вівторок, 14 листопада, 2017, 17:37 Політика
Друг Авакова Ігор Котвіцький: як «забути» задекларувати 1 млрд і вийти сухим з води
Ігор Котвіцький та Арсен Аваков. Фото: ukranews.com
Ігор Котвіцький та Арсен Аваков. Фото: ukranews.com

У єдиному державному реєстрі декларацій на сайті НАЗК у народного депутата Ігоря Котвіцького 63 позиції. Не відомо, чи це рекорд, але, погодьтесь, багато. Для кращого розуміння хочеться пояснити: у реєстр вносяться електронні декларації, подані у 2016 та 2017 році. Їх дві. Все решта (а це 61!!! документ) – повідомлення про суттєві зміни у майновому стані – а це все, що більше як 50 прожиткових мінімуми. Станом на початок року, це було трохи більше ніж 1,5 тис. грн, у кінці року – вже 1,7 тис. Тобто, йдеться про доходи десь від 80 до 100 тис. грн.

І ще один цікавий факт в історії декларування доходів Ігоря Котвіцького. Як відомо, першу електронну декларацію слід було подати до кінця жовтня 2016 року. І що? Справді, Котвіцький подав її 30 жовтня. Але перед тим (що є справді унікальним випадком) подав 14 повідомлень про суттєві зміни у майновому стані. Для чого, якщо цього ніхто не вимагав?

А відповідь проста – ймовірно, Котвіцький у терміновому порядку оприлюднював доходи, які «забув» показати у попередній паперовій декларації за той же 2015 рік, яку він, безперечно, подавав як нардеп. І це не перший випадок, коли Котвіцький щось «забував», а потім додекларовував. Тільки цього разу – це «брендові шмотки» і дивіденди, а минулого – 900 млн грн. Тож не виключено, що позиція «Я така затуркана» є фірмовим стилем Котвіцького, а вал декларацій покликаний відволікти увагу від «забутого» мільярда. Та й справді – чого відмовлятись від тактики, яка приносить успіх?!

Що у людини за душею

Отож, спочатку про «паперові» декларації Котвіцького. В них – класичний «джентльменський набір» українського нувориша: квартири (на малій батьківщині та у Києві), елітні автівки, чималі гроші у готівці та на рахунках (обов’язково у банках з російським капіталом – як же інакше, без покровительства «старшого брата», можна заробити мільйони?).

 

Декларації на сайті ВР

 

2013

2014

2015

Доходи, млн

30,6

72

66,8

Нерухомість

Квартири 172,7

66,6

199,4

Z- 440 м, ціна 17 млн

Те ж

Те ж

Транспорт

Lexus LX 570

Bently Continental

Land Rover Range

Land Rover Range

Судна – 2

Квадроцикл

Причеп

Z – майже 7 млн

Є

Є

Продав або передав дружині два «старі» (2013 р.в) і купив новий за 2, млн.

Є

Продав

Причепи – 2

Є

Продав

Land Rover Range

Продав

Купив інший

Причіп – 1

Вклади в банках, цінні папери, активи

у банках – 246,5 млн

у цінних паперах – 1,9

у статутні фонди – 1,76

 Майже 1 млрд

0,6

1,8

277

-

1,8

Z

300

1,07 млрд

357

 

Найбільш скандальною була декларація Котвіцького за 2014 рік.

Як повідомляло «Радіо Свобода», фантастична сума у майже мільярд грн у Котвіцького виникла не відразу. У березні 2015 року, коли всі парламентарії подавали декларацію про доходи, Котвіцький вказав заощадження та рахунки у розмірі 63,867 мільйона гривень. А у листопаді він збільшив суму коштів на 907,05 мільйона.

Тоді він навіть пробував пояснити, чому так сталося: 

«Це до бухгалтера питання. Люди помиляються і виправили помилку. Це гроші, які багато років лежали на рахунках у банках, а не виникли нізвідки. Це механічна помилка».

Завдяки отому мільярду депутат став офіційно найбагатшим у парламенті України.

