п'ятниця, 15 грудня, 2017, 16:30 блоги Суспільство
На добре здоров’я. Гарячка має минути за п’ять днів
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина
<nbsp;>

Як уже повідомляли засоби масової інформації, невдовзі, як, зрештою, і кожного року о цій порі, на нас чатує епідемія грипу. Тож варто нагадати особливості перебігу цього захворювання, а заразом і його ускладнень.

Принагідно прикидаю: це скільки ж я за майже три десятки років праці саме у медичній журналістиці зробила всяких-різних текстів про грип, ГРВІ, застуди… Не злічити! Але найбільше чомусь запам’яталося одне з перших інтерв’ю на цю тему – із завідувачем кафедри інфекційних хвороб Львівського національного медичного університету, доктором медичних наук Леонідом Юрійовичем Шевченком. На жаль, 2009-го пана професора не стало. Але залишилися архіви. То погортаймо?

Як розпізнати?

Чим відрізняється грип від звичайного гострого респіраторного захворювання?

– Гостра респіраторна вірусна інфекція – це не є якась одна хвороба. Це збірне поняття про інфекційні хвороби, об’єднані кількома ознаками. По-перше, це все є вірусні інфекції. По-друге, всі вони передаються повітряно-краплинним шляхом, тобто аерозольно. І по-третє, вони уражають епітелій верхніх дихальних шляхів. Отож головний прояв ГРВІ – так званий катар верхніх дихальних шляхів. Грип, з одного боку, є представником цієї групи інфекційних захворювань, а з другого, його розглядають окремо, тому що він вирізняється високою заразністю, можливістю спричинювати значні епідемії й особливостями перебігу.

Отож, грип, напевно, належить до висококонтагіозних інфекцій?

– Грип не має такої високої контагіозності, як, припустимо, кір (якщо в контакті з хворим буде 100 неімунних до кору, то через десять днів 96 з них захворіють). Із грипом справа дещо складніша. Якщо людина вже один раз на грип перехворіла, то у наступному, позаяк може змінюватися впродовж років сам вірус, тобто виникають нові штами, вона хворіє легше (тобто спостерігається так зване явище перехресного імунітету: коли людина заразилась спорідненим збудником).

У групі ризику передовсім діти

Хто найчастіше наражається на гострі респіраторні вірусні інфекції, в тім числі – на грип?

– Діти.

Чому?

– Вони легше переохолоджуються, вони менше (рідше) контактували з цими збудниками, у них трошки інакше, ніж у дорослих, побудована система верхніх дихальних шляхів, що робить малюків особливо вразливими до цих інфекцій. Отож дитина, яка ходить до садочку, тобто контактує з багатьма дітьми, а особливо коли її везуть до дитячої установи громадським транспортом, за статистикою, три – чотири рази на рік, як мінімум, хворіє на якусь з респіраторних вірусних інфекцій. А дорослі, залежно від того, наскільки чутливі вони чи нечутливі до тієї чи іншої інфекції, хворіють частіше чи рідше. Наприклад, особисто я вже не пам’ятаю, коли востаннє мав якусь ГРВІ – попри те, що постійно контактую з хворими.

Чи є якісь профілактичні заходи, завдяки яким можна бодай частково застерегтися від грипу?

– Грип – цивілізаційне породження великих міст. Історично епідемії грипу спостерігалися і у XVIII, і у XIX століттях – теж у великих містах, але вони не набували такого масштабу, як у XX столітті. І цьому є кілька причин. Найперша – розвиток комунікацій, транспорту, можливість швидкого пересування великих мас людей, особливо – в громадському транспорті. Зверніть увагу на таку обставину: ви йдете взимку вулицею і видихаєте клуби пари. Це той аерозоль, що моментально конденсується, бо є перепад температури. А тепер уявіть собі, що ви їдете трамваєм чи тролейбусом…

А ще «ліпше» – маршруткою, яка напхана доверху.

