п'ятниця, 12 січня, 2018, 17:57 блоги Суспільство
На добре здоров’я. Коли пече і лячно вийти з дому
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина

За інформацією американських медиків, щороку в США фіксують до мільйона хворих на цистит, а це кожен 200-й американець. Щодо України такої статистики нема. Але якщо та хвороба масово уражає доволі благополучних у сенсі умов життя американців (котрі точно позбавлені «задоволення» примерзати до асфальту на зупинках громадського транспорту, не торгують масово на «свіжому повітрі» на ринках і довкола них, завжди мають опалення і гарячу воду, також – захищені медичним страхуванням, тому й обстеження для них – не проблема), то що говорити про нас?

Цистит актуальний упродовж цілого року – фахівці стверджують, що аж такої сезонності у цього захворювання нема. Хоча… Наприклад, зараз, як на мене, в цьому сенсі дається чути майже весняна у календарну зиму погода, бо громадяни, а особливо – молоді, починають дуже активно роздягатися. А примхлива погодка, скидається, тільки на те й чекає, щоби наразити нас своєю мінливістю і доволі різкими перепадами температури повітря на переохолодження (й особливо – знизу).

Залишається додати, що говоритиму на цю актуальну тему з дуже добрим лікарем – досвідченим урологом, доктором медичних наук Олександром СТРОЄМ, і це буде доволі відвертий діалог про те, чого зазвичай соромимося.

Отже…

Загальна інформація

 • Цистит – це запалення слизової оболонки сечового міхура, – розповідає професор Строй. – Основні симптоми при цьому запаленні – дизурія (порушення сечовипускання) і болі при сечовипусканні.
 • Які бувають цистити?
 • Різновидів їх багато: гострі, хронічні, первинні, вторинні, специфічні, неспецифічні, тотальні (від латинського – весь, цілий) і локальні (від латинського – той, що не виходить за визначені межі) тощо.

Групи ризику

 • Хто частіше наражається на цистити – чоловіки чи жінки, і з чим це пов’язано?
 • Жінки хворіють на цистит у чотири рази частіше, ніж чоловіки, і це пов’язано з особливостями фізіології. Уретра (трубчастий отвір, через який сеча виводиться із сечового міхура, інша назва – сечівник) у жінки всього-на-всього – 3 сантиметри, тобто шлях для інфекції – дуже короткий, окрім того, «рук до захворювання докладає» й мода – міні-спіднички, тоненькі колготки, легенькі короткі брючки і взуття на босу ногу, навіть за добре мінусової температури повітря, а це наражає панянок на переохолодження.
 • Часте сечовипускання – це приблизно скільки разів на добу?
 • При гострому циститі хворий може справляти нужду до 100 – 120 разів на добу (часто буквально по 5 – 6 крапель), що дуже виснажує, бо хвороба не відпускає ні вдень, ні вночі. Додайте до цього больовий синдром, коли всередині нестерпно пече… Отож недужий у повному розумінні цього слова не знаходить собі місця.

Ознаки захворювання

 • Чи підвищується при тім температура тіла?
 • Зазвичай ні. Цистит, як правило, перебігає без лихоманки.
 • Чому?
 • У сечовому міхурі інфекція не всмоктується (всмоктуються тільки алкоголь і деякі яди важких металів). Якщо ж за наявності циститу таки підвищується температура, це означає, що додалися якісь ускладнення (у чоловіків це найчастіше уретрит, простатит, пієлонефрит, у жінок – захворювання статевої системи).
 • Лікування циститу потребує ушпиталення?
 • Ні, можна лікуватися амбулаторно, але в жодному разі не самотужки – тільки під контролем лікаря, причому – тільки уролога. Також я не раджу в процесі лікування змінювати лікаря, відповідно – й саму систему лікування. Крім того, дуже часто пацієнти, кілька разів поспіль хворіючи на цистит, не йдуть учергове до лікаря, а долають недугу за старою схемою. Припустімо, лікар колись призначав 5-Нок, отож хворий знову починає його вживати. Цього робити не варто, бо флора (сукупність бактеріальних видів, що населяють сечовий міхур. – Т.К.) може змінитися, тому й препарат доцільно застосовувати інший.
 • Як відрізнити гострий цистит від хронічного? Клінічні ознаки ж однакові?
 • При хронічному циститі вони не так сильно виражені (стерті), і я знову наголошую на тому, що поставити діагноз і призначити відповідне й адекватне лікування може тільки фахівець.