Чому він не декларував їх у 2013 році? Забув. Винні бухгалтери. Та й чи повинні у чоловіка триматися в голові рахунки у банках на суму 0,9 мільярда гривень. Тут державних справ стільки!

Нехай би так було, але ж у декларації за 2015 рік мільярда знову немає. Залишилась сума, близька до 2013 року – 357 млн грн.

Але і на це є пояснення, навіть два: одне – Котвіцького, Авакова та їх адвокатів, а друге – антикорупціонерів та правоохоронців.

«Заздрісні» борці з корупцією пояснюють: ці кошти були оприлюднені після того, як стало відомо про виведення за кордон 40 млн доларів (еквівалент 900 млн грн). За їхніми даними – це відмивання коштів та й навіть не його Котвіцького, а, ймовірно, Авакова.

Котвіцький з друзями розповідає, що це повернення давнього боргу.

Отак, лежали собі кошти на рахунках, а тут раптом напередодні декларування їх перекидають за кордон. Так і минула би ця оборудка «шито-крито», та вилізло шило з мішка – тоді і довелося грати варʼята: терміново додекларовувати 0,9 млрд і шукати пояснення тому. На кшталт, «я такий затурканий»: то все недолугі бухгалтери, а я просто забув, але тепер же ж все чесно! Робити великі очі та розповідати про сплачені державі податки.

 

Скажете, це все гра. Так, гра, але з величезними ставками і гра не на публіку, а «на прокурора», який, виявляється, є великим прихильником акторської майстерності, тому й поставився до персонажа поблажливо, закривши справу. Але про все за порядком.

Сага про 0,9 млрд

Про це вперше написав у своєму блозі 25 вересня 2015 року народний депутат Сергій Лещенко, назвавши ці кошти «частково (чи повністю?) грошима Арсена Авакова». А винуватцями злочинної транзакції – тодішнього прем’єра Арсенія Яценюка та керівника «Ощадбанку» Андрія Пишного, соратників керівника МВС по «Народному фронту».

Лещенко звернувся з депутатським запитом щодо оборудки у Нацбанк, який визнав порушення суттєвими та звернувся всередині жовтня з проханням розібратись у них до правоохоронних органів.

У відповідь на запит того ж Лещенка до ГПУ, йому повідомили 2 листопада: за цим фактом ведеться розслідування щодо посадових осіб НБУ (не Котвіцького, а НБУ!!!), а проводити слідство доручено МВС. Отак, відомство Авакова мало розслідувати імовірний злочин друга Авакова, «гаманця» Авакова, ще й щодо грошей, які, ймовірно, належать Авакову.

«Повідомляю, що за наведеними відомостями Генеральною прокуратурою України розпочато кримінальне провадження № 42015000000001991 від 22.09.2015 за фактами зловживання службовим становищем службовими особами Національного банку України, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, за ч. 2 ст. 364 КК України та легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, в особливо великому розмірі за ч. З ст. 209 КК України. Досудове розслідування в указаному кримінальному провадженні доручено здійснювати Головному слідчому управлінню МВС України».

Розуміючи, що якщо розслідувати цю справу силами МВС, то вона не зрушить з місця, Центр протидії корупції 22 грудня звернувся до НАБУ з заявою про вчинення злочину Котвіцьким. І вже 31 грудня 2015 року було відкрито нове кримінальне провадження, яке вела Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

«Установлено, що Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 52015000000000021 від 31.12.2015, яке розпочате за ч. З ст. 368-2 КК України за фактом незаконного збагачення, вчиненого особою, яка займає особливо відповідальне становище – народним депутатом України Котвіцьким І.О.

Зазначене кримінальне провадження об’єднано з кримінальним провадженням № 42015000000001991 від 23.09.2015, досудове розслідування у якому здійснювалось Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ України (на сьогоднішній день ГСУ Національної поліції України)».

У цьому ж листі, який надійшов до ЦПК, ГПУ визнає, що розслідування силами МВС було неефективне через конфлікт інтересів щодо Котвіцького у Арсена Авакова.

