вівторок, 23 січня, 2018, 17:40 Політика
Перші загиблі на Майдані: слідство триває з незначними просуваннями
Мітингувальники несуть пораненого на вул. Інститутській в Києві. Фото: ZIK/EPA/ALEXEY FURMAN
Мітингувальники несуть пораненого на вул. Інститутській в Києві. Фото: ZIK/EPA/ALEXEY FURMAN

Сьогодні адвокат та друзі Героїв Небесної Сотні в Українському кризовому медіа центрі розповіли подробиці розслідування справ перших вбивств активістів на Майдані 22 січня 2014 року.

Той день вже називають кривавим Днем Соборності, бо саме тоді на Майдані пролунали перші смертельні постріли, які обірвали життя низки активістів. 22 січня 2014 року були вбиті вогнепальною зброєю Сергій Нігоян та Михайло Жизневський, отримав поранення й помер наступного тижня в лікарні Роман Сеник, а Юрія Вербицького було викрадено з лікарні невідомими та закатовано на смерть.

Проте це не повний список, – розповідає голова ГО «Родина Героїв Небесної Сотні» Володимир Бондарчук. Ще по низці кримінальних справ зараз триває слідство.

Голова ГО «Родина Героїв Небесної Сотні» Володимир Бондарчук. Фото: Андрій Сніжко/ZIK
Голова ГО «Родина Героїв Небесної Сотні» Володимир Бондарчук. Фото: Андрій Сніжко/ZIK

Відомо, що окрім згаданих вище в січні в Сумській області з відірваною кистю було знайдено тіло Тараса Слободяна – активного учасника Майдану. 27 січня на ялинці було знайдено повішеного Віктора Хом’яка. Двоє активістів – Богдан Калиняк та Олександр Бадера були облиті з водомету в крижану погоду і побиті «Беркутом», після чого померли 28 січня.

Адвокат родин Героїв Євгенія Закревська повідомила, що по цих справах є певні зрушення. Але великою проблемою залишається те, що низка невідкладних слідчих дій, яка б мала відбутися одразу після вбивства, не відбулася. Більш того, в подальші місяці і роки правоохоронці теж ухилялися від виконання своїх обов’язків: не проводили допити свідків, збір доказів, радіорозвідку, перевірку трафіку і т.д. Фактично справи лежали «мертвим вантажем» в Міністерстві внутрішніх справ, попри гучні бравурні заяви його посадовців про істотні просування в розслідуванні.

Адвокат родин Героїв Небесної Сотні Євгенія Закревська. Фото: Андрій Сніжко/ZIK
Адвокат родин Героїв Небесної Сотні Євгенія Закревська. Фото: Андрій Сніжко/ZIK

Юристка заявляє, що рух слідства почався лише, коли навесні 2017 року вони добилися передачі цих справ до Департаменту спеціальних розслідувань ГПУ. Та й при тому – в ході передачі матеріалів їх частину спромоглися «загубити».

«Ще минулого року я казала, що це найгірше розслідувані епізоди. На даний момент я можу сказати, що є певні просування по справі Вербицького і певні, але недостатні просування по трьох справах, які поки що розслідуються у єдиному провадженні разом із розслідуванням поранень», – розтлумачила Євгенія Закревська.

Вона додала, що сьогодні фактично єдиним підозрюваним e цій справі, який перебуває під вартою, є Олександр Волков. Але його захист постійно намагається змінити запобіжну міру на більш м’яку, що, на думку правозахисників, неодмінно приведе до втечі підозрюваного.

Вважається, що цей чоловік міг бути причетним до організації викрадення Ігоря Луценка і Юрія Вербицького групою «тітушок».

Учасники сьогоднішнього брифінгу також анонсували започаткування на честь загиблих творчого проекту «Відзнаки Героїв», мета якого – допомогти молодим митцям втілити свої мрії.

Андрій Сніжко,
для IA ZIK

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-18 00:15 :00