середа, 22 листопада, 2017, 15:39 Економіка
Поставки іноземних радіостанцій розсварили українських політиків та військових. Розслідування

Зв’язок на війні – нервова система армії. Без нього солдат – глухий, німий і є легкою ціллю для ворога. На початку війни українській армії дісталися радянські радіостанції, які були актуальними у 80-х роках ХХ століття. Лише на четвертому році війни генерали вперше заговорили про масову закупівлю сучасних військових засобів зв’язку.

Про це йдеться у програмі військових розслідувань «Стежками війни» (щовівторка о 22:00 на телеканалі ZIK).

«Ми серйозно підійшли до питання аналізу і вибору радіостанцій військового призначення в УКВ-діапазоні. Було безліч досліджень та випробовувань. І найбільше за параметрами згодилися радіостанції турецької компанії «Aselsan»», – сказав начальник Головного управління зв’язку та інформаційних систем ГШ ЗСУ Володимир Рапко.

Постачальників засобів військового зв’язку обирали довго. Проводили випробування, порівнювали вартість, вивчали сумісність з радіостанціями, що вже є у війську. У фіналі на забезпечення української армії зв’язком залишилось двоє учасників: турецька фірма «Aselsan» та ізраїльська «Elbit».

«За дальністю зв’язку турецькі радіостанції кращі, фактично, у два рази. По можливості шифрування інформації і кількості ключів, які заливаються завчасно, то в «Aselsani» можна залити на рік і знати, що кожен день я можу мати якісь ключі. Меню повністю українською мовою», – наголошував начальник Головного управління зв’язку та інформаційних систем ГШ ЗСУ Володимир Рапко.

Як виявилось, обирали рації для українського війська не лише за технічними характеристиками та можливістю їх виробляти в Україні. Були й інші причини.

У Києві вибір між турецьким «Aselsan» та ізраїльським «Elbit» розколов на два табори політиків. Боротьба за те, кому перепаде мільярдний контракт, супроводжувалась скандалами і гучними заявами.

«Почали розповідати про корупцію, про зраду та про те, що Пашинський лобіює турецьких виробників, а «Elbit Systems» є кращими», – заявляв народний депутат України Сергій Пашинський.

На захист ізраїльських «Elbit» тоді став нардеп Юрій Дерев’янко. Він заявив, що турецькі «Aselsan» не відповідають стандартам НАТО, а у виборі на їхню користь існує корупційна складова.

«Elbit» – це компанія, яка постачає свою продукцію у більш ніж 50 країн світу та 10 держав НАТО. Що таке «Aselsan»? Це компанія, яка має один відсоток від свого обороту зовнішньоекспортних поставок. Куди? Лише в країни Близького Сходу – дві чи три. Треба негайно звернутися в НАБУ, до Президента України, до міністра оборони України, до СБУ і Генпрокуратури, щоб негайно втручалися і реагували», – коментував народний депутат України Юрій Дерев’янко.

Слід відзначити, що на сайті компанії «Aselsan» вказуються поставки у більш ніж двадцять країн світу.

Зрештою, контракт з «Aselsan» на понад мільярд гривень підписали під час візиту Президента Петра Порошенка до Туреччини.

«Було проведено переговорну процедуру. Але вся інформація щодо цього є закритою, бо відкритого тендеру не було», – прокоментував адвокат Сергій Войченко.

Турецька фірма «Aselsan» в біржовому повідомленні поінформувала про продаж систем зв’язку на суму 43,635 млн доларів, а це понад мільярд гривень. Поставки розпочнуть у 2018 році. З українського боку епохальний підпис поставив представник держпідприємства «СпецТехноЕкспорт, яке спеціалізується на експорті сучасних військових технологій та ремонті, модернізації, обслуговуванні озброєння і працює у складі державного концерну «Укроборонпром».

Саме Антона Пашинського, сина голови комітету Нацбезпеки і оборони Сергія Пашинського, нардеп Юрій Дерев’янко назвав відповідальним за закупівлю турецьких радіостанцій.

27-річний Антон Пашинський є директором департаменту спеціалізованого державного підприємства, яке займається торгівлею зброєю.

