вівторок, 14 листопада, 2017, 10:01 Суспільство
Сьогодні світ відзначає День боротьби з цукровим діабетом
Визначення рівня цукру в крові. Фото: zabolel.net
Визначення рівня цукру в крові. Фото: zabolel.net

Сьогодні, 14 листопада, відзначають Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Це свято є нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає.

Вперше Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом був проведений IDF (Міжнародною діабетичною федерацією) і ВООЗ (Всесвітньою організацією охорони здоров’я) 14 листопада 1991 року для координації боротьби з цукровим діабетом у всьому світі. Завдячуючи діяльності IDF Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом охоплює мільйони людей по всьому світу і об’єднує діабетичні громади 145 країн з благородною метою підвищення обізнаності про цукровий діабет та його ускладнення.

14 листопада обрано на знак визнання заслуг одного із відкривачів інсуліну Фредеріка Бантинга, який народився 14 листопада 1891 року.

Цукровий діабет входить до трійки захворювань, які найчастіше спричиняють інвалідизацію населення та смерті (атеросклероз, рак і цукровий діабет).

За даними ВООЗ, цукровий діабет збільшує смертність в 2-3 рази і скорочує тривалість життя.

Актуальність проблеми зумовлена масштабністю розповсюдження цукрового діабету. Станом на сьогодні у всьому світі зареєстровано близько 200 млн випадків, проте реальна кількість хворих приблизно у два рази більша (не враховані особи з легкою формою, які не потребують медикаментозного лікування). При цьому захворюваність щорічно збільшується у всіх країнах на 5-7%, а кожні 12-15 років – подвоюється. Як наслідок, катастрофічне зростання кількості хворих набирає характер неінфекційної епідемії.

Цукровий діабет характеризується стійким підвищенням рівня глюкози у крові, може виникнути у будь-якому віці і продовжується протягом всього життя. Чітко прослідковується спадкова схильність, однак реалізація цього ризику залежить від дії багатьох факторів, серед яких лідирують ожиріння та гіподинамія. Розрізняють цукровий діабет 1 типу чи інсулінозалежний і цукровий діабет 2 типу чи інсулінонезалежний. Катастрофічне зростання захворюваності пов’язане з цукровим діабетом 2 типу, частка якого становить понад 85% всіх випадків.

11 січня 1922 року Бантинг і Бест вперше зробили ін’єкцію інсуліну підлітку, який мав цукровий діабет – розпочалась ера інсулінотерапії – відкриття інсуліну було значним досягненням медицини XX століття і було удостоєне Нобелівської премії в 1923 році.

У жовтні 1989 року була прийнята Сент-Вінсентська декларація щодо покращення якості допомоги особам з цукровим діабетом і розроблена програма її реалізації в Європі. Подібні програми існують у більшості країн світу.

Тривалість життя пацієнтів збільшилась, вони перестали помирати безпосередньо від цукровго діабету. Успіхи діабетології останніх десятиліть дозволяють оптимістично дивитися на вирішення проблем, спричинених діабетом, пише Вікіпедія.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-21 01:08:06