«Приймаючи до уваги взаємовідносини Авакова А.Б. і Котвіцького І. О., обізнаність Міністра про дане кримінальне провадження, його повноваження по відношенню до керівництва та слідчих органів Національної поліції України (далі – НПУ), розслідування кримінального провадження № 42015000000001991 від 23.09.2015 слідчими НПУ здійснювалося в умовах потенційного конфлікту інтересів з боку Міністра.

Згідно з пунктами 2 і 4 частини 1 статті 28 Закону, особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, також вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Однак, кримінальне провадження № 42015000000001991 від 23.09.2015 через його неефективне розслідування передано до іншого правоохоронного органу для здійснення досудового розслідування за ініціативою Генеральної прокуратури України, а не Авакова А.Б., що свідчить про невжиття ним з 23.09.2015 по 10.11.2015 заходів щодо самостійного врегулювання потенційного конфлікту інтересів».

За цим фактом, зокрема, ГПУ звернулось до прем’єр-міністра з проханням провести службове розслідування та притягнути Авакова до дисциплінарної відповідальності.

«З метою встановленню причини та умов, що сприяли невиконанню Міністром внутрішніх справ України Аваковим А.Б. вимог статті 28 Закону, Генеральним прокурором України в порядку, передбаченому частиною 3 статті 65 Закону, ініційовано перед Прем’єр-міністром України призначення службового розслідування за цим фактом».

Сам Аваков не бачить у діях Котвіцького нічого протизаконного. Також зізнається, що працює з ним у газовому бізнесі ще з 90-их років і вважає, однозначно, не бідною людиною та фаховим менеджером.

А тим часом прокурори САП передали справу на розслідування детективам НАБУ, які у липні 2016 року отримали дозвіл суду на доступ до рахунків та документів банків, задіяних у схемі з виведенням коштів за кордон. Ось як коротко її описали аналітики ЦПК:

«НАБУ розслідує змову між посадовцями НБУ та кількома офшорками, які перерахували 40 млн доларів з рахунку нардепа Котвіцького на рахунок компанії-нерезидента Kingston Group S.А.

В червні 2015 року між Котвіцьким і ТОВ «Крим Петроліум Компані» був укладений договір, за яким остання переводить на нардепа борг в 40 млн доларів перед нідерландською компанією Tiway FSU B.V. Паралельно остання передала панамській Kingston Group S.A. за винагороду в 1 долар право вимагати з депутата Котвіцького 40 млн доларів.

В липні-серпні 2015 року двома траншами Котвіцький перекинув 41 млн доларів зі свого рахунку в «Сбербанку» в «Ощадбанк». З цих грошей 40 млн доларів було перераховано компанії Kingston Group S.А. в швейцарському банку «Falkon Private Bank», а решту – 1 млн доларів – на рахунок Котвіцького у «Альфа Банку». НБУ нічого не зробив, щоб зупинити виведення грошей за кордон.

В декларації про доходи інформація про ці кошти була прихована. Натомість ці гроші були вказані в новій декларації, поданій Котвіцьким після підозрілої транзакції.

Варто також додати, що Kingston Group S.A. є бенефіціарним власником ТОВ «Крим Петроліум Компані», а попереднім бенефіціаром була компанія Tiway FSU B.V. Тобто, скоріш за все, йдеться про відмивання коштів, походження яких невідоме».

Та як повідомив у одному з останніх інтерв’ю Назар Холодницький, справа по Котвіцькому розвалилася.

Провадження щодо виведення у Панаму $ 40 млн прокуратура м. Києва закрила ще у вересні минулого року за відсутності складу злочину. Було з’ясовано, що Котвіцький справді брав позику, на повернення якої і пішли ті 40 млн.

Інше провадження, яке проти Котвіцького проводили НАБУ та САП, у липні 2017 року перекваліфіковано під іншу статтю та передано тій же прокуратурі м. Києва. Можна припустити, що невдовзі його чекає така ж доля.

Тож, виглядає, що наразі розслідування рухається у вигідному для депутата руслі. Чи буде так і надалі, враховуючи доволі хитке становище Авакова? До того ж, зараз Котвіцький фігурує у новій справі, яка лише набирає обертів – «справі рюкзаків».

