понеділок, 22 січня, 2018, 11:25 Суспільство
Медведчук не захищав, а обвинувачував Василя Стуса у суді, – адвокат

Під час суду у Василя Стуса було декілька клопотань, наприклад, про міжнародного адвоката. Проте Віктор Медведчук, як адвокат, не підтримав жодного з них. А коли Стус говорив про те, що він не винен, адвокат відповідав: «Ні, кваліфікація злочину правильна».

Про це в фільмі «Справа Василя Стуса» проекту «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» (щосуботи о 22:00 на телеканалі ZIK) заявив адвокат Ілля Костін.

У 1979 році Василь Стус повернувся до Києва. Та на волі поет знову свідомо наразив себе на небезпеку. Він вступив в Українську Гельсінську групу, членом якої уже був його товариш по табору Василь Овсієнко. Вступ до цієї організації гарантував неминучий арешт.

«Збереглись його рукописи з таборового зошита, де написано: «У Києві я довідався, що людей, близьких до Гельсінської групи, репресують найбрутальнішим чином. Такого Києва я не хотів. Побачивши, що група кинута напризволяще, я вступив до неї, бо просто не міг інакше. Коли життя забране, крихт я не потребую», – зачитав дисидент Василь Овсієнко.

У Москві саме готуються до грандіозної події. Вперше у Радянському Союзі та й у всій східній Європі тут прийматимуть 6 тисяч спортсменів із 80 країн світу. До Олімпіади 1980-го найбільші міста Союзу мають стати ідеальними, тож оперативно проводять «зачистки» інакодумців.

«Влада знала, що приїде багато журналістів, тому хотіла, щоб не було дисидентів, щоб у нікого не було можливості про це розказати. Тому багатьох дисидентів, у яких закінчувався термін, засудили по нових статтях. Наприклад, Чорноволу «пришили» спробу зґвалтування, а Литвину – побиття 5 міліціонерів», – розповідає адвокат Ілля Костін.

Тоді ж  Василь Стус, який провів на волі лише 8 місяців, за поширення «ворожої» літератури знову потрапляє до зали суду. Попри те, що Стус відмовляється від захисту, його адвокатом призначають Віктора Медведчука.

Адвокати Ілля Костін та Роман Титикало кілька місяців провели в архівах СБУ, детально вивчаючи матеріали другої кримінальної справи Василя Стуса. Вперше за час незалежності України, молоді юристи проаналізували адвокатську діяльність скандального захисника.

Перелистуючи стоси архівних документів, адвокати натрапили на один цікавий протокол, який їх просто шокував.

«Василь Стус клопотав про те, щоб йому дали міжнародного адвоката. Інституту міжнародної адвокатури в СРСР в принципі не було, але Стус казав, що суд готовий був це зробити. Було ще кілька клопотань, наприклад, про відвід суддів. Проте адвокат не підтримав жодного з них. Він казав, що все вирішить суд», – розповідає Ілля Костін.

 Уже в часи незалежності Віктор Медведчук виправдовуватиметься: роль адвоката у радянському суді була незначною. Мовляв, від нього нічого не залежало.

Проте з архівних документів Ілля Костін та його колега виявили у поведінці адвоката Медведчука те, чого навіть в радянській судовій системі виправдати неможливо.

«Не має значення, яка це адвокатура. Будь-де у світі не може бути такого. Коли Василь Стус говорив, що він не винен, Віктор Медведчук відповідав: «Ні, кваліфікація злочину правильна». Медведчук не просто не захищав, він обвинувачував свого клієнта», – заявив адвокат.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-21 09:57 :50