четвер, 7 грудня, 2017, 12:39 Світ
Єрусалим – не вибухівка, а детонатор
Єрусалим. Фото: theatlantic.com/Ammar Awad/Reuters
Єрусалим. Фото: theatlantic.com/Ammar Awad/Reuters

Заява Трампа про статус святого міста може спричинити кризу на Близькому Сході.

Ще до того як почали ходити чутки про те, що президент Трамп планує проголосити Єрусалим столицею Ізраїлю та перемістити посольство Сполучених Штатів з Тель-Авіва до Єрусалима, представники влади прогнозували, що цей крок призведе до безладу. Заздалегідь визначивши остаточний статус Єрусалима, заява Трампа перекреслила б будь-яку надію на ізраїльсько-палестинський мирний процес та викликала б жорстокі протести на Близькому Сході.

Іноземні лідери з усього арабського світу попереджали Трампа про те, що вони здатні до насильства. Король Йорданії Абдалла II, який опікується християнськими та мусульманськими святинями в Єрусалимі, наголосив американським законодавцям, що цей крок може бути використаний терористами, аби викликати хвилю насильства у регіоні. Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган погрожував розірвати дипломатичні зв’язки з Ізраїлем, якщо США перенесе своє посольство. Саудівська Аравія також засудила цей план. Генеральний секретар Організації визволення Палестини Саеб Ерекат заявив, що цей крок «сприятиме міжнародній анархії та зневазі до глобальних інститутів та права».

Проте, незважаючи на усі попередження про те, що повідомлення про переміщення посольства може викликати заворушення, найбільшими рушійними силами насильства є загроза для святинь Єрусалиму, заявив Даніель Сайдеманн, адвокат, який очолює громадську організацію Terrestrial Jerusalem. «Єрусалим – не вибухівка, а детонатор. Існує лише одна річ, що створює іскру, і це реальна або уявна загроза священному місцю», – сказав він.

Коли євреї в усьому світі моляться, вони бачать Ізраїль. Люди в Ізраїлі дивляться на Єрусалим, а ті, хто у Єрусалимі, дивляться на Храмову гору – місце розташування двох давніх святинь іудаїзму, що колись стояли на тому ж клапті землі, яку зараз займає мечеть Аль-Акса. «Ми вважаємо, що це наша столиця», – сказав Арієх Кінг, «правий» член магістрату Єрусалиму. «Для ортодоксального єврея, яким я є, Єрусалим – це не просто місце проживання. Це спосіб життя. Він знаходиться поруч з місцем, де відбулося усе найважливіше у нашій історії... також у майбутньому там, де ми віримо, буде побудовано третій храм».

Для палестинців також місто має потужне релігійне значення. «Єрусалим – частина нашої віри. Це перше місце, де мусульмани почали молитися», – сказав Зіад Абу Зайяд, адвокат та колишній міністр Палестинської Автономії. Єрусалим – не лише символ національної ідентичності; це домівка одного з найважливіших об’єктів ісламу. «Аль-Акса – це серце кожного мусульманина, – сказав Зайяд. – Це червона лінія. Третє святе місце», після саудівсько-арабських міст Мекки та Медіни.

Зайяд підкреслив, що палестинці Східного Єрусалима чекатимуть на те, як рішення Трампа вплине на священну мечеть міста, де мусульмани вірять, що молився пророк Мухаммед перед тим, як піти на небо. «Якщо буде оголошення про Єрусалим і зміну статусу Аль-Акса, це стане справжнім пеклом, – попередив він. – Люди будуть дуже розлюченими». «І ніхто на це не зможе вплинути», –додав він.

Вулицями уже пройшли протести. До вечора вівторка, світлини показували палестинців, що палять фотографії Трампа у Віфлеємі. За повідомленнями, Державний департамент США очікує хвилі насильства, яка торкнеться його консульств та посольств у всьому світі, та попередив своїх громадян, що слід уникати натовпів та районів з підвищеною присутністю поліції.

У Єрусалимі заява Трампа викликала в одних бурхливе піднесення, в інших – різку критику (залежно від того, кого ви спитаєте). «На івриті ми називаємо це: небесний Єрусалим проти земного Єрусалима», – сказала Техіла Фрідман, засновниця руху Yerushalmit, що виступає за плюралізм у місті. «Я вважаю, що ми приділяємо занадто багато уваги символічному Єрусалиму, ніж справжньому місту». Очікуване втручання Трампа у статус Єрусалима цілком можливо призведе до дипломатичної кризи. Проте, воно не може докорінно змінити життя у цьому глибоко поділеному місті, де жителі повинні йти на роботу, купувати продукти, виховувати дітей та їздити з одного кінця міста в інший, незалежно від того, що говорить американський президент про його статус.