Як «замітаються сліди»

І тут ми підходимо до не менш цікавого, рубіжного для українських політиків 2016 року – йдеться про подання електронної декларації за 2015 рік, яка може внести певну ясність у справу про загадкові 0,9 млрд.

Перше, що кидається в очі – Котвіцький не вніс у декларацію інших членів родини. Ані дружини, ані доньки. Ну, донька вже доросла і, ймовірно, проживає окремо. А от дружина? Слід відзначити, що Алла Анатоліївна відповідає чоловікові взаємністю і також не вносить його у свою декларацію першого проректора з науково-педагогічної роботи Національного фармацевтичного університету.

Виявилось, що у Котвіцького залишаються, як вказано у «паперовій» декларації, ті ж три квартири. Дві дешевші у Харкові та одна, дорога і велика, – у Києві. Так само два машиномісця у Харкові і одне у Києві.

А далі на світ Божий полізли приховані статки: Величезна квартира у Харкові, площею 316,6 м кв, записана на батька – Котвіцького Олександра. Звісно ж, з машиномісцем, навіть двома.

І два будиночки, записані на Мурашову Світлану Олександрівну, очевидно, сестру героя. Обидва на Харківщині. І якщо один, більш менш типовий (250 м кв – 2012 року), то інший – просто палац (806,1 м. кв – з 2015 року). Його вартість становить близько 4 млн грн.

Обидва будинки перебувають у користуванні Олександра Котвіцького. І обидва записані на сестру.

Про одиниці одягу, які внесені у декларацію, а їх 13 шт., слід пам’ятати те, що вартість їх має становити не менше як 50 прожиткових мінімуми, а це у 2015 році – трохи більше ніж 60 тис., тобто ті «курточки і костюмчики» – всі не дешевші як 60 тис. за штуку. Правда, їх вартість не вказана, але рівень шопінгу можна оцінити з речей, про які ми пишемо нижче. Отож, у Котвіцького задекларовано: 13 предметів одягу, до нього п’ять запонок, також меблі, люстри, посуд і годинники (як же без них?), аж 28 штук – ціла колекція.

З рухомого майна, окрім вже згадуваних Лексуса і Лендровера, з причепом і квадроциклом, додались перлинки, записані на батька – Мерседес S 63 AMG, 2013 р. в. та Brabus B63-620. Останній, як стверджують фахівці, коштує не менше ніж півмільйона євро.

Далі декларація нам розповідає, що у Котвіцького є активи у чотирьох ТОВ: Кисет (30%), Інвест Атика (50%), Сахалінське (6%) та Сахалінське-1 (50%). У тих же фірмах він значиться бенефіціарним власником. А ще – у ТОВ «Актив Газ Ресурс».

Серед доходів: зарплата – 80268 грн, дивіденди 5,5 млн, проценти – майже 60 млн. Тут слід наголосити, що найбільша сума процентів надійшла з російського «Сбєрбанка» – 52,5 млн. Якою ж має бути сума вкладу у цей державний банк країни агресора і то у 2015 році, коли вже другий рік тривала війна? Ще 4,5 млн процентів Котвіцький отримав з «Альфа-банку» Фрідмана. Інші доходи, зокрема, від відчуження майна та повернення позик – 57,7 млн. І, що цікаво, близько половини від цієї суми надійшли від рідної сестри – Світлани Мурашової.

Грошові активи навіть важко порахувати, але вимірюються вони вже сумами, більшими як мільярд гривень.

 

Млн грн

 

2015

2016

Укрсиббанк

1,36

0,036

Альфа-банк

0,846

17,698

Сбєрбанк

1,112

0.558

 

5,190 $

5.074 $

 

1.054 €

1,059 €

Ощадбанк

0,002

0,002

 

5,058 $

5,271 $

Право вимоги

1,375

1,174

 

8,792

2,183

 

1млрд 354,572

 

Позичив комусь

33,927

32,927

Готівка

196,1

240

 

0,5 $

0,068 $

 

0,25 €

0,258 €

Фінансова допомога

-

10

Дорогоцінні метали

9,815

12

 

 

 

 

А далі добралися до найцікавішого: фінансові зобов’язання. Саме у цій графі у декларації за 2015 році Котвіцький мав намір продемонструвати «прозорість» оборудки зі скандальним 0,9 млрд грн., та відповіді, виглядає, не вийшло. Хіба виникло ще більше запитань.

