субота, 16 грудня, 2017, 16:40 Суспільство
95 років польський націоналіст застрелив першого президента Польщі
Ґабріель Нарутович після присяги у Сеймі. Варшава, 11 грудня 1922
Ґабріель Нарутович після присяги у Сеймі. Варшава, 11 грудня 1922

95 років тому – 16 грудня 1922 року – було застрелено Ґабріеля Нарутовича, першого президента новоствореної Польської держави. Найвищу державну посаду він займав лише п’ять днів.

Про це пише «Польське радіо».

Нарутович загинув у галереї «Захента» від рук націоналіста Еліґіуша Нєвядомського, якого після завершення судового процесу було страчено.

Згідно з Конституцією ІІ Речі Посполитої, президент вибирався на 7-річний термін абсолютною більшістю голосів у Національному Зібранні. Голосування відбулося 9 грудня 1922 року в атмосфері політичного розбрату. Жодна партія не мала в новому Національному Зібранні більшості. Кандидатів було кілька, Ґабріель Нарутович був обраний у результаті п’ятого голосування завдяки, зокрема, підтримці національних меншостей. Цей вибір був підданий критиці правими колами, у Варшаві відбулися заворушення.

Коли 11 грудня маршал Сейму Мацєй Ратай прийняв присягу нового президента, місця правиці у залі були пустими. На шляху до Сейму сталося декілька інцидентів, карету президента закидали багнюкою та замерзлим снігом, – так про це розповідав вже померлий Тадеуш Ґлівіц, тоді 15-річний свідок подій:

«Нарутович був абсолютно спокійним, він сидів у своїй кареті дуже гідно. Чого не можна було сказати про інших. Бо інші, як було видно, радше нервували. Натомість по ньому зовсім не було видно, що він нервував. У нього було кам’яне обличчя, він створював враження людини, що тримала себе в руках, але цей досвід був для нього надзвичайно тяжким».

Ґабріель Нарутович був професором, визнаним викладачем, а також інженером гідроелектростанцій. У вільній Польщі він був міністром громадських робіт і міністром закордонних справ.

Його вбивця Еліґіуш Нєвядомський, живописець, професор, мистецтвознавець, що мав радикально націоналістичні погляди, переконував, що вбив президента, бо його було вибрано «голосами ворогів польської держави». У ході одноденного процесу Нєвядомський не виразив каяття. Його було засуджено до смертної кари, а черговий президент Станіслав Войцєховський відмовився його помилувати. На світанку 31 січня 1923 року у варшавській Цитаделі вбивцю було розстріляно.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-07-23 14:36 :54