п'ятниця, 19 січня, 2018, 16:18 Суспільство
Уперше Стус опинився за ґратами через «ведмежу послугу» друга, – «Історична правда»

Один із найактивніших представників руху шістдесятників Василь Стус за ґратами був знаменитішим, ніж на волі. Саме у тюремних камерах він написав більшість віршів, які за життя поета змогли прочитати лише одиниці. Через пряму та безпринципну позицію радянська влада боялась його, як вогню, та намагалась зробити все, аби Стуса таки не почули.

Як до арешту поета став причетним його близький друг та чому аналіз судової справи шокував найкращих адвокатів країни? Відповідь на ці питання шукали журналісти проекту «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» (щосуботи о 22:00 на телеканалі ZIK).

Аспірант київського Інституту літератури ім. Т. Шевченка Василь Стус мав усі шанси стати талановитим літературознавцем, та його перспективне майбутнє перекреслило 4 вересня 1965 року. Тоді на показі прем‘єри «Тіні забутих предків» у кінотеатрі «Україна» Василь Стус, разом із Іваном Дзюбою та В‘ячеславом Чорноволом, власноруч підписали собі вирок. Перед повною залою глядачів вони наважилися заявити про політичні арешти у СРСР.

Після того сміливого виступу Стуса із тріском вигнали із аспірантури. Відтак, про творчу кар‘єру та пристойну роботу він міг лише мріяти. Свою першу збірку «Зимові дерева» поет відчайдушно подавав до різних видавництв, однак щоразу чув лише відмови.

«Одразу озвучували схвальні відгуки та обіцянки надрукувати, але через тиждень-два усе приходило. Було зрозуміло, що без політики, без втрачання органів КДБ там не обходилося», – розповідає в.о. завідувача Музею шістдесятництва Олена Лодзинська.

Та збірка Стуса таки побачила світ, до того ж, сам поет про це навіть не підозрював. Тоді приятель письменника Леонід Селезненко, бачачи відчай друга, потайки намагався йому допомогти. Однак, він і не здогадувався, якою ведмежою послугою це обернеться.

«Не попередивши Стуса, не порадившись із ним, коли мав таку нагоду, Селезненко надав збірочку машинопису своєму знайомому, здається із Чехії. Той зумів передати її до Бельгії, де вірші й надрукували», – каже Олена Лодзиньска.

Поки «Зимові дерева» читали уже закордоном, в Україні ці вірші могли побачити лише у «самвидаві». Саме через підпільне видання письменник Ігор Калинець заочно й познайомився із Василем Стусом. Особисто вони бачилися лише єдиний раз, на Новий рік 1972-го. Та спільна коляда розділила життя родини Калинців на «до» і «після».

«Тоді Стус приїхав із Моршина тільки на ці коляди. Ми все робили під Новий рік, аби не виглядало, що то релігійне свято, але програма була чисто різдвяна», – пригадує Ігор Калинець.

Стус тоді зупинився у квартирі Калинців і навіть залишив їм свої вірші. Він пробув у Львові лише один день, а ввечері Ірина Калинець провела поета на вокзал. Київського гостя посадили на потяг, а уже через кілька днів після від‘їзду подаровані Стусом рукописи зникли. Наче крізь землю провалилася і дружина Ігоря Калинця. Після вертепу Ірину Калинець та Василя Стуса арештували, як і ще понад десяток митців. Та коляда стала лише приводом для затримання. Зокрема, Василю Стусу ж інкримінували зв’язки із капіталістичним світом. Через те, що його збірку опублікували за кордоном, поета засудили до п’яти років таборів та трьох років заслання.

«Для Стуса це було несподіванкою, адже він у цьому плані не робив жодних кроків – писав для друзів, для себе, для майбутнього. Але він особисто не передавав цих творів», – наголошує Лодзинська.

Тим часом Леоніда Селезненка, який відправив вірші Стуса у Брюсель, все частіше викликають у КДБ. А спільні друзі дорікають чоловіку, мовляв, саме він винен у тому, що Василь – за колючим дротом.

«Його звинувачували, що це він посадив поета, мовляв, як міг так зробити, нічого не сказавши? Казали, що це він його підставив», – розповідає Олена Лодзинська.

Про справу Василя Стуса говоритимуть син Василя Стуса Дмитро та кандидат юридичних наук Роман Титикало у пост-шоу «Історичної правди з Вахтангом Кіпіані». 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-20 20:19 :00