Причини захворювання

 • У який спосіб людина набуває цистит?
 • Зазвичай, внаслідок переохолодження, одначе цистит може з’явитися як наслідок якогось іншого захворювання. Скажімо, внаслідок інфекції у жіночих статевих органах, у кишківнику, у чоловіка – у простаті. Тому бажано при задавненому хронічному циститі перевірити (обстежити) всі органи малого таза з огляду на те, що запалення в будь-якому з них може (через кров чи лімфу) «осісти» у сечовому міхурі.
 • Отож заразитися, наприклад, користуючись одним санвузлом, ванною чи ліжком неможливо?
 • Це виключено. Одначе завжди треба зважати на те, що цистити бувають специфічні – хламідіозного, гонорейного, трихомонадного походження, тобто статевим шляхом передається інфекція, яка може спричинити цистит – у даному разі як ускладнення. Цистит може виникнути як комплікація (ускладнення. – Т.К.) навіть при туберкульозі (легень, нирок, кісток). Принагідно скажемо тут про вторинні цистити, що, зазвичай, супроводжують сечокам’яну хворобу чи пухлину сечового міхура, стороннє тіло сечового міхура.

І таке, виявляється, буває…

 • Перепрошую, а як стороннє тіло може потрапити до сечового міхура?
 • Наведу приклад, який колись мав місце у нашій практиці. 14-річна дівчина, займаючись за допомогою кулькової ручки мастурбацією, «втопила» предмет задоволення сексуальних фантазій у сечовому міхурі. Дитина дуже злякалася, але батькам, соромлячись учиненого, про це нічого не сказала. Через 2 тижні в неї почався цистит. Батьки звернулися з цього приводу до медиків, які призначили лікування. Дівчинка себе трохи ліпше почувала, але цистит не минав. «Процес» тривав аж 2,5 місяця. За цей час на кульковій ручці в сечовому міхурі виріс камінь розмірами до 3-х сантиметрів. Через наявність цього каменю безкровно стороннє тіло видалити не вдалося, отож довелося оперувати. Це пригадую два випадки, коли довелося витягувати з дівчаток термометри, що знову ж таки потрапили до сечового міхура внаслідок мастурбації. Одній витягнули пристрій для вимірювання температури безкровно, а другу дівчинку оперували, бо термометр стояв поперек сечового міхура і його не вдалося «скерувати у потрібне русло».
 • На самому початку нашої розмови ви згадували про локальний цистит. Що це таке?
 • Це одна з особливостей хронічного циститу, коли він уражає не весь сечовий міхур, а лише його частину, наприклад шийку. При такому циститі больовий синдром з’являється під кінець сечовипускання. Ще є так званий тригоніт, коли запалюється дно сечового міхура. Цистити також характеризують за ступенем ураження стінки міхура. Є катаральні цистити, коли уражена стінка сечового міхура. Є ще виразкові, коли інфекція виїдає стінку – у таких випадках у хворого в сечі з’являється кров. Ще є гангренозні цистити, коли відбувається відторгнення слизової. І найтяжчий цистит – інтерстиціальний, коли уражені всі стінки сечового міхура, а це вже дуже серйозне ускладнення – внаслідок або задавненого циститу, або неправильно лікованого, що призводить до утворення мікроциста (маленького сечового міхура – якщо у нормальному сечовому міхурі вміст сечі 150 – 250 мл, то у маленькому 30 – 50 мл, отож людина весь час хоче сечитися). Хворі, трапляється, так змучуються від цього (не можуть інколи навіть працювати), що погоджуються на операцію, коли назовні виводиться трубочка із сечового міхура. Також хронічні цистити призводять до ураження уретри – сечовивідного каналу, коли змінюються функції внутрішнього і зовнішнього сфінктерів (від грецького стискаю – замикач, кільцеподібний м’яз, який при скороченні замикає або звужує отвір), що відповідають за тримання сечі.