Журналісти звернулися до Вадима Шкляра, прес-секретаря ДП «СпецТехноЕкспорт», по коментар. Він сказав: «Антон Сергійович не був першою особою, яка відповідала за укладення контрактів у цій сфері, адже він є лише в робочій групі».

Однак начальник Головного управління зв’язку Володимир Рапко на питання, чи курував Антон Пашинський контракт з «Aselsan», відповів ствердно.

«Правда, але я вважаю, що це випадковість. Адже, якби по параметрах виграла фірма «Elbit», тоді вів би її не Пашинський, а хтось інший. Це просто випадковість», – вважає начальник Головного управління зв’язку та інформаційних систем ГШ ЗСУ Володимир Рапко.

Журналісти також звернулись по відеокоментар у «СпецТехноЕкспорт» щодо можливого конфлікту інтересів. Адже Сергій Пашинський, який є головою Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки та оборони, є і батьком Антона Пашинського, котрий керує департаментом контрактів «СпецТехноЕкспорту». Але отримали лише письмову відповідь. У ній проігнорували питання, хто конкретно у «СпецТехноЕкспорті» відповідає за поставки турецьких рацій. Також не надали деталей угоди, укладеної між «Aselsan» та «СпецТехноЕкспортом», посилаючись на конфіденційність інформації.

Народний депутат Юрій Дерев’янко прокоментував ситуацію більш розгорнуто.

«Це було протягування турецької компанії посадовими особами Міністерства оборони, зокрема генералом Рапком за підтримки політиків і високопосадовців, які сидять в РНБО від Адміністрації Президента. У Верховній Раді цим опікувався Пашинський, а Турчинов в РНБО. Можливо, на 99 відсотків, що цим також займався Президент», – наголосив народний депутат України Юрій Дерев’янко.

За словами нардепа, випробування засобів зв’язку фірм «Elbit» та «Aselsan» були необ’єктивними.

«Усі випробовування старалися якнайкраще засекретити і зробити максимальні результати. Це свідчить тільки про те, що справа дійсно має ознаки корупції. Наскільки я розумію, що методика була розроблена таким чином, щоб не перевіряти найсучасніше обладнання, яке «Elbit» мав можливість надати. Чому не хотіли перевіряти кращий зв’язок? Бо говорили про те, що треба зачекати кращих зразків від турецької компанії», – додав народний депутат України Юрій Дерев’янко.

Тобто ізраїльська компанія вже після початку випробувань запропонувала надати найновіші зразки своїх рацій. Турецька компанія зробила таку ж пропозицію. Самі випробування були секретними.

Аби з’ясувати усі деталі, журналісти намагалися отримати коментар від представників фірми «Elbit», але їхнє звернення проігнорували. На зв’язок вийшли лише зараз, після виходу програми в ефір.

Однак і експерт, і військовий генерал погоджуються в одному.

«Спочатку українська армія в сегменті УКВ-діапазону закуповувала також ізраїльські радіостанції. Але ізраїльтяни не виконали тих зобов’язань, які вони мали виконати впродовж минулого року, що підтвердив начальник військового зв’язку на недавньому брифінгу», – сказав експерт з питань оборонних технологій Сергій Згурець.

«Співпраця з «Aselsan» чіткіша та є більш пропорційною. Там відповідальніше віднеслися до виконання контрактів попередніх років. Компанія «Elbit» деяких контрактів не завершила до сьогодні», – розповів начальник Головного управління зв’язку та інформаційних систем ГШ ЗСУ Володимир Рапко.

Як би там не було, всі сторони конфлікту заявляють, що для них головне – держава та армія.

«Питання не в компанії – а в державних інтересах. Враховуючи колосальну суму, а це більше мільярда гривень на зв’язок, – ми маємо шукати ідеальне співвідношення ціни і якості», – говорив народний депутат України Сергій Пашинський.

«Мені абсолютно все одно, яка там буде компанія – «Elbit» чи якась інша. Дуже важливо те, щоб в українській армії не було корупції», – додав Дерев’янко.

Чи правильний вибір зробило українське керівництво, буде зрозуміло вже у 2018 році, коли закуплене устаткування потрапить на фронт.

Читайте також: Сполучені Штати уже продають Україні смертоносну зброю, – ЗМІ

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-23 18:39:34