понеділок, 4 грудня, 2017, 10:43 Економіка
Усе, що потрібно знати про біткойн
Фото: coindesk.com
Фото: coindesk.com

Початкова ціна біткойну, встановлена у 2010 році, становила менше одного цента. 29 листопада 2017 року він перетнув позначку в 11 000 доларів. Стрімкий ріст цін на нього може бути мильною бульбашкою. Або ж визнанням фінансовим співтовариством того, що так звані криптовалюти – цифрові форми грошей, починають набирати обертів. Настав час визначити що таке біткойн і чому він став настільки популярним.

1. Що таке біткойн?

Це форма грошей, яка є унікальною тим, що її не можна потримати у руці. Більшість магазинів не визнають її. Вона не випускається та не підтримується урядом. За своїм принципом, біткойн та його аналоги – це набір програмних протоколів для створення цифрових активів та для відстеження транзакцій у спосіб, що ускладнює підробку або повторне використання цих грошових знаків. Біткойн має цінність лише тоді, коли його користувачі визнаватимуть та використовуватимуть його.

2. Звідки взялася система біткойн?

Початкове програмне забезпечення було оприлюднене у 2008 році людиною або групою людей, які використовують псевдонім Сатоші Накамото. Було зроблено кілька спроб розкрити реальну особу або групу, що стоїть за цим ім’ям, проте жодна з них не завершилася успіхом. Інтернет-ігри вже давно використовують віртуальні валюти. Ключовою ідеєю біткойну є блокчейн – загальнодоступний, в основному анонімний онлайн-обліковий запис, який фіксує транзакції біткойну.

3. Як усе працює?

Згадайте про те, що стається тоді, коли ви здійснюєте онлайн-переказ за допомогою банку. Він перевіряє, чи є у вас потрібні кошти, вираховує суму з одного місця гігантської бази даних, на якій зберігаються дані рахунків та їх залишків, та зараховує їх у інше. Ви можете побачити результат, зайшовши до свого облікового запису, проте транзакція перебуває під контролем банку. Ви довіряєте банку зняття потрібної суми грошей, а банк, у свою чергу, стежить за тим, щоб ви повторно не змогли витратити ці гроші. Блокчейн – це база даних, яка виконує ці функції з відстеження, проте без банку та іншого центрального органу.

5. Хто може створювати криптовалюту (стати майнером)?

Кожен, хто матиме дуже швидкісні комп’ютери, багато електрики та бажання вирішувати головоломки. Дані транзакції у кожному пакеті даних шифруються за формулою, яку можна розгадати лише шляхом неймовірної кількості спроб та помилок. Майнери встановлюють для роботи великомасштабні обчислювальні потужності та змагаються за те, хто першим розгадає шифр. Якщо відповідь майнера підтверджується іншими, дані додаються до ланцюжка блоків даних, а майнер отримує новостворений біткойн.

6. Як система запобігає обману?

Оскільки кожен блок містить дані, що пов’язані з попередніми блоками, спроба витратити той самий біткойн двічі означатиме перегляд багатьох ланок у ланцюжку. До того ж, змагаючись між собою, майнери перевіряють роботу одне одного.

7. Чи не використовувався біткойн наркоторговцями?

Так, тоді, коли його початковою метою була певна анонімність. Він використовувався і надалі використовується сайтами, які продають усе, починаючи від зброї й закінчуючи наркотиками. У 2013 році федеральні агенти виявили та закрили анонімний Інтернет-магазин, оборот якого становить $1,2-млрд, – Silk Road (Шовковий шлях). Проте незабаром його місце посіли інші. Джозеф Стігліц, лауреат Нобелівської премії з економіки, нещодавно заявив, що біткойн «слід заборонити», оскільки він розроблений для того, щоб уникнути регулювання та «не виконує жодної суспільно корисної функції».

8. Що змінилося?

Репутація біткойна покращилася частково через те, що було зафіксовано менше масштабних його крадіжок. І багато технологічних та фінансових фірм зацікавилися блокчейном як ідеєю, окремою від біткойну.

9. У чому полягають переваги блокчейн?

Ентузіасти вбачають у ньому новий спосіб ведення бізнесу. Витрати можуть бути нижчими, оскільки відсутній центральний посередник, який виконує роботу з відстеження транзакцій та стягнення за них плати. Банки та фондові біржі вклали значні кошти у розробку технології блокчейнів, тоді як роздрібні торговці, такі як Вол-Март, експериментують із використанням блокчейнів для гарантування безпеки продуктів харчування. Центральні банки навіть розмірковують над тим, щоб випускати офіційні валюти на базі блокчейнів. З’явилися також інші форми блокчейнів, що часто використовують власні криптографічні валюти для полегшення трансакцій. Найбільш відомою є Ефіріум, яку часом називають платформою для так званих розумних контрактів.

10. Чим зумовлене зростання ціни на біткойн?

Нові інвестори та очікування інших зацікавлених осіб, підняли цьогорічну ціну біткойну приблизно в 11 разів. CME Group та інші біржі планують запропонувати біткойні ф’ючерсні контракти, які потенційно можуть розширити переваги біткойну. Той факт, що програмне забезпечення біткойн гарантує обмежене його постачання, додало деяким інвесторам побоювань щодо його втрати. Трафік обміну біткойнів Coinbase був перевантажений у два-три рази 29 листопада 2017 року, коли зареєструвалися нові користувачі. Щотижня відкриваються нові хедж-фонди, орієнтовані на криптовалюту. Їх кількість вже перевищила 100. Більшість з них вкладають частину своїх коштів у біткойн.

11. Чи це мильна бульбашка?

Можливо. Деякі люди, особливо Джеймс Дамон, головний виконавчий директор JPMorgan Chase, називають біткойн «шахрайством». Однак його власний банківський холдинг розглядає можливість надання клієнтам біткойних ф’ючерсів. Мільярдер Майк Новограц називає криптовалюту «найбільшою бульбашкою нашого часу» і водночас запускає 500-млн доларовий фонд для інвестування у неї.

The Bloomberg

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-19 03:52:21