Новини » Політика

Гриневич пояснила, які принципи щодо мови освіти узгодила з польським міністром

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич. Фото: ZIK

У декларації, яку 24 жовтня підписали міністри освіти України та Польщі Лілія Гриневич і Анна Залєвська, міститься узгоджений принцип про те, що і українці у Польщі, і поляки в Україні повинні добре володіти державною мовою.

Про це сьогодні, 26 жовтня, заявила глава українського Міносвіти Лілія Гриневич на брифінгу у Львові, передає кореспондент ІА ZIK.

«Справа в тому, що ми ще не прийняли і не запропонували закон про загальну середню освіту, ми ще не отримали висновків Венеційської комісії. І це означає, що немає ще проектів тих документів, які показують, як буде імплементуватися стаття (про мову освітнього процесу в Україні, – ред.). У зв’язку з чим нам потрібно на цей перехідний період зафіксувати декілька принципів, яких дотримуються обидві сторони, щоб нівелювати ці міфи, які створюють точно не друзі України», – зазначила вона.

За її словами, підписана з польською стороною декларація якраз містить такі принципи.

«Перший принцип – Україна буде дотримуватися своїх міжнародних зобов’язань щодо можливості навчатися рідною мовою для національних менших – зокрема, для польської громади – впродовж отримання повної загальної середньої освіти поряд з державною мовою. Також ми підкреслюємо, що і українці у Польщі, і поляки в Україні повинні добре володіти державною мовою. Ми це узгодили», – заявила Гриневич.

Ще один принцип, за її словами, полягає в тому, що статтю, яка стосуватиметься застосування мови у загальній середній освіті, буде обговорено з представниками польської меншини.

«Ми досягнемо спочатку чіткого порозуміння, як буде здійснюватися навчальний процес. І сьогодні, власне, на цьому круглому столі у Львові ми обговорювали ті основні положення, які будуть покладені в основу закону про загальну середню освіту. Як мені видається, ми справді такими зустрічами досягаємо більшого порозуміння», – зазначила Гриневич.

Також вона додала, що формат підписання таких документів буде застосовуватись і з іншими громадами й представниками міністерств освіти інших країн.

Нагадаємо, міністр освіти і науки України Лілія Гриневич сьогодні у Львові також заявила, що із запровадженням мовних норм нового закону «Про освіту» для польських шкіл у в Україні нічого не зміниться.

Як повідомлялося, 5 вересня Верховна Рада 255-ма голосами ухвалила закон «Про освіту», що, зокрема, запроваджує 12-річне навчання в школі і передбачає три його рівні: початковий (4 роки), базовий середній (5 років) і профільний середній (3 роки). Також документ передбачає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова – українська.

Румунія та Угорщина обурились через новий закон про освіту в Україні, який начебто порушує права нацменшин. Міністерства закордонних справ цих країн вступили з критикою мовних положень прийнятого Верховною Радою України закону «Про освіту».

Міністр освіти та науки України Лілія Гриневич з приводу заяв угорського уряду про блокування зближення України з ЄС через новий закон про освіту пояснювала, що закон не виключає вивчення угорської мови.

25 вересня Президент Петро Порошенко підписав ухвалений парламентом закон «Про освіту».

12 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила рішення з рекомендаціями Україні за підсумками термінових дебатів. Резолюція ПАРЄ доволі жорстко засудила те, що Верховна Рада ухвалила закон про освіту, змінивши статтю 7 (про мову освіти) без консультацій з представниками національних меншин. Асамблея також звернулася до України з проханням врахувати всі без винятку рекомендації Венеціанської комісії, а також внести відповідні зміни до закону про освіту.

24 жовтня Польща та Україна підписали декларацію, яка гарантує польській національній меншині в Україні та українській національній меншині в Польщі право навчання рідною мовою.

Loading...