live

Лановий: Не можна відкривати ринок землі, поки ми – як бананова республіка

Фото: УНІАН
загрузка...
загрузка...

Запроваджувати в Україні вільний ринок земель можна лише після проведення аграрної реформи.

Про це сьогодні у коментарі ІА ZIK заявив екс-міністр економіки, президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий, коментуючи продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення.

«Ми маємо перевести сільське господарство на ринкові рейки. Тобто коли дрібні, малі, сімейні фермерські господарства мали б такий же статус, могли би володіти правом власності не тільки на землю, а й на свою продукцію. Тоді у нас буде насичений ринок, у нас будуть харчові продукти для населення, для міст. Тоді буде стабільна грошова одиниця і дуже широка палітра виробів сільськогосподарського походження, а не тільки зерно, яке вивозять за кордон, в той час як власники землі тільки здають її в дуже сумнівну оренду. Ми не знаємо вартості землі, не знаємо, хто купить її і для чого», – зазначив економіст.

Поки що, на його думку, виглядає так, що ніяких підходів і ніяких підготовчих заходів до реформ у сільському господарстві в Україні не робиться. І тому просто так випустити землю у вільний продаж – це значить потакати спекулянтам, переконаний експерт.

«Ті, хто пробиває це питання, вони зовсім не забезпечують підготовку належних умов і правил торгівлі землею»,– підкреслив Лановий.

«Земля – це не помідори, тут потрібні особливі умови. Без участі держави не можна здійснювати жодних оборудок із земельними ділянками. Нам треба визначити, кому можна продавати землю. А землю можна продавати лише тим, хто її обробляє, тобто селянам і фермерам», – додав він.

За словами Ланового, розвиток аграрного сектору гальмується через «модель бананової республіки», коли самі виробники, тобто селяни, – «бідні й голодні, не мають постійних можливостей розвитку і виходу на ринки».

«З нами так роблять, як з Болівією, Колумбією, Гондурасом, Гватемалою і так далі. Хтось на цьому дуже серйозно заробляє. Ми продаємо зерно на кордоні за менше як 200 дол., у Чикаго це зерно продається по 350 дол., а в Саудівській Аравії – за 600 дол. Тобто комусь це, звичайно, вигідно, але це не має нічого спільного з розвитком села, інвестиціями в село, розвитком сучасних технологій в селі. У нас половина земель є дуже ризикованими через відсутність водозабезпечення і автоматизованого поливу. Можемо отримати добрий врожай, а можемо й наполовину менший. Це все ХІХ сторіччя. Нас гальмує олігархічний лад, гальмують олігархи, які не модернізують свої старі заводи, продукція нікому не потрібна. Залишилася лише земля, яка може забезпечити півсвіту. Але ж треба так зробити, щоб ми у чотири рази підняли сільське господарство, а не на 0%, як у цьому уроці. От вам усі результати олігархічного, латифундистського ладу», – наголосив Лановий.

Нагадаємо, Верховна Рада 7 грудня ще на рік продовжила мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення.

Зазначимо, земельна реформа є важливою умовою програми співпраці України і Міжнародного валютного фонду. Раніше прем’єр Володимир Гройсман заявляв, що уряд досі працює над проектом закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення».

Loading...
Loading...
Loading...