<nbsp;>

Отож, він вносить у декларацію:

  • дві позики від Хаялієва Нарімана Муратовича, отримані 19 січня 2007 року: у сумі 841 млн грн і потім ще 11 млн доларів.
  • заставу поруки у «Альфа-банку» у сумі 10 млн грн 18 листопада 2014 року.
  • позику від Kingston Group S.A від 8 червня 2015 року у розмірі 25 млн доларів.
  • І, врешті, сплачені за кредит 40 млн доларів 29 липня 2015 року.

Також фіксує сплату коштів в рахунок основної суми позики у розмірі 858,765 млн грн та сплату за договором поруки 8,792 млн грн.

У 2015 році Котвіцький сплатив податків на 13,072 млн грн.

У декларації за наступний рік у Котвіцького залишається лише одна позика від Хаялієва Нарімана Муратовича у розмірі 11 млн доларів.

<nbsp;>

Куди поділись застава поруки у «Альфа-банку» у сумі 10 млн грн та позика від Kingston Group S.A у розмірі 25 млн доларів, не відомо? До того ж, у 2016-му Котвіцький надав комусь позику на 12,5 млн грн.

Ну, і податки, як без них у «чесного мільярдера». У 2015 їх було 13,072 млн грн, а у 2016 – 9,5 млн.

Та поданню декларації передувала гра, гра великого актора, у якого, як виявилось, чимало поблажливих прихильників та впливових меценатів.

Отож, напередодні терміну подачі декларацій Котвіцький «грає вар’ята» і подає двома пачками «повідомлення про суттєві зміни у майновому стані». При чому робить все з власної ініціативи, коли робити цього не потрібно, адже основної е-декларації ще немає, а, отже, і змін до неї вносити необхідності немає. Та він розуміє: треба щось робити, бо як інакше пояснити попереднє раптове прозріння, вартістю 0,9 млрд. І повалило.

Подавав він їх двома «пачками». 12 та 19 жовтня. У перший день – 12 штук, і у другий – 2.

Отож, 12.10 Котвіцький «згадав» про:

Таким чином, 12 жовтня Котвіцький здивував світ трьома порціями дивідендів від однієї фірми в один день – на суму 15 млн грн. Також рахунками у російських банках з відсотками на суму більше як 200 тис. грн. Ну, і шопінгом у Австрії – в один день 30 вересня у магазинах Котвіцький витратив 610 тис. грн.

19 жовтня депутат дописав: ще одне родовище «Сахалінське» з дивідентами, якихось там, 74 тис. грн та ще одні дивіденди від «Сахалінське-1», на солідну суму 1,25 млн. 

Таким чином раптом перед самим поданням декларації депутат згадав, що тричі за рік отримував чималі дивіденди від однієї фірми та ще тричі, очевидно, від двох родовищ газу. Загалом Котвіцький дописав майна на суму майже 19 млн грн.

Висновки та перспективи

Не так легко розібратися з масштабною постаттю Ігоря Котвіцького у одному невеликому розслідування. Тим більше, що цього не вдалося зробити навіть усім правоохоронним органам в Україні разом взятим. Зрештою, так само вони не надали відповіді на просте питання: як може особа, яка проводить в рік оборудки на мільярди гривень, сплачувати лише 9-13 млн грн податків?

А тим часом, поки правоохоронці «спускають на гальмах» усі розслідування щодо Котвіцького, він, не виключено, «поклав око» на курорт на Львівщині та уранові родовища на Миколаївщині.

Йдеться про санаторій та реабілітаційний центр для інвалідів у Великому Любіні на Городоччині, де він ще на початку року набивався в меценати. А також про проведений без аукціону конкурс на розробку перспективного уранового родовища, перемогу у якому вперше в історії України отримала приватна компанія, яку пов’язують з Ігорем Котвіцьким і Арсеном Аваковим.

Аналітична група ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-19 21:18:04