вівторок, 14 листопада, 2017, 14:47 Суспільство
«Лист до людства»: 15 000 вчених прогнозують катастрофу
Фото: independent.co.uk
Фото: independent.co.uk

Нове гнітюче «попередження людству» про небезпеку було підписано 15 000 вченими з усього світу.

Повідомлення доповнює застереження, підписане 1 700 особами, яке надіслав Союз занепокоєних вчених 25 років тому. Проте експерти вважають, що картина є значно гіршою, ніж у 1992 році, і що майже всі тогочасні проблеми загострилися, – інформує видання The Independent.

Населення швидко зростає, отже людство постало перед екзистенційною загрозою зникнення через споживання обмежених ресурсів, застерігають підписанти. А «вчені, впливові медіа та прості громадяни» не докладають достатніх зусиль, аби подолати проблеми.

Якщо світ найближчих часом не вживе відповідних заходів, то попереду -катастрофічна втрата біорізноманіття та незліченні людські страждання.

З моменту написання першого листа є лише одне досягнення: діра в озоновому шарі зменшилася. Вчені закликають людство використовувати це як приклад того, чого можна досягти, якщо діяти рішуче. Однак всі інші загрози лише загострилися, пишуть вони, і залишається обмаль часу, щоб не дати цим змінам стати незворотними.

Є кілька підстав для надії, наголошуєтьсят у листі. Проте людство не робить достатньо для того, щоб максимально використати можливості порятунку, відтак найближчим часом не зможе змінити свою долю.

У повідомленні-попередженні йдеться про безліч екологічних катастроф, включаючи катастрофічні зміни клімату, вирубку лісів, масове вимирання видів, мертві зони океанів та відсутність доступу до прісних вод.

В Інтернет-журналі BioScience вчені на чолі з провідним американським екологом професором Вільямом Ріпплом з Університету штату Орегон, США, написали: «Людство зараз отримує друге застереження... Ми ставимо під загрозу наше майбутнє, оскільки не обмежуємо нашого інтенсивного, проте географічно та демографічно нерівномірного матеріального споживання, не усвідомлюємо постійного стрімкого зростання населення як основного чинника багатьох екологічних та навіть суспільних загроз».

«Не будучи здатними адекватно обмежити зростання населення, переоцінити роль економіки, а також виявляючи неспроможність зменшити парникові гази, стимулювати відновлювані джерела енергії, захищати середовище існування, відновлювати екосистеми, обмежувати забруднення, припинити розвиток інвазивних чужорідних видів, людство не робить відповідних кроків, необхідних для захисту нашої біосфери».

У своєму першому документі всесвітньо відомі вчені, включаючи більшість лауреатів Нобелівської премії, стверджували, що вплив людини на природний світ, ймовірно, призведе до «колосальної людської бідності».

Новий документ-застереження відкрито підписали 15 364 вчених з 184 країн.

Автори послалися на дані державних установ, некомерційних організацій та окремих дослідників, щоб наголосити: вплив на довкілля може призвести до «суттєвої та незворотної шкоди» для Землі.

Професор Ріппл зазначив: «Ті, хто підписав це друге попередження, не просто б’ють на сполох, вони окреслюють очевидні ознаки того, що ми обираємо курс на нестабільність».

«Ми сподіваємось, що наш документ спонукає громадськість до широкомасштабних дебатів про глобальне середовище та клімат».

У деяких галузях було досягнуто прогресу: спостерігалося скорочення руйнівних для озону хімікатів та збільшення енергії, виробленої з відновлюваних джерел, проте цього не достатньо у порівнянні з руйнівними тенденціями, які переважають, вважають вчені.

Вони наголосили, що за останні 25 років:

  • Кількість питної води на душу населення в усьому світі зменшилася на 26%.
  • Кількість «мертвих зон» в океані – місць, де мало хто може вижити через забруднення та кисневе голодування – зросла на 75%.
  • Близько 300 млн гектарів лісу було втрачено, головним чином, задля розвитку сільськогосподарських угідь.
  • Глобальні викиди вуглекислого газу та середні температури суттєво зросли.
  • Людське населення збільшилося на 35%.
  • Загальна кількість ссавців, рептилій, земноводних, птахів та риб у світі зменшилася на 29%.

Профіль Ріппл та його колеги створили нову незалежну організацію під назвою «Альянс світових вчених», яка висловила занепокоєння екологічною стійкістю та долею людства.

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Читайте також: Всесвітньо відомий фізик та астроном Хокінг назвав дату кінця світу

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-17 01:32:20