Новини » Політика 8 листопада, 2017, 9:55 блоги
Щоб ВР могла працювати ефективно, потрібно змінити регламент
Ганна Гопко
громадський діяч і журналіст, народний депутат України

У своєму законопроекті 4696-3 пропоную три нововведення: голосування простою більшістю (не від присутніх, а від тих, хто взяв участь у голосуванні), розділення голосувань і обговорень, продовження тривалості пленарних засідань.

Верховна Рада, навіть розглядаючи більшість законопроектів за скороченою процедурою, фізично не встигає приймати закони у строки, визначені коаліційною угодою.

І крім суто політичних, очевидними є й інші причини цієї проблеми. По-перше, ми працюємо в пленарному режимі лише 18 годин на тиждень, пересічно 36 годин на місяць. По-друге, через голосування кожної поправки, кожного рішення в 226 голосів, провалюються безліч рішень. Звідси – постійні переголосування, звідси – неможливість приймати закони по середах і п’ятницях, на які припадає 7 зі згаданих 18 годин, звідси – провалювання важливих поправок до другого читання.

Місія Пета Кокса, серед іншого, рекомендувала знизити бар’єр для більшості голосувань.

Стаття 91 Конституції України визначає, що 226 голосів потрібно для прийняття законів, постанов та інших актів Верховної Ради. Але решта рішень – питання порядку денного, першого читання, поправок тощо є елементами внутрішньої парламентської процедури і мають прийматися простою більшістю. Достатньо, щоб голосів «за» було більше, ніж «проти» й «утримались» у сумі.

Таким чином, пропоную запровадити європейську практику голосувань звичайною більшістю. Переваги очевидні: ті, хто не голосує, чи відсутній, не зможуть зривати прийняття рішень – відповідно ефективність роботи Ради значно зросте.

Практика розділення часу обговорень і часу голосувань є в багатьох країнах та існувала в Україні з 2000 по 2004 рік. Щоб знати, коли планується обговорення, а коли – голосування, потрібно чітко розділити ці речі і визначити регламентом стабільний час для голосувань. Саме така процедура передбачена моїм законопроектом: проекти обговорюються один за одним, але не голосуються. Голосування за обговорені проекти відбувається у чітко визначені регламентом часові проміжки у пленарні вівторки й четверги.

Таким чином, з одного боку, всі будуть захищені від спроб маніпуляцій з голосуваннями. А з іншого – чітко знатимуть години, коли потрібна мобілізація в залі для голосувань.

Також для покращення роботи ВР потрібно продовжити час пленарних засідань у вівторок і четвер до розгляду всіх включених до денного розкладу питань, але не пізніше 21 години. Якщо між 18 і 21 години нема голосувань, то можна було б використати ці додаткові 6 годин на тиждень для обговорення законопроектів. Такі обговорення допізна також є звичною європейською практикою і не потребують кворуму. Третя зміна є не менш важливою, ніж дві попередніх, і лише збільшивши час пленарних засідань, можна розглядати вчасно всі важливі закони і не бути гальмом реформ.

Я хочу, щоб ми чітко усвідомили, що без цих трьох кардинальних нововведень решта змін до регламенту залишаться суто косметичними і мало що змінять. Тому ми повинні об’єднати зусилля і прийняти ці зміни. Не принципово, щоб це був мій законопроект. Навіть краще, якби колеги з різних фракцій і комітетів внесли спільний проект із цими трьома новаціями.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-20 21:29 :19