середа, 15 листопада, 2017, 14:40 Київ
Будівництво ЖК у Голосіївському районі може призвести до екокатастрофи, – активісти

До телеканалу ZIK звернулись мешканці будинку на проспекті Науки, 42/1, що у Голосіївського району Києва. Їх обурює майбутнє сусідство із житловим комплексом. Мовляв, мало того, що для запланованих новобудов просто немає місця, так ще й будівництво може призвести до екологічної катастрофи та навіть – другого Чорнобиля.

Про це йдеться у сюжеті проекту будівельних журналістських розслідувань «ЖитлоБлуд» (щовівторка о 22:30 на телеканалі ZIK).

Ще у 50-х роках квартал на проспекті Науки звели для співробітників Інституту ядерних досліджень. Та, згідно затвердженого у 2002 році генплану міста, ці будинки необхідно поступово знести, а мешканців переселити у багатоповерхові житлові комплекси, які збирались зводити неподалік. Однак місцеві на таке категорично не погоджуються.

«Забудовник намагається звести нові багатоповерхівки, знісши старі будинки. У той час, як там живуть люди, квартири – приватизовані. Новобудови ж у цьому районі планують зводити в притик до будинків, там відстань буде десь 10-15 метрів. Це ж порушує усі норми», – обурюється місцевий активіст Олексій.

Протистояння триває вже не один рік. Забудовники змінюють один одного, а місцеві мешканці раз за разом виходять на акції протесту, щоб не дозволити розпочати будівництво нового житлового комплексу.

«Протистояння виникають, тому що мешканці думають, ніби територія навколо кварталу – їхня. Не дивлячись на те, що юридично-правові підстави у забудовника таки є», – наголошує колишній заступник головного архітектора Києва Віктор Глеба.

Та все ж він погоджується: на території, площею у понад гектар планують звести чотири 24-поверхові будинки. Вони будуть розміщені надто близько один до одного, що у 2,5 рази перевищить нормативну щільність забудови.

Та найбільше місцевих лякає те, що будівництво житлового комплексу заплановане у санітарній зоні Інституту ядерних досліджень НАНУ. На їхню думку, це дуже небезпечно.

«У 200 метрах від запланованого будівництва розміщений прискорювач інституту ядерних досліджень «У-240», він дуже потужний. Працює ядерна установка, там завантажене ядерне паливо. Коли реактор – в дії, звичайно, викид радіоактивних аерозолів більше, ніж, коли він не працює. Однак, цей викид теж відбувається», – зазначає завідувач відділу ядерно-фізичних вимірювань Інституту проблем безпеки АЕС Олександр Кучмагра.

Окрім того, за його словами, згідно санітарних правил, такі установки мають кваліфікацію, залежно від ступеня потенційної небезпеки для оточення та навколишнього середовища.

«Дослідницький реактор належить саме до першої категорії, вона найбільш небезпечна. Прискорювач – до другої. Для таких установок обов’язково вводиться санітарно-захисна зона, де заборонено зводити будь-які будинки», – наголосив Кучмагра та додає: у повітря під час роботи реактора потрапляють радіонукліди та радіоактивні аерозолі, які встигають розпастися у радіусі 300 метрів. Тобто, ця зона може бути потенційно небезпечною. Та й, за його словами, загроза може бути не лише в повітрі, а й під землею. Під час будівництва реактора була прокладена резервна гілка його системи охолодження. Вона розташована саме на території, де заплановане будівництво житлового комплексу.

Однак, заступник головного інженера відділу дослідницького ядерного реактора Валерій Шевель не погоджується, мовляв, через брак фінансування, ядерний реактор не працює уже багато років. Тож побоювання місцевих мешканців не мають жодного підґрунтя.

«Зараз, навіть у реакторній залі рівень радіації складає 0,27 мікрозіверта на годину. Причому, тут до активної зони – метрів з тридцять. Ці величини суттєво не впливають на безпеку персоналу і, тим паче, населення», – запевняє Валерій Шевель.

Та як би там не було, протистояння між мешканцями і забудовником набирає нових обертів. Наразі невідомо, чи на проспекті Науки таки почнеться будівництво нового ЖК, однак місцеві, які вже понад десятиліття відстоюють свої права на життя без радіації, переконують: легко вони не здадуться.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-18 21:12:06