– Відповідно, те, що ми видихаємо, вдихають інші. То якої концентрації той аерозоль?!! Треба також враховувати інший момент. Інститут, школа, підприємство – погодьтеся, люди приблизно одного віку й одного способу життя, то ж в усталеному колективі є елемент колективного імунітету, а при контакті в громадському транспорті такого явища нема. Японці, більш дисциплінований народ, сідаючи в електричку, убезпечують себе від інфекції звичайними марлевими масками. Хоча таку маску треба кожні дві години пропрасовувати або брати іншу, бо волога вона вже не захищає.

На це теж має бути мода. Наразі у нас її нема, і навряд чи найближчими роками вона зявиться. То як, усе ж таки, запобігти грипу?

– Почнемо з того, що на відкритому повітрі, навіть спілкуючись із хворим на грип, не інфікуєшся – хіба би ви цілувалися. Як підходить епідемія грипу, особливо коли вона набирає пікових значень, варто менше бувати у місцях великого скупчення людей (на дискотеках, у театрах, на концертах тощо). Якщо на заняття та на роботу мусимо ходити, то на розваги аж ніяк не мусимо – треба поберегтися.

<nbsp;>

До речі, на який період, зазвичай, припадає пік епідемії?

– Як правило, на кінець січня – початок лютого. Чому? Бо свят, починаючи з Нового року, багато, і ти – чи хворий, чи здоровий – хочеш бути серед людей. А після Нового року починаються зимові канікули, які передбачають мандри – далекі та близькі. Отож контакти збільшуються у геометричній прогресії, накопичується маса хворих, які, відповідно, передають інфекцію іншим.

Можливо, на порозі епідемії варто з метою профілактики трішки інакше харчуватися?

– Прямої залежності між харчуванням і можливістю захворіти на грип нема, а опосередковане відношення… У медицині таких опосередкованих відношень багато. Хронічна легенева патологія або серцева, ниркова, судинна недостатність – це має значно більше значення для перебігу респіраторної вірусної інфекції.

– Отож ми з вами підійшли до питання про групи ризику. Насамперед, якщо я правильно вас зрозуміла, це маленькі діточки (до трьох років). Також люди, які мають легеневу, серцево-судинну, ниркову патологію. Напевно, старші люди, організм яких з роками втрачає опірність до всіх захворювань взагалі й до грипу зокрема.

– Маєте рацію.

А як щодо тих, хто має отоларингологічні проблеми – хронічні риніти, тонзиліти, ларингіти тощо?

– Однозначно, вони також у групі ризику.

Щоб не заражати інших

Чи треба дотримуватися ліжкового режиму при грипі – навіть якщо він перебігає у неважкій формі?

– Обов’язково. Якщо людина має температуру…

Яку?

– Не має значення, яку. Болить голова, є гарячка, людина себе погано почуває – вона не має права ходити на роботу…

Щоб не заражати інших.

– Це – по-перше. По-друге, коли людина хвора на будь-яку інфекцію, у неї обов’язково більша чи менша інтоксикація внаслідок дії збудника на організм, а будь-яке ходження – це додаткове навантаження: на серце, на м’язи, на суглоби тощо.

Чи конче вдаватися до медикаментозного лікування (не йдеться про антибіотики, позаяк їх доречно вживати тільки тоді, коли є ускладнення)?

– Доречно говорити про детоксикацію (префікс «де» означає припинення, усунення, скасування. – Т. К.). Якщо є висока температура, суглоби болять, нудить, крутиться голова, то навіть збільшення кількості рідини – це вже детоксикація. При грипі це особливо важливо у перші два – три дні хвороби, позаяк саме в цей період – найвища температура і найважчий стан. Тепер щодо медикаментів. Я би радив препарати на основі аспірину, амідопірину або їх аналогів, якщо, звичайно, нема до них непереносимості. Наприклад, антигрипін.

Температурна межа

З якого показника варто збивати температуру?

– Після 38,5. Якщо ж це стосується дітей, то за тим треба дуже пильнувати – дорослі й до 40 градусів витримують, а в дітей на тлі високої температури можуть виникати судоми, запаморочення.

За якої температурної межі можна ставити гірчичники, щоб полегшити кашель?

