаємо голос на ваш захист чи підтримку, то лише поглиблюємо репутацію східноєвропейських параноїків, які без причини ненавидять Росію і заважають «нормальним» країнам торгувати».

Я, між іншим, з цим погоджуюсь. Але знаю і причину такого стану речей – концепція «немає іншого, ніж дипломатія, способу вирішення проблеми» просто не передбачає можливості серйозної розмови ні про гібридні війни, ні про традиційні збройні конфлікти.

Апологети цієї тези або придурюються, що вірять, ніби наш конфлікт з Росією може бути вирішений у близькій перспективі (в якій ми дійсно будемо неспроможні завдати Росії військової поразки), або вважають, що в будь-якій віддаленій перспективі Україна завжди буде слабшою за Росію.

А це не обов’язково є правда.

Ці люди навмисно недоговорюють і те, що слабка у військовому плані держава ніколи не закінчить війну на вигідних для себе умовах. А також те, що ймовірність дипломатичного розв’язку тим вища, чим більше ми готові та спроможні вирішити проблему силою.

Наше завдання чітко зафіксувати своє право як на застосування сили для деокупації своїх територій, так і можливість вирішення проблеми шляхом дипломатичних переговорів. Чому надати перевагу – це не стратегія, а тактика, вибір якої залежить від конкретного історичного моменту.

Закріплення в позиції України формулювання про можливість застосування сили для повернення окупованих територій слід розглядати також як гарант дотримання політики невизнання окупації.

Учора міністра ЗС Естонії запитали про позицію його країни стосовно того факту, що в щойно прийнятому законі «про деокупацію» йдеться про можливість застосування Україною сили. Міністр професійно і грамотно уник прямої відповіді.

Коли черга дійшла до мого виступу, я запропонував таку інтерпретацію: за Статутом ООН будь-яка держава має право на застосування сили з метою самозахисту. Через відсутність будь-яких ознак можливості вирішення конфлікту дипломатичним шляхом українські парламентарії фактично апелювали до передбаченого Статутом ООН права на самозахист. А коли доходить до положень Статуту ООН, то будь-яка цивілізована правова держава не має іншого вибору, ніж поважати і дотримуватися їх.

Читайе також: В Росії зізналися, на які міста України хочуть відправити війська

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-20 10:00 :12