середа, 15 листопада, 2017, 17:55 Політика
Про судову реформу знає лише 10% українців, але більшість сприймає її скептично

Більшість українців скептично сприймають судову реформу, як і загалом інші реформи – земельну, медичну, пенсійну, освітню.

Такі дані соціологічного опитування, яке проводилося Центром Разумкова спільно з Проектом Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» та за підтримки Ради суддів України, пише «Українське право».

Позитивно судову реформу сприймають лише 12,6% опитаних, а негативно – майже 50%.

При цьому негативне ставлення до судової реформи характерне не лише серед тих, хто відносно добре знає про неї, але навіть серед тих, хто про неї нічого не чув.

Про судову реформу не чули

Як виявляється, лише 10% українців знають, що в країні проводиться судова реформа. Половина українців дещо чули про судову реформу, в той час як третина населення взагалі не знає про неї. Тих, хто нічого не знає про судову реформу, найбільше на Західній Україні, а найкраще про судову реформу знають у південних регіонах України.

Ставлення до судової реформ, як і до реформ взагалі, істотно залежить від рівня довіри до влади. Так, ті, хто не довіряє Президенту України, скептично сприймають і судову реформу.

Негативне ставлення до судової реформи також пов’язане з тим, що громадяни не бачать її результатів. Лише 7,2% опитаних вважають, що суди в Україні є самостійними, а судді – незалежними, тоді як майже 80% опитаних мають протилежну точку зору.

Суди не вважають самостійними

Недовіру до судової системи в цілому висловили понад 80%: місцевим судам не довіряють 77,4%, Верховному Суду України – 72,0% громадян, Конституційному Суду України – 66,8% громадян.

Навіть серед прихильників судової реформи превалює думка, що українські судді не є незалежними – таких майже 63%. Не вважають суддів самостійними і майже 70% опитаних, які безпосередньо брали участь у судових засіданнях протягом останніх двох років. Cеред опитаних на виході із судів лише 18,5% вважають, що сьогодні суди в Україні є самостійними, а судді – незалежними.

Переважна більшість українців не вважають українські суди об’єктивними та незалежними. Зокрема, якщо протилежними сторонами в суді виступають громадянин з високим рівнем доходів і громадянин з низьким рівнем доходів, то 81,1% респондентів вважають, що більше шансів виграти справу у громадянина з високим рівнем доходів. У спорах між працівником та роботодавцем більше шансів виграти справу мають останні, переконана більшість опитаних. Так само негативно оцінюють громадяни і шанси виграти спір у суді із державними органами. Переконання громадян щодо прихильності суддів до багатих та представників влади є досить сильними та усталеними і вони не змінилися з 2012 року.

На справедливість сподіваються в ЄСПЛ

Більшість громадян не сподіваються на справедливість в українських судах і переконані, що отримати справедливе рішення можна лише в Європейському суді з прав людини. Протилежної думки дотримуються менше 3% опитаних. Ще 12,6% вважають, що шанси в обох судах однакові. Серед громадян, які протягом двох останніх років брали участь у розгляді судових справ, цифри дещо оптимістичніші: понад 605 все ж таки вважають, що більше шансів на справедливе рішення в ЄСПЛ, 7,4% – що в українському суді, а 18,8% вважають шанси однаковими. Серед респондентів, які вважають, що є більше шансів на справедливий розгляд справи в ЄСПЛ, переважна більшість називає серед причин такої думки вищий рівень незалежності та об’єктивності суддів.

Найчастіше громадяни України вважають, що для того, аби судді були незалежними, вони мають обиратися громадянами. Трохи менше підтримують призначення суддів Вищою радою юстиції, і дуже незначна частка дотримується думки, що вони мають призначатися Президентом або Верховною Радою. Ще 15% вважають, що не має значення, ким вони призначаються чи обираються.

Надії покладають на новий Верховний Суд

Соціологи переконані, що високий рівень негативного ставлення до судів значною мірою формується двома чинниками: негативним інформаційним полем та фінансово-політичним впливом на суддів. Результати дослідження показали, що вплив ЗМІ досить ефективно усувається при спілкуванні громадян з судами. Вплив грошей та політиків можна зменшити, запроваджуючи заходи для підвищення реальної незалежності суддів.

Водночас автори судової реформи (Адміністрація Президента) та її реалізатори (Вища кваліфікаційна комісія суддів України та Вища рада правосуддя) налаштовані на позитивний ефект від її проведення. Однак судити про її результати суспільство зможе на підставі тих судових рішень, які виноситимуть «реформовані» суди. Наразі ж найбільше уваги прикуто до нового Верховного Суду, склад якого призначено за конкурсом. Від нього, в першу чергу, й очікують справедливих рішень, тому залишається сподіватися, що в наступному році довіра до суду таки почне зростати.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-20 07:14:05