Новини » Економіка 13 грудня, 2017, 9:07
Кому, на що і скільки: головні цифри Держбюджету-2018
Фото: 5.ua
Фото: 5.ua

7 грудня парламент 273 голосами проголосував в цілому за законопроект «Про Державний бюджет України на 2018 рік». В Уряді називають документ «бюджетом економічного зростання» і зазначають: раніше державний кошторис приймали «під ялинку», а цьогоріч – дисципліновано і вчасно. У новому році українцям обіцяють зростання соціальних стандартів, продовження реформ.

Основні цифри кошторису держави оприлюднили в Кабміні під час презентації платформи «Єдиний голос» для регіональних журналістів. На заході, організованому Асоціацією міст України, побувала кореспондент IA ZIK.

Фото: ZIK
Фото: ZIK

Видатки на армію зростуть на 25%

Видатки на оборону і безпеку зростуть майже на 23,1% до 170,5 млрд гривень або 5,1 % ВВП.

Зокрема, на 17,2 млрд грн (на 25%) до 86 млрд грн збільшено ресурс для Міноборони. На бюджетну програму «Забезпечення діяльності Збройних Сил України та підготовка військ» виділено 59,9 млрд грн. Як запевняють урядовці, ці кошти дозволять повністю забезпечити особовий склад продовольством, обмундируванням, а також всі види виплат, в тому числі – підвищених зарплат військовим в зоні проведення АТО.

У наступному році збільшаться на 462 млн гривень видатки на лікування військових (до 1,9 млрд гривень), а також на 106,6 млн гривень – на придбання житла для військовослужбовців Збройних Сил (до 857,6 млн гривень). Це означає, що 1300 сімей військових у наступному році мають отримати ключі від нових квартир.

Україна має оновлювати технічне забезпечення армії. Тому майже на 65% (до 16,4 млрд гривень) зростуть видатки на розвиток, закупівлю і модернізацію військової техніки.

46,7 млрд грнна нові дороги

У наступному році обіцяють продовжити масштабний ремонт і будівництво доріг. Розвиток дорожньої інфраструктури залишається серед пріоритетів бюджетного фінансування. У 2018 році на ремонт і будівництво доріг буде виділено рекордні 46,7 млрд грн. За ці кошти планують відремонтувати і побудувати щонайменше 4 тис. км доріг і 50 мостів. Зокрема, 4 млрд грн з державного бюджету буде виділено на будівництво і реконструкцію автомобільних доріг загального користування за маршрутом Львів – Тернопіль-Умань; Біла Церква – Одеса – Миколаїв – Херсон. Цільове фінансування передбачене на ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення М-03 Київ – Харків – Довжанський, автомобільної дороги Н-31 Дніпро – Царичанка – Кобеляки – Решетилівка та дороги Харків – Охтирка. На кожну з цих доріг виділено по 2 млрд грн. Ще 1 млрд піде на покращення стану автомобільної дороги Житомир – Чернівці. 357,6 млн гривень виділено на реалізацію державного інвестиційного проекту «Покращення стану автомобільних доріг загального користування у Львівській області».

«Теплі» кредити зможуть отримати 120 тис. родин

Продовжиться державна підтримка енергоефективних програм. Загалом на енергоефективність в наступному році буде витрачено 2 млрд грн. З цих коштів 1,6 млрд грн отримає Фонд енергоефективності. Окремо 400 млн грн передбачено на фінансування державної програми «теплих» кредитів. Це означає, що в наступному році державну допомогу на утеплення осель зможуть отримати ще принаймні 120 тис. родин.

1 млрд грнна підтримку малих і середніх фермерів

У наступному році видатки на агропромисловий комплекс збільшаться порівняно з 2017 роком на 15% і складуть 7,3 млрд гривень. З цих коштів понад 1 млрд гривень буде направлено на підтримку малих і середніх фермерських господарств. Дотація сільгоспвиробникам в бюджеті-2018 передбачена на рівні 2 млрд гривень. Окремо 4 млрд грн буде виділено на підтримку розвитку тваринництва. Також в 1,7 рази збільшиться обсяг коштів, що направляються на здешевлення вартості вітчизняної сільськогосподарської техніки. На цю програму в 2018 році в проекті бюджету передбачено майже 1 млрд гривень.

Кошти на 2 тис. нових інфраструктурних проектів в областях

Продовжиться процес децентралізації. У наступному році ресурс місцевих бюджетів складе 556,1 млрд грн, що на 15,1% більше, ніж цього року. Доходи місцевих бюджетів збільшаться на 22,3% до 253,1 млрд грн.

У головному кошторисі країни на наступний рік враховані міжбюджетні трансферти в обсязі 308,4 млрд грн для 1288 місцевих бюджетів, які мають взаємовідносини з державним бюджетом (з них 665 бюджетів об’єднаних територіальних громад).

