середа, 22 листопада, 2017, 16:35 Події
Як павуки в банці: деталі перевороту в «ЛНР»
Озброєні люди на вулицях Луганська. Фото: ZIK/EPA-EFE/ALEXANDER ERMOCHENKO
Озброєні люди на вулицях Луганська. Фото: ZIK/EPA-EFE/ALEXANDER ERMOCHENKO

Центр Луганська зайнятий озброєними людьми і технікою, а боротьба за переділ влади між ватажками бойовиків триває. Подальший же розвиток конфлікту залежатиме від того, яке рішення приймуть їхні російські куратори.

В окупованому бойовиками терористичної організації «ЛНР» Луганську події почали активно розгортатися у вівторок, 21 листопада, після звільнення «головою ЛНР» Ігорем Плотницьким «міністра внутрішніх справ ЛНР» Ігоря Корнета. Центр міста оточили озброєні бойовики без розпізнавальних знаків, а під «управління МВС» підігнали БТР. Екс-»міністр» Ігор Корнет забарикадувався в будинку разом із лояльним йому колишнім спецпідрозділом «Беркут», пише ZN.UA.

«Зелені чоловічки» Захарченка, найманці і перші арешти

Повідомлялося про те, що з «ДНР» до Луганська виїхали три армійські вантажівки з бойовиками. Пізніше в ОБСЄ зафіксували прибуття в Луганськ військової техніки і бойовиків.

Вранці у вівторок, 22 листопада, до «контролю ситуації» в Луганську долучились російські військові та найманці ПВК (приватної військової компанії). Найманці прибули в Донбас за чотири дні до початку «військового перевороту» у терористичній структурі. А напередодні з Росії на окуповану територію Луганщини увійшла колона з декількох десятків армійських «Уралів» з військовослужбовцями Збройних сил РФ і 20 БТР.

Із 14:00 військові і техніка невеликими групами перекидалися з Довжанська в бік Луганська.

Військова техніка в окупованому Луганську. Фото: facebook.com/oscesmm
Військова техніка в окупованому Луганську. Фото: facebook.com/oscesmm

Бойовики, найманці і військовослужбовці ЗС Росії заблокували центр Луганська, перешкоджали роботі «адмінбудівель» і зірвали роботу «Народної ради» – «депутатів» розпустили по домівках. Окрім того, в окупованому місті призупинили роботу «республіканські» телеканали та радіостанції, а також відділення банків, оскільки невпізнані «зелені чоловічки» захопили концерн телерадіомовлення «КРРТ». При цьому виконувати розпорядження Плотницького «залишити місто» вони відмовилися.

У середу, 22 листопада, в перекритому «урядовому кварталі» Луганська почалися й перші затримання: «Міністерство внутрішніх справ» заарештувало всіх співробітників «прокуратури» терористичної структури. Арештували понад 20 осіб, включно з «генеральним прокурором» Віталієм Подобрим, «військовим прокурором» Сергієм Рахном та їхніми заступниками. У спільному штурмі будівлі «генпрокуратури» брали участь лояльні Корнету «міністерські службовці» і «спецзназ ДНР» «Вітязь». Заарештованих повели у підконтрольну «МВС ЛНР» будівлю.

Озброєні люди у Луганську. Фото: twitter.com/sashakots
Озброєні люди у Луганську. Фото: twitter.com/sashakots

Після арештів і «штурму» ватажок терористів Ігор Плотницький забарикадувався в будівлі колишньої Луганської облдержадміністрації. Будівлю оточили БТРами, нікого не пускають і не дозволяють фотографувати.

Плотницький проти Корнета: що не поділили висуванці ФСБ і Кремля?

Напередодні ватажок терористичної організації «ЛНР» Ігор Плотницький звільнив «міністра внутрішніх справ» Ігоря Корнета, на його місце був призначений тимчасовий в. о. Незважаючи на те, що Корнета звільнили з формулюванням «у зв’язку з відкриттям проти нього кримінальної справи», конфлікт між ним і Плотницьким тривав уже давно.

Перед звільненням «голова МВС» доручив підлеглим перейти на посилений режим служби», також були організовані бойові чергування для протистояння захопленню об’єктів «міністерства» лояльними Плотницькому бойовиками. В оточенні Плотницького ці заходи викликали резонанс, Корнета запідозрили у спробі «силового перевороту і захоплення влади».

За кілька днів до цього Плотницький і Корнет одночасно повернулися в ОРЛО з Росії. Один з них – Ігор Корнет – є висуванцем ФСБ РФ, тоді як Ігор Плотницький і його оточення – висуванцями Адміністрації президента РФ, у тому числі помічника президента Росії Владислава Суркова.

Переважна більшість бойовиків так званого «2 АК ЛНР» та представників місцевих «силових відомств» у конфлікті Плотницького та Корнета підтримують останнього. Крім того, підтримує його й «міністр держбезпеки ЛНР» Леонід Пасічник, який має істотний вплив на ситуацію.

Також разом із російськими військовими і технікою на окуповану територію Луганщини повернувся лояльний Корнету й ображений на Плотницького колишній командир бандформування «Перша козача сотня ім. Стаса Синельникова» і екс-»комендант» Свердловська Олександр Гайдей (позивний «Рим»).

