понеділок, 4 грудня, 2017, 11:50 Суспільство
Зображаючи владну коханку, Мазох хотів утвердити права жінок, – дослідники

Попри відомий стереотип, багато дослідників творчості Леопольда фон Захер-Мазоха не вважають його родоначальником психологічного відхилення – мазохізму. Мовляв, на таке чтиво, за межею пристойності, його підштовхнула перша дружина – вимоглива та захланна Аврора Рюмелін. До того ж, таким чином Мазох утверджував права жінок.

Про це йдеться у випуску «Історичної правди з Вахтангом Кіпіані» (щосуботи о 22:00 на телеканалі ZIK).

Перекладачка творів Леопольда фон Захер-Мазоха Наталія Іваничук стверджує: так часто зображати владну жінку із батогом у руках не було ініціативою самого письменника. Це відбувалось уже під впливом його дружини – Анґеліки Аврори Рюмелін.

«Вона була жінкою із примхами, вередливою, захланною, хотіла виходити в світ у розкішних сукнях. На це грошей у звичайного доцента, професора університету і письменника не вистачало. Тож вони разом почали писати романи під одним прізвищем – Захер-Мазох», – розповідає Наталія Іваничук.

Відтак, під впливом дружини Леопольд фон Захер-Мазох перетворився на автора бульварного чтива, на сторінках якого вирували дешеві пристрасті за межею пристойності.

«Там вже з‘являється оця владна жінка, яка із кожним новим твором ставала все жорстокішою і напористішою», – наголошує Іваничук.

Саме ці скандальні сцени у текстах Захера-Мазоха і привернули особливу увагу психіатрів.

«Відомий психіатр Крафт-Ебінґ, який вибирав терміни для означення різних збочень, приписав дві крайності – мазохізм та садизм – обом письменникам: Лепольду фон Захер-Мазоху та Маркізові де Саду. Та якщо другий справді заслуговує бути прапором садизму, то Захер-Мазох – абсолютно ні», – вважає письменник Юрій Винничук.

«Просто вирвали із контексту такий короткий час його літературного заробітчанства», – додає дослідник біографії Леопольда фон Захер-Мазоха Марко Сімкін.

Для самого Мазоха скандал став лише способом заробітку. Однак у своєму дослідженні відомий психіатр цю обставину проігнорував.

«Він зробив йому погану послугу тим, що перевів у розряд якихось збоченців. Але завдяки цьому ім‘я Мазоха стало відомим набагато більше, ніж якби він цього б не зробив», – зауважує Юрій Винничук.

За однією із версій, у такий своєрідний спосіб Леопольд Мазох утверджував права жінок.

«Він ішов наперекір своєму часу. Треба не забувати, що відбувалося в Європі в середині ХІХ століття. Жінки не мали права голосу, не могли брати участь у виборах ані до сейму, ані до парламенту», – розповідає Сімкін.

Та шлюб Мазоха з Авророю остаточно розпався після раптової смерті єдиного сина. Вдруге збанкрутілий письменник одружився уже зі своєю помічницею і перекладачкою Гульдою Майстер. Хоча цей шлюб був цілком щасливим, він не допоміг Леопольдові позбутися тавра «мазохіста».

«Я особисто дуже проти того, щоб вважати Мазоха родоначальником мазохізму. Коли він це писав, то й не думав про жодні перверсії. У нього любов, повага і поклоніння жінці мали такі форми», – наголошує Наталія Іваничук.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-22 02:48:37