понеділок, 30 жовтня, 2017, 13:01 Суспільство
Ще 100 років тому українське військо змогло прогнати росіян із Сімферополя, – «Історична правда»
Український Севастополь,29 квітня 1918 року. Фото: dictaphone.org.ua
Український Севастополь,29 квітня 1918 року. Фото: dictaphone.org.ua

За однією із версій дослідників, яка довший час замовчувалась, у 1918 році Сімферополь від більшовиків звільнили саме українці, а не німці. Отримавши таємний наказ від військового керівництва УНР, командувач Запорізького полку Петро Болбочан зміг успішно витиснути «червоних» із Джанкою та переможним маршем ввійти у Сімферополь, випереджаючи німецькі війська, щонайменше, на кілька годин.

Про це йдеться у фільмі програми «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» «Петро Болбочан» (щосуботи о 22:00 на телеканалі ZIK).

У квітні 1918 року українські війська разом із австрійсько-німецьким мілітарним угрупованням витіснили більшовиків із Харкова. Тоді ж, за таємним наказом військового міністра Олександра Жуковського, генерал армії УНР Олександр Натієв виділяє окрему групу Запорізького корпусу, яка повинна була, випереджаючи німецькі війська, звільнити від більшовиків Кримський півострів та підпорядкувати Україні Чорноморський флот. Командувати операцією доручають командиру корпусу Петрові Болбочану. Та цікаво, що ще напередодні, під час перемовин у Бресті, Центральна рада сама ж відмовилась від півострова.

«Навіть німці під час підписання Брестського договору пропонували українській делегації добре подумати, адже Крим є сферою українських зацікавлень. Та покликаючись на право нації на самовизначення, ЦР відмовилась від цих територій», – наголошує кандидат історичних наук Тетяна Осташко.

Та вже 22 квітня 1918 року під проводом полковника Болбочана армія УНР робить неймовірне – форсує Сиваш і звільняє від більшовиків Джанкой. Через два дні українські війська захоплюють і Сімферополь, випередивши німців щонайменше на кілька годин.

«У Сімферополі і росіяни, і кримські татари зустріли українців з оваціями, як визволителів. До німців так би не поставились, тому що із ними з 1914 року точилась війна», – зауважує президент Історичного клубу «Холодний Яр» Роман Коваль.

«Болбочан зумів обійти основні позиції «червоних», швидко здобув Перекоп, де, до речі, захопив серйозні військові трофеї, які зміцнили його групу. Далі війська швидким маршем зайняли Джанкой та Сімферопіль. Там Болбочан частину військ відправив на Євпаторію, іншу – на Феодосію. Як наслідок – кораблі Чорноморського флоту піднімають українські прапори, щоб не потрапити в руки німців, адже знають, що в Сімферополі уже стоять українські частини», – додає кандидат історичних наук Андрій Руккас.

Тож природно, що такі події дуже занепокоїли німців. У відповідь німецький генерал Роберт фон Кош віддає наказ оточити українські війська в Криму і вимагає у Болбочана скласти зброю. Однак провідник запоріжців не підкоряється.

«Він говорить, що підпорядковується лише своєму військовому командуванню, від якого і одержав наказ захопити Крим. Тож найперше, перед тим, як приймати будь-які рішення, просить зв‘язатись із Києвом», розповідає Андрій Руккас.

Та, насправді, «зв‘язатись із Києвом» було не так легко, оскільки телефонний зв’язок із материком був пошкроджений. Відтак Болбочан до останнього зволікає з моментом, коли із його рук заберуть основний військовий трофей. Адже, навряд чи Центральна Рада захоче вступати у пряму конфронтацію із німцями, та й, порівняно із німецьким формуванням, яке діяло в Криму, українські частини значно програвали у чисельності. Тож,тільки-но вдалось налагодити телефонний зв‘язок, військовий міністр Олександр Жуковський підтвердив усі здогадки : українські війська мали покинути Крим. Таким чином факт, що Крим від більшовиків визволили саме українці, викреслюють з історії.

«Це була одна із найбільш успішних військових операцій. На жаль, через те, що Болбочан був контраверсійною постаттю в українській біографії, тривалий час цей похід замовчувався», – наголошує Тетяна Осташко. 

Читайте також: Син Хрущова пояснив, чому його батько віддав Крим Україні

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-18 05:18:53