понеділок, 22 січня, 2018, 9:31 блоги Суспільство
Людство все ще у архаїчному стані
Галина Пагутяк
українська письменниця, лауреат Шевченківської премії з літератури

Ще наприкінці 1830 року магістрат у Львові створив групи для боротьби з епідемією холери. Все було чітко розписане, але не було уявлення, що то, власне за хвороба і як вона поширюється. Тому, незважаючи на всі урядові заходи, холера в Галичині забрала майже сто тисяч життів. Газета Львівська що два дні публікувала статистику смертей і одужань з кінця травня до кінця серпня. Хворобу принесли, як це буває завжди, військові. Цього разу з Росії, а джерело страшної недуги знайшлося аж у Індії.

Найважче відшукати зв’язки між явищами, щоб докопатись до їх причини і тоді усунути ваду. Ретельно перевірити всі коліщата і гвинтики у машині Буття. Але рідко це вдається, бо більшість людей не здатні мислити самостійно. Тому розпач від безсилля призводить як до тероризму, так і до пробудження архаїчної свідомості. Якщо у Львові були шпиталі, то в Самбірському окрузі не було жодного, і там померло найбільше людей. По селах не було лікарів, не було допомоги тим, хто потерпав від ізоляції, бо галицькі села не були ніколи самодостатні: вони активно комунікували між собою і з містом, щоб вижити. Холера позбавила їх заробітку і найнеобхідніших речей, і вони вперто проривались крізь кордони, збирались на молебні, які уряд рекомендував, і ще більше сприяли поширенню хвороби. Вимерло від 10 до 20 відсотків сільського населення.

Те саме відбувається із соціальними процесами – там, де потрібні засоби профілактики на випередження, люди намагаються втекти або вчинити розправу над винуватими, або благати у вищих сил заступництва. Нової людини немає – людство все ще у архаїчному стані, тому легко піддається паніці і маніпуляціям. Пандемія корупції проходить за такими ж самими законами, що і моровиця, бо люди не усвідомлюють зв’язків між цим явищем і своїм приватним життям.

Реформи – це зміна системи, її санація і суспільна гігієна, яка повинна охопити всі куточки країни по вертикалі й горизонталі. Але натомість у нас вдаються до сучасної магії або дозволяють собі повірити в мудрість влади. Або частина з них протестує. Навіть коли вдається переламати ситуацію, як це було чотири роки тому на Майдані, немає чіткої програми дій, яка виявить весь ланцюжок, що тягнеться від джерела зла. І досі немає. Виливають срібні кулі, проводять магічні кола і шукають помочі в старих ідолів чи практикують примітивні совкові ритуали.

В Нагуєвичах, Ясениці і Тустановичах палили опирів під час епідемії 1831 року, але це не допомогло, померло 240 людей, більше ніж в інших селах. І опирів палитимуть знову, бо завжди знайдеться ворожбит чи вождь, який вкаже, що в усьому винні євреї, ліберали, націоналісти, галичани, опирі, торгаші, депутати, нездари в уряді. Але найгірше не це, а те, що за неоколоніальної української влади численні маніпулянти змушують нас самих визнати себе винними, смішними, невдахами і дикунами. Нам залишається лише встромити собі в серце осиковий кілок чи застрелитись срібною кулею перед смертельним оком василіска – телевізором. Ні те, ні інше – не вихід, якщо йдеться про одужання.

У ті часи, коли холера косила людей по всьому світу, американські незалежні мислителі заговорили про довіру до себе, про раціональне використання ресурсів, про відмову фінансувати шкідливі проекти з власної кишені, про скромні потреби і чесний бізнес. Їх теж не сприймали спочатку. Але згодом американці побудували сильну державу, якою можуть пишатися. Вони перебрали всі гвинтики і докопались до суті.

Любов до себе-це самоповага і гідність, а не потурання власним інстинктам. З цього починається громадянин. Якщо злети переходитимуть у розчарування,то неминуче настане контрреволюція з відьомським шабашем. Люди, які не вірять у себе, безсилі.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-19 06:44 :54