неділя, 19 листопада, 2017, 19:50 Суспільство
Україна має заборонити в’їзд співробітникам Інституту нацпам’яті Польщі, – Чорновіл
Протистояння України і Польщі
Протистояння України і Польщі

Україна має застосувати симетричну заборону в’їзду на свою територію для всіх співробітників Інституту національної пам’яті Польщі.

Таку думку висловив у коментарі УНН політичний експерт Тарас Чорновіл.

«Завжди у міжнародних правилах діє принцип симетричності. Я не був прихильником того, щоб включати принцип симетричності, коли нас просто обливали брудом, доки не перейшли до конкретних дій. Тому гратися у довготерпеливість не зовсім добре. Є абсолютно симетричні дії... По керівництву Інституту національної пам’яті не за висловлювання, а за дії, які носять жорстко антиукраїнський характер, а саме участь у марші (антиукраїнському марші в Перемишлі – ред.), директору інститут національної пам’яті Польщі має бути заборонено в’їзд в Україну. Просто треба взяти весь склад інституту і всіх внести в «чорний список». Я думаю, що в польському «чорному списку» повний склад працівників Інституту національної пам’яті України», – переконаний політолог.

На думку Чорновола, гратися у піддавки вже вистачить. До того ж, вважає він, Інститут національної пам’яті Польщі став фактично основним детонатором антиукраїнських поглядів у Польщі.

«Є дуже брутальна організація, яка в Польщі дійсно набрала рівня крайнього остракізму і щодо українців, і щодо німців, і взагалі щодо всіх сусідніх народів. Це є польський Інститут національної пам’яті. Його статус приблизно такий самий як і українського – це центральний орган державної влади. Єдине, що його політичне значення більше, ніж в українського Інституту національної пам’яті. Цей Інститут був фактично основним детонатором антиукраїнських настроїв у Польщі. Директор цього інституту був причетний до польського маршу у Перемишлі, де кричали: «Смерть українцям». До нього долучився і мер Перемишля Роберт Хома. Тоді йому скасували візу в Україну, а потім дуже швидко відмінили. Я думаю, що її зараз треба поновити (скасування візи – ред.)», – зазначив експерт.

«Заборонити в’їзд Ващиковському (міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський – ред.) ми не можемо, але повний склад Інституту національної пам’яті Польщі на абсолютно чітких підставах має бути оголошений як особами, які несуть загрозу для української держави. Саме ці особи регулярно приїжджають в Україну, постійно відкривають якісь незаконні пам’ятники на території України», – сказав він.

Такий крок, на його погляд, був би достатньо болісним і показав би, що Україна не дає собі «наплювати в кашу».

«...плюс це було б відповідно до європейських норм, і ми не заборонили (в’їзд в Україну – ред.) особам, які мають серйозний дипломатичний статус. Ми заборонили людям, які здійснюють прямі провокації в Україні», – переконаний політолог.

Крім того, підкреслив Чорновіл, після того, як стало відомо, що Польща анулювала одному з посадовців Інституту національної пам’яті шенгенську візу, видану Німеччиною, є підстави апелювати до Європейського Союзу щодо грубого порушення шенгенських правил. Адже, за його словами, діє Шенгенський кодекс, в якому виписані всі обставини і підстави, на основі яких можна позбавляти права в’їзду на шенгенську територію.

«Вони (польська сторона – ред.) мають аргументувати це (позбавлення шенгенської візи для українського посадовця – ред.) певним пунктом шенгенських угод. Хай їх назвуть. Якщо цього не буде, ми маємо право вимагати певних санкцій. Сам посадовець має право позиватися до суду і вимагати компенсації. В такому випадку, як правило, компенсації бувають не дрібні, він мав би підставу подати (позов – ред.), скажімо, на 1 чи 10 млн євро і це було б абсолютно правильно», – резюмував політолог.

Як повідомлялось раніше, міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський заявив, що Польща працює над процедурами, які не дозволять в’їзд у країну «людям, які займають крайню антипольську позицію».

Як повідомлялось, в п’ятницю відбулася зустріч Консультаційного комітету Президентів України і Польщі, під час якої було прийнято рішення відновити ексгумації поляків, які в різні роки загинули в Україні.

У суботу польські прикордонники не впустили до Польщі секретаря Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій Святослава Шеремету, який потрапив у так званий «чорний список» глави Міністерства закордонних справ Польщі Вітольда Ващиковського. З цього приводу до МЗС України був викликаний посол Польщі в Україні Ян Пєкло.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-03-20 09:47:34