середа, 15 листопада, 2017, 17:43 Суспільство
У Львівській галереї мистецтв хочуть позбутися ще одного досвідченого музейника
Марія Сойко. Фото: Микола Тис/ZIK
Марія Сойко. Фото: Микола Тис/ZIK

У Львівській національній галереї мистецтв ім. Б. Возницького чергові кадрові баталії. Сьогодні, 15 листопада, повинно було відбутися засідання профкому щодо долі старшого наукового співробітника відділу європейського мистецтва XIV-XVIII ст. Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького Марії Сойко. Її мали звільнити з посади. Однак через присутність журналістів з камерами засідання перенесли.

Про це повідомляє кореспондент ІА ZIK.

На засідання прийшли не всі члени профкому – музейники з Олеського замку не змогли приїхати через об’єктивні причини. Присутні були не у захваті від присутності журналістів. Деякі з них відверто нервували, а деякі намагалися вигнати представників ЗМІ. Після недовгої розмови вони прийняли рішення про перенесення засідання, на якому вирішуватимуть долю Марії Сойко. Відтак, воно відбудеться завтра, 16 листопада, приблизно о 12.00-12.30.

У коментарі ІА ZIK голова профкому, головний зберігач фондів галереї Ігор Хомин пояснив, чому виникло питання про звільнення М. Сойко. Він зазначив, що наказом міністра культури України у Львівській національній галереї мистецтв ім. Б. Возницького проведено реструктуризацію, згідно з якою ліквідовано деякі відділи (відповідно звільнили співробітників), а деякі відділи переформатували.

Ігор Хомин. Фото: Микола Тис/ZIK
Ігор Хомин. Фото: Микола Тис/ZIK

«Це зроблено відповідно до наказу міністра культури України. До цього профспілкова організація не має жодного стосунку. Адже міністр має право не радитися ні з ким, бо штат працівників галереї приблизно 240 осіб, а в профспілці перебуває приблизно 90 людей, – наголосив Ігор Хомин. – Відповідно до реструктуризації, у відділі європейського мистецтва XIV-XVIII ст. ліквідовано одну із трьох посад старшого наукового працівника. Тому потрібно було скоротити одного працівника».

За словами музейника, вибір впав на Марії Сойко, адже одну посаду не можна ліквідувати, бо вона закріплена за жінкою, що перебуває у декретній відпустці, а на іншій посаді є працівник, який прийняв фондосховища від свою опіку.

«Дирекція звернулася до профспілкової організації з тим, щоб запропонувати Марії Сойко посаду лектора-екскурсовода. Оскільки вона є членом профспілки, постало питання про погодження з нами», – пояснив Ігор Хомин.

Він зазначив, що про скорочення Марію Сойко повідомили два місяці тому. Профспілка мала б зібратися і приймати рішення 1 листопада, однак не могла цього зробити, оскільки Марія Сойко перебувала у відпустці.

«Крім того, вона себе дивно вела. Марія Сойко спочатку погодилась передати фондосховища, а потім зірвала цей процес, а потім знову погодилась. Тобто, вона зробила таку ситуацію, що не могла піти у відпустку, а тепер у цьому звинувачує дирекцію», – заявив Ігор Хомин.

Сама ж Марія Сойко у коментарі журналістам заявила, що не погоджується з переведенням її на нижчу посаду: «Я вважаю, що відповідаю цій посаді. Я виконую свої обов’язки добре, маю певні досягнення. Тому переведення для мене є неприйнятним».

Вона розповіла, коли 1 вересня прийшла на роботу після довготривалого лікарняного, то дізналася про скорочення.

Марія Сойко. Фото: Микола Тис/ZIK
Марія Сойко. Фото: Микола Тис/ZIK

«Мене запросили у відділ кадрів, щоб я ознайомилася із документом, що моя посада підлягає скороченню і що мені пропонують посаду лектора-екскурсовода. Я під певним тиском підписала цей папір. Вони це сприйняли як моє погодження. Але після консультації з юристами можу сказати, що це не моя згода, а лише підтвердження, що я попереджена», – повідомила М. Сойко.

За її словами, цю посаду можна було не скорочувати. Адже, згідно із штатним розкладом галереї на 2016 рік, було три старших наукових співробітники, однак фактично працювало двоє, а одна посада була вакантною.

«Тому немає підстави мене скорочувати, – заявила М. Сойко. – А жінка, яка перебуває у декретній відпустці (про яку говорив Ігор Хомин, – ред.), є молодшим науковим співробітником».

На думку музейника, такі дії керівництва галереї пов’язані із її позицією, ставленням до роботи.

«Останній рік ведеться тотальне знищення кадрів музейників, людей, які були віддані музейній справі. Я є не перша і не остання, адже багато людей уже пішло, бо просто не почули в собі сили. Мало того, вони залякані, на них чиниться моральний тиск», – повідомила Марія Сойко.

Вона додала, що не збирається здаватися. Зараз позов про оскарження наказу щодо скорочення перебуває у суді.

Марія Сойко уже повідомляла про погане ставлення керівництва галереї до працівників. Зокрема, вона писала у блозі про те, що генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв Тарас Возняк довів її до сліз своїм запитанням «Ви жидівка?».

Нагадаємо, у квітні заступника директора Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького з наукової роботи, відомого науковця, музейника та історика, який кілька десятиліть трудився у закладі, Володимира Пшика «попросили» піти з посади. Після цього у нього стався гіпертонічний криз. Зараз він працює у відділі галереї в Жидачеві.

Відомі діячі культури, музейники, громадськість закликають владу до збереження цілісного майнового комплексу Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького.

Як повідомлялося, у Львові відбувся круглий стіл – «Проблеми збереження національної культурної спадщини», який організував і провів Громадський комітет зі збереження культурної спадщини. Йшлося про незрозумілі призначення-звільнення керівників підрозділів Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького, кримінальні справи щодо втрати експонатів з фондів Галереї, питання оформлення права власності на Олеський, Підгорецький та Золочівський замки, що є підрозділами Галереї; про те, якою буде доля збірки, що міститься в цих замках, земельної ділянки, що закріплена за кожним замком тощо. На цей круглий стіл був запрошений директор Галереї Тарас Возняк, до якого у присутніх було багато запитань, його чекали до останнього, але марно.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-23 10:10:31