Новини » Львів 193

У Львові активісти просять не допустити знищення стоматологічних кабінетів у школах

Активісти міста Львова просять не допустити знищення гарантованого державного стоматологічного обслуговування дітей і вимагають продовження роботи стоматологічних кабінетів школах міста.

Про це йдеться у листі, який отримала редакція ІА ZIK.

Як зазначать активісти, завдяки так званому пілотному проекту, що триває останні півроку в місті Львові Львівська міська рада вже як чотири місяці припинила фінансування стоматологічних поліклінік і практично з 3 листопада розірвала угоди на стоматологічне обслуговування дитячого населення в навчальних закладах міста.

«Правова підстава» – ухвала ЛМР про зупинення фінансування комунальної стоматології м. Львова в і т.ч. дитячої стоматології, яка згідно ЗУ «Основи законодавства України про охорону здоров’я» є гарантованим обсягом стоматологічної допомоги дитячому населенню. Згідно з ч. 4 ст. 80 ЗУ «Про освіту» від 05.09.2017 №2145–VIII заборонено підписувати угоди на стоматологічне обслуговування дитячого населення в навчальних закладах між управлінням освіти і управлінням охорони здоров’я м. Львова, – зазначають активісти.

Вони припускають, що таким чином невдовзі будуть примусово скорочувати близько 40 осіб (дитячих стоматологів у школах) без жодних державних гарантій на працевлаштування за фахом.

«Фактично десятки тисяч дітей Львова залишаються без гарантованої державної стоматологічної допомоги, таким чином свідомо порушується ст. 49 Конституції України», – наголошують вони.

Цю проблематику детально обговорили під час круглих столів та зустрічей-дискусій із громадами мікрорайонів міста.

Як йдеться у повідомленні, у небайдужих стоматологів-активістів існують важливі аргументи щодо збереження стоматологічного кабінетів середніх навчальних закладах міста. Зокрема:

  1. Робоча зайнятість батьків віддалених мікрорайонів міста становить 8-12 годин на день, навчальна зайнятість дітей – 6-8 годин у школі. Тобто, батькам не вистачає вільного часу на відвідування дитячих відділень стоматологічних поліклінік, які знаходяться в інших районах міста (ускладнені доїзди громадським транспортом у мікрорайон). Таким чином, дітям не буде надаватись своєчасна лікарська невідкладна допомога при гострих больових станах.
  2. У школах фактично буде припинена просвітницька виховна діяльність щодо збереження і зміцнення здоров’я та гігієни зубів, будуть ліквідовані постійні профілактичні стоматологічні огляди неповнолітніх.
  3. Не всі приватні кабінети районів міста забезпечені кваліфікованими дитячими стоматологами і жоден із них не надає безкоштовної допомоги дітям.
  4. Прейскурант цін в приватних стоматологічних кабінетах і клініках, які надають послуги дітям, здебільшого недоступний для населення.
  5. У зв’язку із ліквідацією державної дитячої стоматологічної допомоги в трьох комунальних стоматологічних поліклініках міста навантаження на дитячих спеціалістів збільшується у декілька разів, що гарантовано призведе до виникнення черг і погіршення якості обслуговування.
  6. Проаналізувавши кращі практики дитячої стоматології в містах ЄС та США повідомляємо, що у школи повертається діяльність стоматологічних кабінетів, які перебувають на бюджеті органів місцевого самоврядування. І досвід ліквідації первинної медичної стоматологічної допомоги виявився провальним.

Враховуючи вищенаведені аргументи, активісти міста Львова просять не допустити знищення гарантованого державного стоматологічного обслуговування дітей і вимагають продовження роботи стоматологічних кабінетів школах міста.

Цього року Львівська міська рада вирішила перепрофілювати комунальні стоматполіклініки у комунальні неприбуткові підприємства, щоб вони могли офіційно через касовий апарат заробляти гроші за надані послуги.

Це викликало супротив у лікарів. Відтак, 7 квітня Національна служба посередництва і примирення вирішила, що рішення про ліквідацію комунальних стоматполіклінік є незаконним. ЛМР цього не визнає. Та лікарі не збираються відступати і готують позови до суду.

Крім того, стоматологи проводили неодноразові акції протесту, однак так і не змогли домовитись із ЛМР.

Досі у Львові три стоматполіклініки мають статус комунальних. Їхні профспілки судяться із Львівською міською радою через впровадження реформи, яка передбачає переведення установ у некомерційні підприємства.

 

Loading...
Loading...
Loading...