– Дорослим гірчичники мало допомагають. А щодо температурної межі – то це коли в дитини температура не вище 38 градусів.

Окрім гірчичників, що ще можна застосовувати, щоби зняти катаральні явища?

– При сухому кашлі добрі інгаляції над парою від картоплі у мундирах чи відвару ромашки. Не зайве додати до розчину харчової соди і просто споживати так зване лужне пиття.

Тепер трошки про санітарно-гігієнічні умови, в яких має перебувати хворий на грип.

– Почнемо з того, що, коли у помешканні є бодай один хворий на грип, решті членів родини дуже важко вберегтися від інфекції. Просто декого рятує гарний ступінь захисту, імунітету. Наведу приклад із власного життя. Декілька років тому я, прийшовши з чергування додому і почуваючись зле, прийняв таблетки, зачинився в окремій кімнаті, сподіваючись, що не заражу дружину і доньок. А дзуськи! Через два дні, позаяк мав грип у легкій формі, я вийшов на роботу, більше того – у прямому ефірі Львівського телебачення розповідав про особливості перебігу саме цього штаму грипу, а всі мої домочадці того ж дня злягли з високою гарячкою. Отож, не допомогло моє «усамітнення». Одначе нехтувати провітрюванням, вологим прибиранням не варто. Доречно також кварцувати помешкання. А щодо посуду, то він тут ні до чого, бо не йдеться про кишкові форми захворювання.

– Чи варто вдаватися до полоскання, якщо болить горло?

– Полоскання не зарадить, бо горло болить тому, що особливість запалення при грипі – деструктивна дія вірусу на клітини епітелію, руйнування частини з них, відповідно з’являється захисна реакція у вигляді запального процесу. Саме тому полоскання не буде ефективним. Достатньо пити багато теплої рідини і ковтати мед, малину, цитрину.

Чула, що добре допомагає для зняття температури обтирання розчином води з оцтом.

– Сучасна медицина має достатньо жарознижувальних препаратів, а обтирання оцтом дуже часто може спровокувати опік, особливо в дітей. Крім того, пари оцту є токсичними самі по собі, тож міркуйте, чи варто вдаватися до таких процедур. І взагалі, при грипі різко збивати температуру не треба – організмові шкодить різке коливання температурного режиму, бо це колосальне навантаження на серце, судини тощо. Підсумовуючи нашу розмову, скажу так: грип стартує із загальноінфекційних, токсичних проявів. Тобто спочатку маємо температуру, слабість. На 2 – 3-й день починається кашель, який може бути дуже важким і надокучливим – перебігає як трахеобронхіт. А нежитю при справжньому грипі практично не буває. У медицині є дуже простий закон – якщо після п’яти днів гарячка не припиняється, це або взагалі не грип, або вже ускладнення після грипу.

Не так страшний грип, як…

Які можуть бути ускладнення?

– Насамперед вторинні бактерійні – запалення легень, бронхіти, отити (запалення середнього вуха), гайморити (запалення придаткових пазух носа) тощо. На другому місці – неприємності, пов’язані з нирками, й астенія (від грецького – безсилля, слабість) всього організму, особливо – нервової системи. Якщо ж грип перебігав з явищами енцефаліту, то можливі, як віддалені наслідки, явища арахноїдиту (судинної недостатності з елементами запалення павутинної оболонки головного мозку) – це я говорю про так звані гіпертоксичні форми грипу, що перебігають із явищами важкого ураження нервової системи і вимагають обов’язкової госпіталізації та інтенсивного лікування. Чим це проявляється? Якщо на тлі грипу, високої температури є блювота, терпнуть руки, ноги, виникає різкий біль в очах, який при їх русі посилюється, має місце непереносимість яскравого світла, з’являються судоми, запаморочення, коли людина починає щось не те говорити (заговорюватися), таких хворих обов’язково госпіталізувати. Це один крок до так званого грипозного енцефаліту, який є надзвичайно небезпечним.

То прошу взяти ці поради професора Шевченка до уваги.

І будьте мені здорові!

Читайте також: На добре здоров'я. Як прочитати на обличчі симптоми недуги

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-07-16 13:52 :06