понеділок, 11 грудня, 2017, 11:09 Світ
Джордж Сорос та демони благодійності
Білборд із зображенням Джорджа Сороса в Будапешті. Фото: theatlantic.com/Bernadett Szabo/Reuters
Білборд із зображенням Джорджа Сороса в Будапешті. Фото: theatlantic.com/Bernadett Szabo/Reuters

Теорії змов про нього затьмарюють справжні загрози того, як великомасштабні «подачки» сьогодні працюють.

Джордж Сорос – винятково заклопотаний чоловік, принаймні за словами правих прихильників теорій змов. Лише за останній рік йому було зараховано фінансування таких рухів, як Black Lives Matter та Antifa, а також організації білого націоналістичного мітингу у Шарлотсвілл, проти якого мобілізувалися обидві зазначені вище групи. Сороса звинувачують у тому, що він стоїть за протестом Коліна Каперніка проти національного гімну США та Маршем жінок, а також за рішенням Герберта МакМастера, радника з питань національної безпеки президента Дональда Трампа, звільнити усіх ультраправих працівників. А декілька тижнів тому прихильники Роя Мура, кандидата у сенатори штату Алабама, стверджували, що Сорос заплатив жінкам, щоб ті звинувачували Роя у сексуальних домаганнях.

Сорос протягом десятиліть становив об’єкт посиленого інтересу. Відтоді, як він заробив 1 млрд доларів за рахунок скорочення британського фунта у 1992 році, його вплив у суспільній уяві сягнув безмежності. У 2000-х роках, коли Сорос став одним із провідних спонсорів Демократичної партії (одного разу він заявив, що охоче віддасть усе своє багатство, щоб запобігти переобранню Джорджа Буша), він перетворився на головну мішень консерваторів.

Проте, не фінансовий розбій Сороса чи навіть його політичні пожертви стали основою теорій змов про нього, а філантропія. Сорос вже давно є одним з провідних спонсорів прогресивних процесів у Сполучених Штатах і є найбільш щедрим фінансовим благодійником демократичних організацій у всьому світі. І його пожертви, ймовірно, лише зростуть у наступні роки. У жовтні Сорос повідомив, що за останні роки передав близько 18 млрд доларів своєму фонду «Відкрите суспільство». Антагоністи цей крок сприйняли як підтвердження усіх своїх темних побоювань. Наприклад, веб-сайт правих Breitbart відзначивши, що фонд Сороса тепер посідає друге місце після Фонду Гейтса, назвав «Відкрите суспільство» «Зіркою смерті».

Історії про Сороса як добродійного чудовиська є характерним явищем сучасної політики. Якщо консерватори демонізують Сороса, то прибічники прогресу мають свій власний набір донорів – таких як брати Кох, яких вони звинувачують у всіх негараздах.

Хоча, не зрозуміло, як розповіді про те, що інтриги благодійників спрямовані проти «людей», можуть працювати проти цінностей демократії. Прибічники авторитарної влади не лише навмисно поширюють теорії змови, щоб підірвати ініціативи простого населення та применшити можливості, якими насправді володіють благодійники, а й відсувають на другий план побоювання щодо ролі, яку грають меценати у формуванні суспільства.

Філантропи завжди були офірними цапами. Вперше, цей термін вжив давньогрецький драматург Есхіл, щоб описати божественну допомогу Прометея людям. У ранній новий час слово «благодійництво» стало означати не пожертву, а радше просування набору егалітарних, загальнолюдських цінностей. Коли ж цей термін почали широко використовувати в епоху Просвітництва, то пов’язували його з амбіційними реформаторськими переконаннями – такими як скасування рабства. Також його усіляко критикували: ці філантропи, як стверджували критики, говорили у значній мірі про права людини, проте ігнорували бідних та пригноблених у своїх громадах. Грандіозні загальнолюдські цінності, які вони пропагують, загрожують послабленню релігійних та географічних зв’язків. Після Французької та Гаїтянської революцій, переможці яких стверджували, що крокують під прапором філантропії та вдаються до насильницьких методів для досягнення емансипації, ця концепція дістала присмаку загрозливого радикалізму.

