п'ятниця, 19 січня, 2018, 10:00 Політика
Антикорупційний день: ухвалено «Декларацію Небайдужих»
Фото: Андрій Сніжко/ZIK
Фото: Андрій Сніжко/ZIK

Вчорашній день, попри особливу увагу до подій довкола «закону про Донбас» та приватизаційних ініціатив парламенту, позначився виступами відомих українських політиків, громадських лідерів, народних депутатів на підтримку антикорупційної реформи в Україні та з вимогами якнайшвидшого ухвалення законодавства щодо створення антикорупційного суду. Представники громадськості заявили про ухвалення Декларації Небайдужих, мета якої – об’єднати довкола антикорупційної боротьби якомога більше свідомих громадян, розповідати повсюдно про важливість цих реформ та не допустити їх «відкату назад».

Протягом вчорашнього дня в Українському кризовому медіа-центрі відбулася низка громадських та політичних заходів від різних груп впливу, яких об’єднало одне бажання – вимагати від влади прискорити антикорупційну боротьбу в Україні.

Так, антикорупційні активісти вбачають три ключових кроки, які можуть посприяти цьому. По-перше, це необхідність проведення незалежного аудиту Національного антикорупційного бюро України. Цьому зараз заважає не призначення з боку парламенту та Президента відповідної комісії для перевірки держоргану. Суперечки тривають навколо необхідних для цього кандидатів. Натомість, врегулювання цього питання дасть змогу не лише виявити, чи працює НАБУ ефективно, а й звільнити його керівництво в разі незадовільної роботи.

По-друге, це наявність скандалів між НАБУ та «старими» правоохоронними органами (СБУ та ГПУ) через можливості прослуховування підозрюваних в протиправній діяльності. Експерти наголошують на необхідності надання НАБУ незалежного права на прослуховування. Задля цього у парламенті вже півтора роки зареєстровано законопроект, який лежить «мертвим вантажем».

По-третє, мабуть, саме головне, потрібно створити незалежний антикорупційний суд в Україні. На даний час у Верховній Раді зареєстровано, окрім основного президентського законопроекту, ще чотири альтернативних. Це пов’язано з тим, що документ від Президента багато фахівців критикують, як недосконалий та поверховий, та такий, що ускладнить ефективне функціонування цієї інноваційної та суперважливої для антикорупційного поступу країни структури.

Юридичний представник міжнародної правозахисної організації «Transparency International Україна» Максим Костецький пояснює: «Проблема в тому, що українська влада ставиться до антикорупційного суду як до «мертвонародженої та небажаної дитини», і тому намагається дати українському суспільству антикорупційний суд в такому вигляді, в якому він не зможе функціонувати. Є ключова необхідність дотримання рекомендацій Венеціанської комісії. Є необхідність забезпечити ефективний добір суддів. Якщо цього зроблено не буде, то ми не зможемо говорити про те, що цей суд працюватиме ефективно».

Юридичний представник міжнародної правозахисної організації «Transparency International Україна» Максим Костецький. Фото: Андрій Сніжко/ZIK
Роман Семенуха, народний депутат України. Фото: Андрій Сніжко/ZIK

Олена Сотник народний депутат України від фракції Об’єднання «Самопоміч», яка у свою чергу обстоює дієві вищезгадані реформи, також вважає, що президентський антикорупційний законопроект має численні ризики і неприйняття його з боку міжнародних партнерів: «Міжнародний валютний фонд достатньо категоричний. США, американське посольство, Amnesty International (Міжнародна амністія – від ред.), Світовий банк – тобто дуже багато сторін, які нас підтримують і фінансово, і на геополітичній арені, висловили своє «ні». Цей законопроект не відповідає їх уявленням про створення незалежного антикорупційного суду. Тому перший крок – політичний. Якщо Президент все одно вирішить, що не відзиває свій законопроект, нічого не змінює і буде йти далі, то це для нього, з політичної точки зору, може бути дуже серйозна втрата».

Народний депутат України Олена Сотник. Фото: Андрій Сніжко/ZIK
Народний депутат України Олена Сотник. Фото: Андрій Сніжко/ZIK

Тож опозиційні депутати обіцяють продовжити тиснути на Президента із цього питання і переконувати його в необхідності змін в країні. Натомість, громадські представники заявили про ухвалення «Декларації Небайдужи»х, щоб об’єднати довкола антикорупційної боротьби якомога більше свідомих громадян, розповідати повсюдно про важливість цих реформ та не допустити їх «відкату назад».

«Ми бачимо, що реальна боротьба з корупцією знаходиться під загрозою відкату назад. При тому, що рівень корупції у державі залишається, за оцінками вітчизняних та міжнародних експертів, достатньо високим. Ми вимагаємо від відповідних органів української влади припинити будь-який політичний вплив та тиск на незалежні антикорупційні інституції та забезпечити виконання зобов’язань, взятих Україною перед своїми громадянами та міжнародною спільнотою», – декларують у своєму публічному документі громадські активісти.

Паралельно з цим інша громадська група за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні разом з урядом Данії за два тижні планує запустити проект «Регіональна антикорупційна мережа». Його мета – запобігання корупції на локальному рівні. Ця ініціатива буде спрямована на тематичні навчання активістів, представників органів місцевої влади, бізнесу та ЗМІ. Імовірно, вона охопить п’ять регіонів України: Київщину, Львівщину, Одещину, Волинь та Черкащину.

Андрій Сніжко,
для IA ZIK

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-17 23:32 :39