Реінтеграція чи ізоляція Донбасу? Загрози законопроекту №7163, – думки правників

Адмінмежа між підконтрольними Україні та окупованими Росією територіями Донбасу. Фото: Андрій Сніжко/ZIK

Дискусії довкола резонансного законопроекту №7163 лише набуваються розмаху в Україні. Адже саме цей документ повинен стати дороговказом для визначення подальшої долі Донбасу: у складі України чи у «вільному плаванні», «реінтеграція чи ізоляція». Новий розгляд законопроекту в парламенті запланований на сьогодні 16 січня. Втім, на думку представників громадськості, юристів та адвокатів його прийняття у новій редакції несе значні загрози та ризики.

Саме тому, щоб попередити суспільство про можливі небезпеки нового документу, напередодні доленосного голосування у Верховній Раді громадський актив Донбасу та правники організували тематичну прес-конференцію «Реінтеграція чи ізоляція Донбасу? Загрози законопроекту №7163» в інформагенції «УНІАН». Інша мета зібрання – нарешті спонукати народних обранців до широкого діалогу та врахування позицій суспільства та експертів щодо майбутніх військових та політико-правових новацій на Сході.

Воєнний стан, обмеження прав і свобод громадян

Важливо, що застереження довкола нового законопроекту висловлюють не лише лідери громадської думки, а й представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Михайло Чаплига. Він вважає, що ухвалення проекту закону «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях» (№7163) фактично впроваджує воєнний стан на цих територіях. На думку правозахисника, саме про це йдеться у формулюванні щодо вживання «заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації».

Більш того, фахівець вказує на ризики для прав і свобод громадян в згаданому законопроекті, що передбачає спрощену процедуру визнання в Україні документів народження та смерті, які видані окупаційними адміністраціями Донбасу. При цьому жодних поступок не передбачено для громадян Криму, хоча вони перебувають в таких самих умовах окупації, а півострів теж згадується в тексті закону.

Михайло Чаплига також зауважує, що поданий до другого читання законопроект «істотно вихолощений через незліченну кількість правок», та нарікає на відсутність адекватної комунікації в уряді та парламенті у зв’язку з ухваленням цього законопроекту: «Вони шукають політичний компроміс в залі, в парламенті. Це – прекрасно. Але політичний компроміс треба також шукати з громадянами, правозахисною спільнотою та Конституцією. То, що підготоване до другого читання, напевно, є результатом саме забаганок та «хотянок» різних політичних груп в парламенті».

Новий територіальний поділ Донбасу?

Виконавча директорка організації «Восток SOS» Олександра Дворецька звертає увагу на впровадження в тексті закону нових територій «райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони». Не відомо, де проходитимуть межі цих районів, але командувач військовими операціями на цих територіях отримає досить широкі повноваження, які також можуть скласти загрозу правам і свободам людей. Те саме стосується і зон безпеки, які визначає оперативний об’єднаний штаб, надаючи при тому широких повноважень до дій там правоохоронних органів.

«Це означає, що без відповідного дозволу можуть бути застосовані до людей спеціальні засоби. Може бути проведено огляд транспорту, житла та майна, доступ до державних підприємства, органів влади. Необмежений доступ прокуратури до аудиту та перевірок державних установ. Такі необмежені повноваження лякають ще й тим, що не існує жодного ефективного механізму контролю за цим, якщо порушення здійснюються тут і зараз. Оскільки такі повноваження надаються не лише представникам Національної поліції, Збройних сил, а й представникам установ Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної міграційної служби і т.д.», – пояснює Олександра Дворецька.

Правозахисники також нарікають на те, що закон істотно ускладнює процедуру перетину адмінмеж та знаходження в певних зонах підконтрольних силовикам. Хоча, для прикладу, мешканці селища Катеринівка Добропільського району Донецької області щодня перетинають КПВВ «Золоте» з метою потрапити до школи. Як бути їм, коли щодня доведеться отримувати нові пропуски на перетин? Як бути іншим – тим, які живить в нових зонах безпеки? До яких обмежувальних заходів готуватися людям?

Пропозиції громадськості проігноровано

Дарина Толкач, координаторка адвокації БФ «Право на захист» звернула увагу експертів та журналістів на те, що розробники законопроекту щодо Донбасу взагалі не порадилися із представники волонтерів та благодійних фондів. Хоча їх права та повноваження, як і доступ в певні райони буремного Сходу, варто було б регламентувати окремо. Адже саме ця категорія добровільних помічників вже не один рік створює надійний тил українській армій та допомагає постраждалим цивільним на Донбасі. Втім, їх думки законотворці вирішили не слухати, хоча низка відповідних організацій, в т.ч. визнаних міжнародних, надсилала свої пропозиції до Верховної Ради…

Варто додати, що вчора правозахисники та волонтери за підтримки міжнародних колег виступили із зверненням до українського парламенту з проханням винести законопроект №7163 на повторне друге читання для того, щоб профільний комітет доопрацював його відповідно до рекомендацій міжнародних та національних громадських організацій.

«Необхідно розуміння стратегії (реінтеграції Донбасу – від ред.). Необхідне розуміння відповідальності сторін. Необхідно розуміння, що ми воюємо не за території, а – за серця і душі людей», – наголосив представник уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Михайло Чаплига.

Чи буде сформовано власне цю гуманітарну стратегію? Чи будуть почуті прикладні пропозиції правозахисників? Чи парламентська дискусія вже традиційно перетвориться на майданчик плекання популізму, а голоси фахівців та громадськості розтануть в ньому, мов крики спраглих в пустелі?..

Андрій Сніжко,
для IA ZIK

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...