неділя, 5 листопада, 2017, 10:35 Львів
Вітольд Ващиковський закликав Український інститут національної пам’яті до діалогу
Фото: УНН
Фото: УНН

Вже другий день у Львові перебуває міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський. Під час свого брифінгу він знову підняв тему антипольських настроїв та українсько-польських історичних протирічь.

Учора, 4 листопада, у Львові під час брифінгу  Вітольд Ващиковський сказав: «Нас дуже тішить, що в Україні назагал нема антипольських настроїв, українське суспільство до нас прихильне. Але спостерігаємо, – є певні особи, які поводяться неприязно. Ми відкриті для того, щоб наші історичні польсько-українські моменти з’ясовувати. Польща вже давно запропонувала багато різних шляхів співпраці, –  створення відкритої групи співпраці у Польщі, минулорічна пропозиція президента Дуди, щоб створити об’єднавчий процес на кшталт Яд Вашем. Віце-прем’єр, міністр культури Польщі Пйотр Глінскі, будучи в Україні, також запропонував міжнародну форму співпраці. Чекаємо на  бажання співпраці з української сторони. Поза деклараціями міністерства  закордонних справ  були здійснені реальні кроки  співпраці з Польщею, для якої ми відкриті», – передає кореспондент  IA ZIK. 

Стосовно дорожньої карти, запропонованої українським МЗС польській стороні, яка чекає на підписання і реалізацію, міністр Вітольд Ващиковський ще раз наголосив, що вони представили багато інструментів співпраці і чекають на можливість реалізації чи карт, чи контактів міжнародних, чи форумів, чи інструменту на кшталт Яд Вашем. «Чекаємо на такі рухи з боку української сторони», – підкресив пан Ващиковський.

Відповідаючи на запитання з приводу заяви українського МЗС стосовно того, що історичні спори мають бути розв’язані на християнських засадах: «вибачаємо і просимо вибачення», – чи це хороша дорога, – Вітольд Ващиковський сказав, що йому здається, що міністерство закордонних справ України копіює певний шлях, який колись польські священики (біскупи) запропонували німецькій стороні. «Але навіть, якби це відкласти, хоча це невідповідна інтерпретація, то де ж ті зустрічі істориків? В моїй делегації є експерти, які готові до співпраці в рамках польсько-українського форуму. Чекаємо на бажання українських істориків, зокрема, на відкритість Українського інститу національної пам’яті, чекаємо на можливість розблокування рішення про ексгумацію, можливості реновації всіх місць, пов’язаних з польсько-українською історією», – сказав Вітольд Ващиковський.

На запитання назвати конкретні прізвища тих, яких не впустять до Польщі через те, що вони мають інший погляд на історію чи одягають мундири СС «Галичина», міністр закордонних справ Польщі сказав трохи почекати, мовляв, вони про це будуть інформувати.

Вітольд Ващиковський сказав, що його візит до Львова пов’язаний з проведенням наради польских консулів з усієї України. «Польща є дуже залучена у процес видачі європейських віз українцям, згідно з Євростатом, близько 60% європейських віз видані Польщею. В цьому році також розпочався процесс візової лібералізації, прийнятої ЄС. Хочу більще дізнатися, як це проходить у косульствах. Також ми видаємо дуже багато польських віз для українців. Минулий рік був рекордним – 1 млн 267 тисяч. Цей рік, мабуть, буде подібним. Це дуже велика робота польських консульств, яким буду дякувати. Окрім того, польські консульства займаються обслуговуванням польських громадян, зокрема, українців польського походження, і це теж проблема, є питання у сфері культурної та освітньої діяльності, яку патронують польські консульства», – сказав пан Ващиковський.

Міністр зазначив, що хоче зустрітися з представниками польських організацій, які працюють в Україні, зокрема, у Львові, відвідати різні місця у Львові, пов’язані з польською історією – костел Марії Магдалини, Личаківський цвинтар тощо. Також міністр планує зустрітися з представниками влади Львова та Львівщини.

Відповідаючи на запитання, чи позиція Інституту національної пам’яті України співпадає з позицією української влади, пан міністр відповів, що діалог між Інститутами національної пам’яті відбувався, але тепер є проблеми. «Якщо українська сторона вважає, що історичні аспекти мають розв’язувати історики, то закликаю український ІНП до поважного діалогу з польським ІПН, залучення до ексгумаційних, реконструкційних робіт», – зазначив міністр МЗС Польщі.

Щодо долі українських пам’ятників у Польщі, міністр зазначив, що пам’ятники, які були збудовані без згоди польської влади, вважаються нелегальними. Рішення щодо них приймає місцева влада.

Читайте також: В Україні прокоментували висловлювання глави МЗС Польщі Вітольда Ващиковського

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-03-22 04:22 :25