Коментуючи те, що відбувається в Луганську, Ігор Корнет заявив про те, що це пов’язано з «пошуком українських диверсантів», яким нібито займається його «відомство». Так, у «роботі на українські спецслужби» звинуватили керівника «ДТРК ЛНР» Анастасію Шуркаєву. А у «спробі держперевороту» – керівника адміністрації голови ЛНР» Ірину Тейцман і начальника «служби урядової безпеки МВС ЛНР» Євгена Селіверстова, а також «високопосадовців генеральної прокуратури ЛНР». Він теж заявив про те, що все ще є легітимним «міністром».

Тим часом сам Плотницький жодних «диверсантів» у Луганську не знайшов. «Сьогодні в центрі Луганська мешканці міста могли бачити велику кількість людей у військовій формі, які заявляють, що беруть участь у навчаннях за наказом керівництва «Міністерства внутрішніх справ ЛНР». Ця ситуація є продовженням учорашніх кадрових змін із законного відсторонення від займаної посади «міністра внутрішніх справ»«, – заявив він.

Озброєні люди у Луганську. Фото: twitter.com/sashakots
Озброєні люди у Луганську. Фото: twitter.com/sashakots

Ватажок «ЛНР» повідомив про те, що «ситуація контролюється ним». А також спростував заяви Корнета про те, що він усе ще є «головою МВС».

Окрім того, «голова ЛНР» заявив про те, що для арешту Шуркаєвої, Тейцман і Селіверстова немає жодних підстав, і відповідних розпоряджень новопризначений в. о. «міністра» не давав.

Реакція української сторони на події в окупованому місті

Українська сторона на події в окупованому Луганську відреагувала оперативно: увечері 21 листопада президент України Петро Порошенко провів засідання Військового кабінету Ради національної безпеки і оборони у зв’язку із загостренням ситуації в окупованих районах Луганської області.

«У зв’язку зі збільшенням кількості російських військових, а також активізацією найманців, українські Збройні сили готові до будь-якого розвитку подій для забезпечення безпеки мирного населення», – запевнив Порошенко.

Голова держави також доручив українському представнику в Спільному центрі з питань контролю і координації припинення вогню (СЦКК) активізувати взаємодію зі спостерігачами Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ для оперативного інформування західних союзників України про ситуацію в ОРЛО.

На засіданні дискутувалося питання взаємодії України з міжнародними партнерами, оскільки ситуація в Луганську може бути використана для обмеження доступу Місії на окуповану територію і нарощування терористами запасів забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

У Міністерстві закордонних справ України наголосили на тому, що переділ влади в Луганську ведеться не лише на рівні місцевих колабораціоністів, але й на рівні російських спецслужб.

«Ми уважно дивимося, що відбувається на окупованих територіях. Це не тільки внутрішні розборки там всередині між цими бандами – також розборки між відповідними російськими спецслужбами. Це дуже чітко доводить, що саме Росія там усім рулить», – пояснив голова МЗС України Павло Клімкін.

«Втеча» Плотницького і реакція Кремля на «хаос» у Луганську

Увечері 21 листопада з’явилися повідомлення про те, що Плотницький залишив окупований Луганськ і переховується на території Російської Федерації. Російські ЗМІ повідомили про те, що Кремль не підтримує Плотницького в його боротьбі проти Корнета, оскільки розуміє, що «частина луганського хаосу – результат не зовсім мудрої тактики голови «ЛНР»«.

Тим не менш, вранці 22 листопада стало відомо про те, що Плотницький не залишав Луганськ і навіть провів робочу зустріч. На засіданні в середу він доручив розібратися зі спробою екс-»голови МВС ЛНР» Ігоря Корнета вчинити «державний переворот».

Тим часом у Кремлі все ж прокоментували ситуацію з «підтримкою» тієї чи іншої сторони у боротьбі луганських бойовиків за владу. Там заявили про те, що інформація ЗМІ «про підтримку певних політичних сил» у «ЛНР» не відповідає дійсності.

«Це повідомлення невідомо на чому ґрунтується. Жодні джерела в оточенні Владислава Суркова не могли цього заявити, оскільки події у Луганську є внутрішньою справою «ЛНР», і за підтримкою ніхто з Луганська «у Кремль» не звертався», – заявив начальник департаменту управління президента із соціально-економічної співпраці з державами-учасниками Співдружності Незалежних Держав, Абхазією і Південною Осетією Михайло Арутюнов.

Подальший розвиток конфлікту між Плотницьким і Корнетом залежатиме від того, яке рішення буде прийнято їхніми російськими кураторами.

«Подальший розвиток ситуації повністю залежить від рішення, яке приймуть в Кремлі – «злиття» «ЛНР» з «ДНР» з єдиним центром управління в Донецьку або відновлення статус-кво з примусовим «примиренням» Плотницького та Корнета, або ж усунення Плотницького, до якого в Москві також є багато претензій», – зазначив координатор групи «Інформаційний спротив» Дмитро Тимчук.

Читайте також: До Луганська увійшли російські військові та найманці, – відео

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-22 07:11:04