вівторок, 12 грудня, 2017, 15:31 Суспільство
У Львівській опері відбудуться прем’єри забороненої феєрії «Коли цвіте папороть» Станковича
Прес-конференція з приводу прем’єри у Львівській Національній Опері фольк-опери Євгена Станковича «Коли цвіте папороть»
Прес-конференція з приводу прем’єри у Львівській Національній Опері фольк-опери Євгена Станковича «Коли цвіте папороть»

Вперше в Україні 15, 16 та 17 грудня на сцені Львівської Опери відбудуться прем’єри феєрії (фольк-опери-балету) «Коли цвіте папороть» Євгена Станковича, – твору, який має непросту долю, оскільки був заборонений 40 років тому радянською владою. Глядач зможе побачити і почути взірець найбагатшого українського фольклору і образів, викладених сучасною музичною мовою, переосмислених композитором і постановником. Сучасна постановка від первинної вирізняється певними змінами, вона має сильну музичну енергетику, свої підтексти, які виражені в інсталяції світла, пластиці, костюмах тощо. У прем’єрних виставах бере участь народна артистка України, співачка Ніна Матвієнко.

Режисер-постановник цього твору – гендиректор-художній керівник Львівської Національної Опери Василь Вовкун, диригент-постановник Володимир Сіренко, художник костюмів Ганна Іпатьєва, балетмейстер-постановник Артем Шошин, художник світла Дмитро Ципердюк.

Василь Вовкун розповів про непросту долю цього твору. У 1977 році французька продюсерська компанія «Алітепа» замовила у композитора Євгена Станковича твір, який мав базуватися на хорі ім. І. Верьовки, де вже тоді працювала Ніна Матвієнко. У 1978 році цей твір під назвою «Коли цвіте папороть» вже був написаний, у 1979 році розпочали роботу над його постановкою. Де проекту долучились львівський художник-постановник Євген Лисик, київський балетмейстер А. Шекера, провідний маестро того часу Ф. Глущенко. Прем’єра мала відбутись на початку концертного сезону 1979 року в палаці «Україна».

Василь Вовкун. Фото: Микола Тис/ZIK
Василь Вовкун. Фото: Микола Тис/ZIK

Але за три дні до здачі у приватній розмові Євген Лисик сказав, що «цієї прем’єри ніколи не буде...». Високі компартійні боси вважали, що «Україна почала в самостійну грати». Напередодні здачі вистави палац «Україна» був оточений міліцією на конях, які не пропускали людей. Французи, які замовляли цю річ, були присутні тоді в Києві, вони вже запланували 25 постановок у Парижі і на 5 років пропонували контракт з показу цієї вистави у Європі і світі.

Василь Вовкун зазначив, що 20 років мріяв поставити цей твір. «У своїй програмі «Український прорив» включив постановки творів українських авторів XX–XXI ст. Тішуся, що ця мрія збулася, і це вже третя прем’єра у Львівській опері цього сезону. Жанр твору «Коли цвіте папороть» визначено вже не як фольк-опера, а феєрія і її присвячують художнику-постановнику Євгену Лисику», – сказав Василь Вовкун.

За його словами, сюжетно-композиційна специфіка лібрето «Коли цвіте папороть» Є. Станковича в сучасній інтерпретації постановки зазнає процесу трансформації. «Якщо в першій частині образно-емоційне наповнення відзначатиметься гармонійністю, пристрастю у всіх її проявах, то друга частина поставатиме контрастом до першої, тут пануватиме в дикому розгулі військовий чоловічий дух. куватиметься зброя, гарцюватиме м’язами муштра, лунатимуть бої, гулятиме смерть. Цей дух сьогодення підминає під себе прадавні глибокі духовні константи і постає Героїкою, творячи свій історичний контекст»,– зазначив Василь Вовкун.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-07-22 03:43 :58