Новини » Світ 4 листопада, 2017, 10:20
Франція погодила референдум про незалежність Нової Каледонії

Уряд Франції погодив умови проведення референдуму про незалежність Нової Каледонії, який повинен пройти до листопада 2018 року. При цьому французькі ЗМІ відзначають, що у прихильників незалежності майже немає шансів на перемогу.

Про це пише RFI.

Влада Франції затвердила головні правила референдуму про незалежність Нової Каледонії під час засідання комітету Нумейської угоди. Цей орган, до якого входять як представники Нової Каледонії, так і Франції, повинен стежити за виконанням договору про деколонізацію архіпелагу. Він був організований в 1998 році після укладення угоди, в якій Франція і Нова Каледонія домовилися про проведення референдуму про незалежність регіону до листопада 2018 року. Згідно з цією угодою, якщо більшість жителів Нової Каледонії висловиться проти відділення від Франції, прихильники незалежності можуть провести ще два референдуми до 2022 року.

Головною угодою, якої досягли французький уряд і представники Нової Каледонії в четвер, 2 листопада, стало збільшення кількості виборців. Згідно Нумейської угоди в референдумі повинні взяти участь не всі жителі Каледонії, а лише ті, хто постійно проживає в регіоні як мінімум з 1994 року. При цьому частина канаків, корінного народу острова, не включені до виборчих списків, так як не брали участі в попередніх виборах. Відповідно до угоди з урядом, яка була укладена під час засідання Нумейського комітету, 11 000 представників корінного народу будуть автоматично внесені в цей список. Прихильники незалежності заявили, що цей крок збільшить їхні шанси на перемогу.

«Потрібно думати про щось більше, ніж референдум»

Газета Le Figaro нагадує, що референдум в Новій Каледонії вже відбувся в 1987 році. Тоді він був бойкотований Канакським соціалістичним фронтом національного визволення – основним рухом, який виступав за незалежність регіону. Представники руху вимагали, щоб референдум проводився тільки серед канаків.

Цього разу, як уточнює газета, референдум чекають з нетерпінням. «Це підсумок тривалого процесу, який триває вже 20 років», – наводить газета слова Паскаля Сави, мера комуни Уайлоу. Він виступає за незалежність регіону.

Як уточнює газета, економічні проблеми можуть знизити відсоток каледонійцев, бажаючих відокремитися від Франції. Основний дохід архіпелаг отримує за рахунок видобутку нікелю. Але ціни на цей ресурс впали більш ніж в два рази влітку 2017 року. Це погіршило фінансову ситуацію в регіоні, де основними проблемами є бідність і соціальна нерівність. Як пише Le Figaro, противники незалежності використовують економічну ситуацію в якості аргументу.

«Потрібно думати про щось більше, ніж референдум про незалежність, наприклад, про те, як побудувати економіку, яка будується не тільки на рудниках», – наводить Фігаро слова Альсіди Понга, мера села Куауа, в якій розташований один з рудників.

«Сам референдум не дає ясну картину того, що буде після 2018 року. Нам потрібен політичний проект, в якому б ясно проговорювалися економічні та суспільні орієнтири, те, якою буде державна охорона здоров’я», – розповів Шеріфа Лінос’єра, глава об’єднання малого і середнього бізнесу.

«Результати референдуму відомі заздалегідь»

Як вважають журналісти газети La Croix, каледонійці проголосують проти незалежності. «Результат референдуму 2018 року відомий заздалегідь, абсолютна більшість каледонійців виступатиме за збереження Нової Каледонії в складі Франції», – наводить видання спільне комюніке чотирьох основних правих партій архіпелагу.

Як уточнює газета, лоялісти – прихильники збереження єдності з Францією – знаходяться в більшості на півдні острова Нова Каледонія, де проживають 60% населення. Згідно з опитуванням, який в травні опублікував телеканал Caledonia, 54% каледонійців, які мають право голосувати на референдумі, висловилися проти незалежності, 24% – за, і 21% – не визначились.

Газета Le Monde пише, що для Нової Каледонії головне – «вийти з референдуму з гордо піднятою головою». «Противники незалежності регіону впевнені в результаті голосування. Але парадоксально, що саме вони побоюються за наслідки референдуму, який може повернути в суспільство нетерпимість», – пише видання.

Як нагадує Le Monde, для того, щоб домогтися проведення референдуму, прихильники незалежності взяли в заручники 23 людини на острові Увеа в 1988 році. В результаті поліцейської операції по їх звільненню загинула 21 людина. «Навіщо перемагати на референдумі, якщо після цього ми знову втратимо здатність мирно співіснувати?» – наводить Le Monde слова Філіпа Гомеса, глава руху проти незалежності Нової Каледонії.

Довідка.

Нова Каледоніяособливе адміністративно-територіальне утворення Франції в Тихому океані. Є територією Франції з 1853 року. У 1998 році антиколоніальні рухи досягли укладення Нумейської угоди, за якою острів отримав значну автономію від Франції та право на проведення трьох референдумів.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-27 10:54 :36