середа, 20 грудня, 2017, 12:50
Польські науковці шоковані моторошним пам’ятником жертв Волині, що з’явиться у Торуні
2

Незабаром у Польщі з’явиться ще один пам’ятник жертв Волинської трагедії. Йдеться про будівництво в польському м. Торуні 15-метрового монумента, частиною якого буде паркан з насадженими на нього відрубаними дитячими головами. Відкриття пам’ятника анонсував впливовий у польському політикумі директор католицького «Радіо Марія», отець Тадеуш Ридзик.

Про це повідомило видання Onet.pl, яке попросило прокоментувати таку ініціативу експертів з польсько-українських відносин: директора програми «Відкрита Європа» у Фонді ім. Стефана Баторія Катажину Пелчинську-Наленч, експерта Центру Східноєвропейських студій Варшавського університету Адама Бальцера та експерта Інституту міжнародних відносин Варшавського університету Анджея Шептицького.

<nbsp;>

На думку Катажини Пелчинської-Наленч таким пам’ятникам не місце в громадському просторі, бо вони можуть викликати виключно негативні емоції. І вони обов’язково з’являться між поляками і українцями.

«В такому «символічному» і жорстокому представлені жертв трагедії, я не бачу жодної шани для них. І тут не йдеться про те, що не варто відкрито і чесно говорити про волинський злочин. Просто не можна використовувати жорстокі, сповнені ненависті культурні символи», – підкреслила Катажини Пелчинська-Наленч.

Адам Бальцер натомість, звернув увагу, що можна «прочитати» на цьому пам’ятнику.

«Зверніть увагу на ці дати – 1942-1947. Відомо, що найбільшого апогею злочини УПА щодо поляків на Волині сягнули у 1943-1944 рр. Якщо ж ми беремо 1947 р., то тут можна ставити питання, чи це не спроба знівелювати операцію «Вісла», яка відповідає всім критеріям злочину проти людства», – зазначив Адам Бальцер.

Мистецьку вартість пам’ятника коротко оцінив Анджей Шептицький: «Це просто жахливий пам’ятник».

На його думку, однак, набагато важливішим за естетику пам’ятника є те, яку реакцію він викличе в Україні.

«Ми вимагаємо від українців відновити ексгумації на території України, зокрема, польських жертв на Волині. У зв’язку з цим виникає запитання, чи цей пам’ятник покращить ситуацію. Я припускаю, що ні. Так склалося, що у міжнародних відносинах будь-яка дія викликає реакцію», – додав Анджей Шептицький.

Видання зазначає, що представники Посольства України в Варшаві відмовилися коментувати ситуацію довкола пам’ятника. Подібно відреагувало «Об’єднання українців в Польщі», представники якого підкреслили, що те, як виглядає цей пам’ятник, справа виключно польської сторони.

Нагадаємо, польський релігійний діяч, засновник і директор радіостанції »Радіо Марія в Польщі», «Телебачення Trwam», відомий своїми дружніми відносинами з правими партіями о. Тадеуш Ридзик запропонував створити список українців, котрі рятували поляків від УПА. Опрацюванням списку буде займатися Інститут ім. св. Івана Павла ІІ «Пам’ять і тотожність» і контроверсійна дослідниця Ева Семашко.

Переклад з польської Андрія Павлишина, IA ZIK

Читайте також: Дуда назвав умови для відновлення зруйнованих вандалами у Польщі українських пам’ятників

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Top
2019-02-20 07:42 :55