Новини » Економіка 94

Новак: Мораторій на продаж землі продовжили лише тому, що скоро вибори

Фото: УНІАН

Продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення пояснюється лише тим, що ніхто з політиків напередодні виборів не хоче брати на себе відповідальність за такий крок.

Про це сьогодні у коментарі ІА ZIK заявив голова Комітету економістів України Андрій Новак.

«Ми ввійшли у фазу передвиборчої кампанії, і ніхто з політиків не хоче брати на себе ризику й відповідальності запроваджувати ринок землі перед виборами, тому що це викликає неоднозначну реакцію в українському суспільстві. Ніхто не хоче через це ризикувати зниженням своїх рейтингів. Єдине мене дивує, що продовжили мораторій лише до 1 січня 2019 року, адже самі вибори – як президентські, так і парламентські – будуть в 2019. Тому я, чесно кажучи, очікував, що вони продовжать мораторій, як мінімум, до 1 січня 2020 року. Але, можливо, наступного року вони так і зроблять», – зазначив експерт.

Також він додав, що ринок землі на рівні законодавства може бути по-різному побудований.

«Якщо його запроваджувати так, як свого часу в Україні була проведена приватизація, то я особисто проти такого ринку землі, адже більшість громадян України, особливо у сільській місцевості, є у надзвичайно важкому фінансовому становищі і не можуть собі дозволити купляти землю. Але якщо на законодавчому рівні закріпити цивілізовані умови, із певними запобіжниками, тоді такий ринок землі потрібен. Більшість цивілізованих країн мають обіг земель сільськогосподарського призначення», – зазначив Новак.

На його думку, перший необхідний запобіжник, який зняв би страхи, що приїдуть якісь іноземці і скуплять українську землю, – це чітка законодавча норма, що придбати землю с/г призначення може тільки громадянин України.

Другим запобіжником, за словами економіста, має бути обмеження максимальної площі, яку може купити одна людина. Це має зняти побоювання, що «десять українських олігархів скуплять усю землю».

І третій важливий момент – обмеження загальної площі земель с/г призначення, які можуть бути в обороті ринку землі. Наприклад,у США лише 20% таких земель є у вільному обігу.

«Якщо будуть враховані всі ці моменти, тоді такого ринку землі можна не боятися. Треба також розуміти, що цивілізований ринок землі – це не тільки купівля-продажі, а це, перш за, цивілізовані й відкриті орендні відносити. Зараз у нас власники паїв отримують надзвичайно низьку плату – за гектари землі десь декілька тисяч гривень на рік. Ще кілька років тому взагалі отримували за бартером лише декілька мішків зерна чи цукру. У разі запровадження ринку землі її вартість поступово буде тільки збільшуватися через те, що українська земля – одна з найкращих на планеті. Тоді власники паїв зможуть отримувати набагато більші суми за оренду. Тому ринок землі нам потрібен, але тільки цивілізований ринок з тими запобіжниками, про які я говорив», – підсумував він.

Нагадаємо, Верховна Рада 7 грудня ще на рік продовжила мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення.

Зазначимо, земельна реформа є важливою умовою програми співпраці України і Міжнародного валютного фонду. Раніше прем’єр Володимир Гройсман заявляв, що уряд досі працює над проектом закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення».

Loading...
Loading...
Loading...