«У подібних дискусіях Єрусалим стає абстракцією», – сказала Бетті Гершман, директор з міжнародних зв’язків та адвокатури у Ір-Амім, неурядової лівосторонньої організації. «Тут живуть справжні люди».

Багато цих справжніх людей стали скептиками, додала Фрідман, яка називає себе релігійною феміністкою. «Ізраїльтяни настільки цинічні, що часом, навіть за дуже, – сказала вона. – Ми тепер жартуємо, що Трамп став ізраїльським політиком, тому що політики завжди дуже добре говорять про Єрусалим і нічого не роблять».

Можливо, цинізм і зрозумілий: виснажливо жити символізмом Єрусалима у повсякденному житті. І це стосується багатьох палестинців.

Загалом, палестинці або жителі Східного Єрусалиму більше нікому не вірять, – заявила Шир Грейді, 25-річна волонтерка для 0202, організації, яка перекладає Facebook-повідомлення. – Навіть президенту». Вона сказала, що вона та її команда бачила багато коментарів щодо переміщення посольства. Один користувач написав: «Мені байдуже щодо заяви Трампа... жодне палестинське право ніколи не заборонять».

Єрусалим завжди становив останню найбільшу перешкоду для укладення мирної угоди між ізраїльтянами та палестинцями. Коли Організація Об’єднаних Націй розділила Палестину у 1947 році, вона залишила Єрусалим міжнародним містом. Євреї не мали доступу до святих місць у Старому місті до 1967 року, коли під час Шестиденної війни ізраїльські солдати штурмували, оточений стінами, район міста. Відтоді жодна країна не визнала Єрусалим столицею Ізраїлю, включаючи Сполучені Штати, хоча кілька країн періодично намагалися перемістити свої посольства у місто. І палестинці, і ізраїльтяни висувають претензії щодо міста, а прихильники дводержавного вирішення питання бачать майбутнє, у якому Західний Єрусалим і Східний Єрусалим стануть найближчими столицями двох країн.

Сполучені Штати традиційно сприймалися справедливим посередником у мирному плані, і центральне місце їхньої ролі посідала невизначеність щодо Єрусалимського питання. Як підтверджує заява Організації визволення Палестини, традиційні палестинські учасники переговорів вважають, що цим оголошенням США «позбавляють себе права відігравати будь-яку роль в ініціативі щодо досягнення справедливого та тривалого миру».

У довгостроковій перспективі дипломатичні наслідки цього кроку можуть бути величезними. Не зрозуміло, як заява Трампа вписується у більш широку дипломатичну стратегію у регіоні, зважаючи на абстрактні обіцянки президента про те, що він забезпечить укладення остаточної угоди між ізраїльтянами та палестинцями. «Це щось на кшталт ступання по мінному полю», – сказав Шалом Ліпнер, старший науковий співробітник Інституту Брукінгса. «У той час як люди вважають, що існує реальний шанс на певний мирний процес, вони набагато більше стурбовані тим, що це призведе до припинення переговорів».

Інші не вірять у те, що угода можлива, або навіть сподіваються, що заява Америки призведе до зриву переговорів.

У найкращому разі, сказав Єгуда Мирський, доцент Брандейського університету, цей крок стане підтвердженням підтримки США Ізраїлю. «Людям важко зрозуміти, чому ізраїльтяни почуваються настільки незахищеними, враховуючи військову майстерність Ізраїлю, – зазначив він. – Ізраїль – єдина країна світу, право на існування якої обговорюється. Ця триваюча шарада про не визнання міста, яке вона вважає своєю столицею, змушує багатьох ізраїльтян відчувати, що усі налаштовані проти них».

Усе, що стосується Єрусалима можна розглядати з двох сторін. Проте, це не стосується проголошення Єрусалима об’єднаною столицею Ізраїлю. Сайдеманн дуже влучно висловився про заяву Трампа: «Ми попиваємо капучіно на краю вулкану».

Емма Грін,
The Atlantic

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-03-22 04:25 :13