вівторок, 14 листопада, 2017, 11:11 Суспільство
Безпородні тварини, нардепи та нагла стерилізація
Фото: wordpress.com
Фото: wordpress.com

Українські народні обранці вирішили торувати європейський шлях до вирішення проблем з нашими чотирилапими друзями. Відтак у Верховній Раді зареєстрували законопроект №7220 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження обліку домашніх та безпритульних тварин». Цей законопроект містить положення, що передбачають обов’язкову реєстрацію домашніх тварин, створення електронної бази даних обліку домашніх та безпритульних тварин, обов’язкову стерилізацію тварин, штрафи за використання тварин для жебрацтва, за знущання над тваринами тощо. На перший погляд, цей документ покликаний захистити тварин. Проте, якщо у нього заглибитися, – то виникає багато запитань.

У законопроекті прописані великі штрафи – за неприбрані екскременти тварини, використання тварин для жебрацтва, – це начебто непогано для посилення відповідальності у власників тварин. Але інші статті викликають неоднозначну реакцію у захисників тварин, а найбільше – стаття про те, що обов’язковій біостерилізації підлягають усі домашні тварини, що не мають породної цінності. Чим же так страшно завинили безпородні створіння, що їх хочуть, по суті, винищити? До того ж, згідно із цим законопроектом, порушення вимог щодо обов’язкової біостерилізації домашніх тварин, що не мають породної цінності, тягне за собою накладення штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Голова «Західно-Українського товариства захисту тварин», ветеринарний лікар Андрій Курач зазначив: цей закон зараз краще зняти з порядку денного, а статті, які потребують зміни, обговорити із зоозахисниками, які набагато більше і краще знають ці теми. Тоді можна виробити щось спільне і після цього вже подавати як законопроект.

Захисники тварин бояться, що цей закон зараз можуть протягнути у такій формі і не дадуть їм можливості внести до нього корективи, а потім це негативно позначиться і на тих, хто тримає тварин, і на самих зоозахисниках.

Щодо статті про обов’язкову стерилізацію всіх безпородних тварин, Андрій Курач наголосив, що товариство виступає за те, щоб стерилізувати всіх безпритульних тварин. «Якщо власник тварини відповідає за приплід, то може її не стерилізувати. Потрібно створювати механізми зацікавленості – вводити певний податок за утримання тварини чи комунальний збір – для тих людей, які мають стерилізовану тварину, цей збір має бути менший. Але повністю примусити простерилізувати всіх безпородних тварин – неможливо», – наголосив Андрій Курач.

Він пояснив, що породисті тварини мають закладено дуже багато генетичних вад. Скажімо, добермани – захворювання серця, пекінеси, бульдоги – схильність до проблем з дихальною системою, певні породи котів мають схильність до полікистозів (захворювання нирок), британські коти – до захворювання суглобів, які не можна вилікувати.

Багато ветеринарів вважають, що треба припиняти розведення окремих порід, які несуть гени, що будуть провокувати захворювання потомства. Тому, на його думку, не можна викреслити з карти існування безпородних тварин і залишити тільки породних. «Це дискримінація, геноцид. Безпородні тварини, внаслідок того, що їхні хрещення історично перевірені, більш життєздатні і можуть переносити здоровіший набір генів», – сказав Андрій Курач.

Також, він сказав, що у цьому законопроекті йому не подобається, як визначається статус опікуна тварини, який повинен за свій кошт стерилізувати, проводити ідентифікацію тварини, – «людину не можна зобов’язувати це робити, якщо тварина їй не належить».

Окрім того, на думку лікаря, цей закон перекреслює досягнення, які є у Львові на базі комунального підприємства «Лев», – відлов, стерилізація, повернення тварини на вулицю. Цей проект закону не дозволяє працювати так гуманно. Також проект закону не передбачає визнання котів як частини екосистеми міст. Зараз у Львові безпритульних котів виловлюють тільки для того, щоб вакцинувати, стерилізувати і повернути назад у середовище.

Андрій Курач підкреслив, що у цьому законопроекті закладена дуже репресивна система. Проте відзначив і позитивні речі, – наприклад, органи місцевого самоврядування повинні виділяти кошти на будівництво і утримання притулків. Відтак захисники тварин можуть вимагати цього. «Але ці притулки збудують не за рік і не за два. А до цього часу повинна діяти програма стерилізації-повернення», – вважає Андрій Курач.

Директора ЛКП «Лев» Оксану Кошак теж насторожують надто жорсткі норми окремих статей цього законопроекту, зокрема, щодо обов’язкової стерилізації безпородних тварин. «У законопроекті жорстко прописано, щоб обов’язково стерилізувати всіх безпородних домашніх тварин. Якщо господар відповідальний і слідкує за тим, щоб тварина не розмножувалася, то не розумію, для чого потрібна стерилізація. Може, краще придумати якусь схему мотивації, щоб люди це проводили, але зобов’язати всіх стерилізувати безпородних тварин – це не зовсім правильно», – зазначила Оксана Кошак.

На її думку, загалом ідея такого законопроекту хороша, – безпритульних тварин на вулицях стане менше і опіка над твариною буде кращою, відповідальнішою, – але її турбує, наскільки ця ідея буде реалізована.

У цьому законопроекті є ще одна цікава стаття, яка говорить, що здійснювати приплід собак і котів можна буде винятково через кінологічні та фелінологічні клуби та розплідники. З цього приводу Андрій Курач, сказав, і підкреслив, що це його особиста думка: «Якби люди проводили реєстрацію приплодів через клуби, то це, можливо, було б непогано. Але який буде механізм, і чи не буде це способом зловживання для кінологічних клубів в наших умовах? Думаю, що скоріше буде. Крім того, один з ініціаторів цього законопроекту Андрій Немировський в інтерв’ю на телебаченні сказав – якщо органи місцевого самоврядування не будуть будувати притулки або з’являться додаткові кошти, то їх будуть скеровувати на розвиток кінологічних клубів». На думку Андрія Курача, ті, хто просуває цей закон, є захисниками інтересів кінологічних клубів.

Отож, враховуючи ці та багато інших застережень, Західно-Українське товариство захисту тварин звернулося з листом до уряду про те, щоб зняти цей законопроект з розгляду. Їхня позиція – важливі моменти треба обговорити за круглим столом з фахівцями, і тоді, враховуючи усі думки, подавати новий законопроект. Бо хіба ж це гуманно, по-європейськи, – знищувати ні в чому не винуватих тварин.

Фото: joyreactor.cc
Фото: joyreactor.cc

Підготувала Соломія Андрієвська,
для IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-20 02:54:05