Наприкінці XIX ст. значення благодійності почало змінюватися. Зі зростанням промислових статків та величезних грошових внесків, це слово набуло значення масштабної пожертви. Промислові титани, такі як Джон Д. Рокфеллер, спрямували своє багатство в амбіційні програми інституційного будівництва, досліджень та реформ та привабили антагонізм, спровокований підйомом глобального капіталізму.

Сполучені Штати та їх економіка були дуже прихильно налаштовані до благодійників, проте також забезпечили їх політичною системою, яка підтримує теорії змов проти них. Історично, як праві, так і ліві, створили свої власні розповіді, підживлені підозрами у зосередженні влади в руках певних людей. Прибічники прогресу початку ХХ ст. були стурбовані тим, що олігархи-благодійники створюють тіньову державу, яка перевершить федеральний уряд; консерватори та популісти попереджали про мережі благодійних організацій, академічних установ та приватних фондів, які контролюють громадську думку. До середини століття правосторонні антикомуністичні змови торкалися основних благодійних фондів, як основних розсадників згубного інтернаціоналізму. У 1950-х рр. Конгресом були проведені дослідження того, чи спонсорують фонди «неамериканські заходи» та підтримують зусилля, спрямовані на «підрив американського способу життя». У наступні десятиліття антиімперські та антиглобалістські рухи посіяли сумніви щодо законності благодійності та поширили розповіді про їхню владу.

Персона Джорджа Сороса також могла посилити антипатії, які тривалий час існували навколо філантропії. Він є поборником глобалізму, капіталізму та прогресивності. Він також єврей, а антисемітизм вже давно йде пліч-о-пліч з критикою благодійності.

Фонд «Відкрите суспільство» пожертвував протягом останніх трьох десятиліть близько 14 млрд доларів на програми з соціальної справедливості, просування демократії та права людини, і зараз діє у більш ніж 100 країнах світу. Його перша велика пожертва, зроблена у 1979 році, фінансувала стипендії для чорних південноафриканців. У 1984 році він створив в Угорщині фундацію для плекання зародків лібералізму; профінансував копіювальні машини, які дозволили активістам друкувати антикомуністичну літературу. Після колапсу комунізму фонди, що фінансувалися Соросом, підтримували демократичні інститути у країнах Центральної та Східної Європи, оплачували транспортні витрати студентам, допомагали організаціям, що просували права людини та захищали вразливі та маргінальні групи населення. У 1991 році він заснував Центрально-Європейський університет у Будапешті для сприяння відкритим академічним дослідженням. Зовсім нещодавно Сорос підтримав ліберальну імміграційну політику в Європі як відповідь на кризу біженців.

Благодійництво Сороса вже давно викликало суперечки. Проте його перетворення на фігуру майже демонічної сили є нещодавнім явищем. Це є наслідком двох тенденцій: внутрішньої та міжнародної.

У Сполучених Штатах чутки про Сороса спочатку були поширені лівими, що виступали проти глобалізації. Проте незабаром ці розповіді знайшли відгомін на іншому кінці політичного спектру. Правосторонні медіа-провокатори назвали глобалізм Сороса поглядами невеликої групи «радикальних засланців», які «тихо трансформували соціальні, культурні та політичні інститути Америки».

На міжнародному рівні демонізація Сороса збіглася з підйомом неліберальних демократій – режимами, обраними демократичним шляхом, проте такими, що ігнорують «конституційні межі влади та позбавляють своїх громадян основних прав та свобод». Після «кольорових революцій» в Україні та Грузії у 2003 та 2004 роках, у яких брали участь декілька неурядових організацій, що фінансуються Соросом, Володимир Путін припустив, що ці повстання були організовані Соросом. Світова фінансова криза створила сприятливий клімат для поширення підозр про махінації глобальної фінансової еліти. Інші авторитарні лідери у всьому світі перейняли ініціативу, заявляючи, що політична агітація та мобілізація мас проти їхніх правителів насправді спровоковане зовнішніми силами, якими керує Сорос.