Діагностика

 • Якого обстеження потребує хворий на цистит?
 • Достатньо здати звичайний (загальний) аналіз сечі на вміст лейкоцитів та еритроцитів. У нормі лейкоцитів має бути до десяти у полі зору. При циститах їх, зазвичай, 50, 60, 100, буває навіть – усе поле зору. Якщо ж при тім приєднуються еритроцити, то це означає, що у сечі є кров, а це вже ознака виразкового циститу. Крім того, обов’язково здати ще один аналіз сечі – ТТХ-тест. Це експрес-дослідження, коли впродовж трьох годин лаборант визначає чутливість мікрофлори певної людини до антибіотиків. Отож, маючи результати цих двох аналізів, лікар призначить відповідне лікування. Єдине, що має обходити хворого, – термін лікування: антибіотики треба приймати щонайменше 5 днів, навіть попри те, що стан здоров’я поліпшився (зокрема, зникли чи зменшилися болі), припустімо, на другу добу після призначення препарату.
 • Чи пропонують лікарі якесь інструментальне обстеження?
 • Так, цистоскопію, але це обстеження показано тільки при хронічному циститі (у жодному разі – не при гострому!).
 • Якщо людина має хронічний цистит і знає, що вона його має, більше того, пройшла лікування, чи може вона сама через певний час з метою профілактики це лікування повторити – без рекомендації уролога?
 • Вважаю, що ні. Чому? При лікуванні хронічного (не гострого!) циститу застосовують спеціальну маніпуляцію – інстиляцію (від латинського «крапаю, зволожую» – вкрапування через катетер ліків у сечовий міхур), і без цієї маніпуляції (6 – 8 процедур на основі 25-процентного димексиду на курс) лікування неефективне. Отож, я веду до того, що за допомогою тільки пігулок, навіть вдало добраних, задавненого циститу позбутися неможливо. І ще раз хочу наголосити на тому, що лікування обов’язково проводити в уролога, причому бажано – в одного і того самого.
 • Чи потребують такі процедури стаціонування?
 • Ні, їх виконують урологи у поліклініці за місцем мешкання хворого.
 • Чи помічні при циститі трави?
 • Так. Я рекомендую своїм хворим такий травний збір: польовий хвощ, листя брусниці, яловець, евкаліпт, шипшина – треба взяти всіх трав по одній столовій ложці, залити трьома склянками кип’ятку, остудити, потім прокип’ятити 3 хвилини і процідити через марлю. Вживати по столовій ложці тричі на день.

Принагідно…

 • А якщо, припустімо, хочеться постійно сечитися, більше того, сеча підкрапує навіть при звичайному кашлі чи, наприклад, при чханні, і, ще гірше, не тримається взагалі, і при тім людина не відчуває болю. Що це?
 • Це цисталгія – виражена дизурія при нормальному аналізі сечі. Таке захворювання мають лікувати і уролог, і невропатолог. Цисталгія також може бути однією з перших ознак так званого нейрогенного сечового міхура, коли з переповненого сечового міхура сеча йде мляво, краплями, не тримається. Захворювання може спіткати після травм хребта, у жінок – після пологів, особливо кількох. І це означає, що уражений внутрішній сфінктер, про що вже йшлося вище, того й сеча не тримається. До речі, такі стани коригують – в усьому світі доволі широко використовують методику підшивання уретри.

Щоби застерегтися

 • Що можете порекомендувати для загальної профілактики циститу?
 • Насамперед – дотримання здорового способу життя. Бажано відмовитися від споживання алкоголю і такої поганої звички, як тютюнокуріння. Не варто нехтувати старим як світ загартовуванням, щоби не стояли на перешкоді здоров’ю «пересічні» мокрі ноги. Не останнє місце у цьому переліку профілактичних заходів посідає режим харчування: сечовому міхуру «не смакують» гостре, кисле, перчене, солене, гірчиця, майонези, помідори, шоколад, кава. Й останнє: при будь-якому дискомфорті з боку сечового міхура варто проконсультуватися з урологом.

Дослухайтеся до порад лікаря і будьте мені здорові!

Читайте також, На добре здоров’я. Одну хворобу лікують, а другу – провокують

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-10 01:55 :25