понеділок, 6 листопада, 2017, 15:25 Світ
Небезпечні палацові інтриги Саудівської Аравії
Hamad I Mohammed / Reuters
Hamad I Mohammed / Reuters

Арешт 11 принців, включаючи одного з найбагатших людей у світі, є ознакою консолідації влади.

Ще достовірно не відомо, чому 11 найбагатших і найвпливовіших бізнесменів та політиків Саудівської Аравії затримали у готелі Ritz Carlton та інших п’ятизіркових готелях Ер-Ріяда. Проте очевидно одне: суботня облава Мухаммеда бін Салмана на високопоставлених лідерів Королівства є ще однією ознакою консолідації влади.

Серед затриманих антикорупційним комітетом виявився принц Альвалід бін Талал, мільярдер-інвестор та принаймні 10 інших відомих діячів. Окрім того, Салман змінив міністра національної гвардії, який контролював підрозділи військових, які ще не є підконтрольними кронпринцу. Телевізійна мережа Al Arabiya повідомила, що суботні арешти відбулися у рамкам антикорупційного розслідування. Проте, це сталося всього через кілька місяців після того, як кронпринц Мухаммед, як вважають, організував відсторонення від посади міністра внутрішніх справ принца Мухаммеда бін Наїфа. Мухаммед бін Наїф вважався наступником престолу доти, доки у червні цього року не відбулося піднесення принца Мухаммеда.

Хоча палацові інтриги характерні для закоренілих систем, у яких патронаж відіграє важливу роль у визначенні того, хто є в пошані, а хто – ні, нинішні події у Саудівській Аравії відзначаються тим, що монархія рідко виносить свої чвари на поталу громадськості. Принців усувають вбік у приватному порядку, а чиновників звільняють тихо. Метафорична дефенестрація публічних осіб, таких як принца Альваліда бін Талала, може бути своєрідним сигналом, який посилає кронпринц своїм потенційним суперникам. Це також означає: якщо такі конкуренти існують, молодий кронпринц консолідує свою силу, щоб позбутися їх.

«Нічого подібного раніше не траплялося в історії Саудівської Аравії, що дає відчуття того, що Королівство ступає на невідомий шлях, який невідомо куди приведе», – сказав Девід Оттавей, експерт Центру Вілсона з питань Близького Сходу. Він додав, що ці дії «могли б загрожувати майбутній стабільності саудитів».

Більше половини населення Саудівської Аравії – це молодь, яка не досягла 25-річного віку, та значною мірою підтримує Салмана. Проте стара гвардія Королівства значно скептичніше ставиться до темпів змін. Незважаючи на те, що останнім часом більша частина уваги була зосереджена на саудівських жінках, які отримали право керувати автомобілем, інші ініціативи коронованого принца викликали занепокоєння: конфлікт у Ємені розглядається не лише як проксі-війна проти Ірану, головного регіонального суперника Саудівської Аравії, проте, як така, яку неможливо виграти; додайте до цього блокаду Катару, програму Vision 2030, спрямовану на зменшення економічної залежності Королівства від нафти, а також його плану продати 5% державної нафтової компанії Saudi Aramco. Кронпринц вважає, що продаж принесе 100 млрд доларів.

Президент США Дональд Трамп розмовляв з королем Салманом, проте у записі дзвінка, оприлюдненого Білим домом, не згадувалися саудівські арешти. За інформацією, обидва лідери обговорили ситуацію у Ємені, де сили під проводом Саудівської Аравії беруть участь у проксі-війні проти повстанців, підтримуваних Іраном. Як повідомляється, Трамп подякував королю за те, що він витратив 15 млрд доларів на придбання системи протиракетної оборони THAAD. Раніше американський президент написав у Твіттер, що сподівається, що Aramco буде включений до списку Нью-Йоркської фондової біржі.

Проте, якщо економічна реформа є наріжним каменем у планах коронованого принца, то арешт принца Альваліда, одного з найбагатших людей у ​​світі, є дивним способом продемонструвати це. Інвестор-мільярдер має значні частки у технічних гігантах Apple, Twitter та Lyft, а також у Citigroup та News Corp. За оцінками Forbes, він має 17 млрд доларів, і часто є посередником між західними лідерами та компаніями. Новини про його затримання призвели до зниження майже на 10% акцій Kingdom Holding, його інвестиційної фірми. Оттавей, експерт з питань Близького Сходу, зазначив, що арешт принца Альваліда «може значно ослабити міжнародний інтерес до інвестування у програму Vision 2030, яка спрямована на зменшення нафтозалежності Королівства».

Можливо, це правда, але кронпринц, мабуть, робить ставку на довготривалу гру. Адже, коли адміністрація Трампа тримається осторонь правлячої королівської сім’ї, а останні пережитки опозиції зникають, то, якщо все буде йти відповідно до плану, принц Мухаммед бін Салман змінить свою країну відповідно до свого бачення. Проте, поки він чекає свого сходження на престол, на тлі безладу, який він посіяв, може виявитися: «Важка ти, шапка Мономаха!».

Крішнадєв Каламур,The Atlantic

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

 

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-17 10:34:16