вівторок, 14 листопада, 2017, 0:03 Суспільство
Плащ-невидимка: вчені створили матеріал, який поглинає 99% світла

Дослідники вивчили особливості комах роду Cicadella і створили штучний матеріал, що імітує здатність цикадок до чудовою маскування.

Про це повідомляє popmech.

Обмін рідиною у більшості комах влаштований не так, як у людей. Маленькі тварини дуже неохоче розлучаються з дорогоцінної вологою, а тому навіть мікроскопічні частинки води, які вони виділяють в якості своєрідного «поту», мають ряд вельми цікавих властивостей. Вчені звернули увагу на те, що подібні виділення у цикадок (рід Cicadella) здатні змінювати довжину світлових хвиль. Ця механіка може лягти в основу маскувальних технологій майбутнього і дозволить інженерам розробити справжнісінький плащ-невидимку.

Існує кілька способів досягти повної або часткової невидимості тіла, і тварини активно користуються ними для маскування в природному середовищі існування. Завдяки поглинанню світла крилами цикадки їй вдається ставати непомітною для хижаків. Вчені з Університету штату Пенсільванія придумали синтетичні матеріали, які імітують мікрочастинки, які використовуються комахами. Для цього вони зробили в тканині наноотвори для поглинання світла, що надходить з будь-якого боку, в широкому діапазоні частот.

Як відзначають самі вчені, синтетичні матеріали допомогли біологам нарешті зрозуміти те, як цикадкам вдається так добре маскуватися в дикій природі. Самі мікрочастинки називаються брохосомами: за допомогою складного п’ятиступінчастого електрохімічного процесу, дослідникам вдалося створити їх імітацію. Штучний матеріал в результаті здатний поглинати 99% спрямованого світла – від ультрафіолетового до близького до інфрачервоного, включаючи і видимий діапазон.

Коли дослідники вирішили випробувати своє дітище на практиці, то помістили його на листя рослини і вивчили за допомогою «погляду сонечка» – пристрої, що обмежує зоровий спектр і дозволяє людині бачити так само, як і однойменна комаха. Результати були вражаючими: візуально відрізнити лист від лежачої на ньому «здобичі» було практично неможливо.

В даний час наукове співтовариство сперечається з приводу того, чи можна зробити повністю невидимий матеріал. Один з авторів нового дослідження, Так-Сін Вонг, вважає, що вся справа в правильному підборі матеріалів під конкретні потреби – поглинаючі матеріали корисні не тільки як засіб досягнення оптичної невидимості. Він наводить як приклад оксид марганцю, який в даний час широко використовується в акумуляторах і суперконденсаторах. Через високу площі поверхні ця частка може створювати хороший акумуляторний заряд і, як наслідок, забезпечити прискорене протікання хімічної реакції. Це стане в нагоді для цілого ряду завдань: наприклад, телескопи зможуть набагато точніше моніторити глибини космосу, а сонячні батареї навчаться ефективніше поглинати енергію світла.

Читайте також: Німецькі вчені знайшли ключ до «вічного життя»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-17 10:57:01