Ця думка нещодавно вкоренилася і у країні народження Сороса – Угорщині, де правляча партія прем’єр-міністра Віктора Орбана (який у молодості користувався стипендією, профінансованою Соросом, для навчання в Оксфорді), останнім часом витратила 21 млн доларів на білборди проти лібералізації імміграційної політики. На деяких з них фігурує фото благодійника та напис: «Не дозвольте Джорджу Соросу сміятися останнім». Партія Орбана також прийняла законодавство, що має на меті закрити Центрально-Європейський університет, заснований Соросом. У жовтні Орбан оголосив про «національну консультацію», під час якої громадянам роздавали опитувальник, профінансований урядом, для вивчення їхніх поглядів щодо плану Сороса та лідерів Європейської комісії щодо скасування квот на біженців. Угорський прем’єр-міністр також наказав національним розвідувальним установам провести розслідування організацій «імперії Сороса», які прагнуть підірвати християнську культуру Угорщини.

Праві лідери у сусідніх країнах також підхопили теорії змови щодо Сороса для згуртування своєї виборчої бази. У Македонії колишній прем’єр-міністр закликав до «десоросифікації» суспільства. У Румунії голова правлячої партії звинуватив фінансиста в організації протестів проти корупції і стверджував, що він «фінансує зло». Ці кампанії разом із подібними у Сербії, Словаччині та Болгарії мають на меті не лише очорнити прогресивну політику, з якою Сорос зараз тісно ототожнюється, а й підірвати демократичні організації, які можуть поставити під сумнів їхню політичну владу.

З обранням Трампа та піднесенням правого націоналізму, ці внутрішні та міжнародні тенденції об’єдналися. У березні група сенаторів-республіканців попросили державного секретаря Рекса Тіллерсона провести розслідування того, наскільки американські фонди, що фінансувалися «Відкритим суспільством», дозволяли йому «вплинути на «ліву» політику щодо суверенних держав незалежно від їхнього бажання на самовизначення». (Держдепартамент відмовився розглянути це клопотання).

Існує певна іронія у всіх цих нападах. Сорос, можливо, більше, ніж будь-який інший благодійник, відкинув низхідну модель, на якій засновані карикатури його філантропії. У фондах «Відкритого суспільства» він створив розгалужену, децентралізовану мережу місцевих рад у 20 країнах, яким було надано виняткову автономію. «Керівний етос фундацій відрізняється від більшості благодійних організацій, рішення про фінансування яких приймаються центром», – зазначив Леонард Бенардо, віце-президент фонду «Відкрите суспільство». Як пояснює Бенардо, керівна філософія Сороса наполягає на першості знань про місцеві реалії. Якщо Сорос є «сірим кардиналом», то надає своїм маріонеткам достатньо багато свободи дій.

Тим не менше, важливо визнати, що, усе ж таки, існує певний контроль. Сорос залишається головою глобальної ради, яка здійснює моніторинг національних рад та має остаточне слово у наданні їм грантів. За словами Бенардо, Сорос рідко користується цією владою, проте вона таки існує. Важливо також зазначити, що незважаючи низхідну модель Фонду, гроші Сороса, за визначенням, надають переваги деяким частинам громадянського суспільства над іншими й допомагають певним організаціям та громадським діячам.

Влада, яку Сорос використовував та продовжує використовувати як благодійник, є незаперечною. Він обрав новий, агресивно політичний підхід до благодійності, що зараз охоплює зростаючу кількість донорів-мільярдерів, починаючи від Тома Стейера зліва до братів Кох справа, та Білла Гейтса десь посередині. У США Сорос був одним з перших благодійників, який надав значні кошти на підтримку одностатевих шлюбів, скасування смертної кари та реформування імміграційного законодавства та системи кримінальної юстиції.

Незалежно від того, хто що думає про заслуги цих вчинків, слід задуматися і про здатність Сороса та інших благодійників використовувати свої величезні багатства для здійснення влади. Проте теорії про вплив «сторонніх осіб» затьмарюють реальні загрози, які становить благодійна влада для демократичних інститутів та норм. Навіть, якщо благочинних чудовиськ і не існує, є вагомі підстави остерігатися небезпек, які вони фактично несуть у собі.

Бенджамін Соскіс,
The Atlantic

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-07-22 05:29 :35