Обсяги державної підтримки об’єднаних територіальних громад збільшені до 12,9 млрд грн: 5 млрд грн. складе субвенція на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку регіонів, 1,9 млрд грн – субвенція для розвитку інфраструктури ОТГ, 6 млрд грн буде направлено на фінансування ДФРР. Ці кошти дозволять реалізувати більше 2 тис. нових інфраструктурних проектів.

Зарплати вчителів зростуть на 25%

У наступному році освіта залишиться одним із пріоритетів соціальних видатків. Тому у 2018 році видатки зведеного бюджету на освіту збільшаться майже на 20% і складуть 219,1 млрд грн.

Депутати підтримали пропозицію уряду підвищити вчительські зарплати на 25%. Підвищені зарплати отримають понад 406 тис. українських вчителів.

В бюджеті-2018 також закладені видатки на проведення освітньої реформи. Зокрема, 1 млрд гривень виділено на модернізацію початкової школи, 386,6 млн гривень – на підвищення кваліфікації вчителів початкових класів, 373,3 млн гривень – на підручники для учнів перших класів. Також гроші будуть виділені на створення національної електронної платформи для розміщення навчальних ресурсів. Розмір видатків за цією статтею – 54,6 млн гривень.

Видатки на науку зростуть на 28%

У наступному році на науку буде виділено 8,2 млрд грн, що на 28% більше, ніж цього року. Загалом на фундаментальні і прикладні дослідження заплановано витратити 7,7 млрд грн.

1 млрд грнна програму «Доступні ліки»

У наступному році загальні видатки на охорону здоров’я зростуть на 13,2 млрд грн. (майже на 13%) до 115,2 млрд грн. Збільшується фінансування програми «Доступні ліки». У бюджеті-2018 на цю програму передбачено 1 млрд грн, що на 300 млн грн більше, ніж нинішнього року. Планується розширити перелік ліків, які включені до програми, та зробити лікування хронічних захворювань доступнішим.

Майже 6 млрд грн буде спрямовано на централізовану закупівлю ліків та вакцин, яка проводиться через міжнародні організації.

Вперше буде виділено кошти на розвиток в Україні послуг з трансплантації – 112 млн грн передбачено на реалізацію пілотного проекту з трансплантації органів. Програма лікування громадян за кордоном буде профінансована на 389,9 млн грн.

Продовжиться робота з розширення мережі центрів серцево-судинної хірургії. На це в бюджеті на наступний рік передбачено 150 млн грн. Завдяки цьому людям, у яких стався інсульт або інфаркт, надаватимуть своєчасну якісну медичну допомогу, що має зменшити рівень смертності і інвалідності від серцево-судинних захворювань.

71 млрд грнна житлово-комунальні субсидії

Бюджет на наступний рік передбачає чергове зростання мінімальної заробітної плати – до 3723 грн (з цього року міні малку було збільшено вдвічі – до 3200 грн) або на 16,3%. Загалом середня зарплата зросте до 10 тис грн. Як запевняють урядовці, у бюджет-2018 закладено достатній ресурс для виплат осучаснених пенсій і відновлення виплат пенсій у повному обсязі працюючим пенсіонерам.

У наступному році 71 млрд грн. з державного бюджету будуть спрямовані на адресні субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Загалом видатки на соціальні допомоги, пільги і субсидії в 2018 р складуть 126,8 млрд грн проти 117,6 млрд грн у цьому році.

1 млрд грнна підтримку вітчизняного кіно

Видатки на культуру за останні два роки виростуть майже вдвічі. Особлива увага – до програм, спрямованих на збереження національної пам’яті та історії. Зокрема, в наступному році 200 млн грн буде скеровано на організацію та проведення архітектурного конкурсу, проектування та будівництво Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції гідності; 330,5 млн грн – на добудову Національного музею «Меморіал жертв голодомору».

Близько 1 млрд грн передбачено в бюджеті на наступний рік на розвиток вітчизняного кінематографу. Додаткове фінансування отримають національні театри, збільшаться видатки на забезпечення діяльності національних музеїв, національних і державних бібліотек та культурно-просвітницьких центрів.

Мінімальна зарплата – 3753 грн

На 2018 рік передбачене подальше зростання мінімальної заробітної плати з 3200 грн до 3753 грн. Як запевняють урядовці, підняття «мінімалки» не спричинить проблем для українського бізнесу, щодо цього проводяться консультації з представниками малих підприємств.

Водночас Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявляє: вже наступного року середня зарплата українців має зрости до 10 тис. грн.

Прогнозний показник зростання економіки в наступному році – 3%.

Фото: ZIK
Фото: ZIK

Наталія Шутка, 
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-26 16:48 :47