субота, 16 грудня, 2017, 17:17 Політика
Через будівництво каскаду з шести ГЕС Дністер може перетворитись на рівчак, – «Вижити в Україні»

Дністровський каньйон є одним з найбільших у Європі. Також він занесений до списку «Семи чудес України» і смарагдового коридору ЄС. Проте його краса, унікальні флора і фауна ризикують назавжди зникнути. І все через те, що «Укргідроенерго» хоче звести тут п’ять руслових та одну дериваційну ГЕС. Дуже ймовірно, що такі роботи перетворять річку на канаву.

Про це йдеться в екологічному проекті «Вижити в Україні» (щосуботи о 15:10 на телеканалі ZIK) з ведучою спортсменкою Яною Клочковою.

Чудо України – так називають Дністровський каньйон. Його довжина понад 250 кілометрів. Лівий бік належить до Тернопільської і Хмельницької областей, правий – Івано-Франківської та Чернівецької. Цей каньйон занесений до «Семи чудес України» та смарагдового коридору ЄС.

«У того, хто на каньйоні вперше, від побаченого захоплює дух! Карколомні кручі не залишають байдужим нікого. На схилах дуже багато рідкісних рослин, які збереглися тільки завдяки тому, що тут не провадиться господарська діяльність», – розповідає науковець Олександр Вікирчак.

Попри таку цінність для навколишнього середовища, Дністровський каньйон хочуть знищити. Вздовж ріки планують збудувати аж п’ять руслових і одну дериваційну ГЕС. Проте роботи таких станцій у Івано-Франківській області заженуть ріку аж на сімнадцять кілометрів у трубу, перегородять її та піднімуть рівень води.

«Я хочу, щоб моя держава повністю забезпечувала себе власною енергетикою і ще продавала її іншим країнам. Бажаю, аби у нашу області, а також сусідні поповнювалися інвестиціями», – коментує заступник голови Тернопільської ОДА Іван Крисак.

Дбаючи про енергетичну незалежність України, уряд наприкінці 2012 року ухвалив спеціальну програму, в якій йдеться про будівництво 60-ти різних ГЕС.  Відтак «Укргідроенерго» оголосив у системі публічних закупівель «Prozorro» тендер на розробку будівництва. Зокрема, і каскаду з шести ГЕС на Дністрі. Саме тоді громадськість почала бити на сполох.

«Аналізуючи інформацію офіційних джерел, а також сайту «Укргідроенерго», я розумію, що про природу чиновники взагалі не думають. Адже, біля Дністровського каньйону є національно-природний парк, який називають перлиною України!», – обурюється громадський активіст Олександр Філь.

Втім у більшості профільних міністерств такі плани не викликали занепокоєння за природу. Хоч урядовці з Мінприроди визнають: «Міністерство екології та природних ресурсів України було єдиним, яке не погодило цієї програми. Наш очільник висловив позицію, що ухваленню таких рішень має передувати системна оцінка впливу на довкілля», – говорить представник управління охорони земельних та водних ресурсів Мінприроди України Олександр Лунь.

Однак всі ризики при будівництві ГЕС так і не врахували, кажуть експерти. Тим часом одна з найдовших річок в Україні – Дністер – є джерелом питної води для понад мільйона людей. Після будівництва ГЕСів є велика ймовірність того, що багато населених пунктів залишаться без водопостачання, стосується це, зокрема, і Одещини.

«Постачання питної води Одесі повністю залежить від дністровської води. Також це стосується Молдови, яка вже висловила свої побоювання щодо будівництва електростанцій», – зазначає експерт з екологічного права Анатолій Павелко.

Екологи застерігають: з будівництвом ГЕС, може зникнути і рідкісна осетрова риба, яка відкладає чорну ікру.

«На верхній ділянці Дністра є червонокнижні види риб, як-от осетрові. В Україні вони майже зникли. Проте тут збереглася невеличка ділянка, де ще існує популяція», – наголошує експерт з екологічного права Анатолій Павелко.

Навіть сам факт планування будівництва ГЕС на цих ділянках – незаконний, бо крім сіл охоплює і території трьох національних парків, де заборонена господарська діяльність.

«Будівництво ГЕСів передбачає затоплення територій Галицького національного природного парку, національно-природного парку Дністровський каньйон, а також Дністровського регіонального ландшафтного парку на території Івано-Франківської області. Тому зведення станцій є абсолютно незаконним», – додає експерт з екологічного права Анатолій Павелко.

Відтак, будівництво каскаду з шести ГЕС на Дністрі може знищити рідкісну флору і фауну, та позбавити водопостачання Одещину й Молдову.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-07-22 15:31 :23