вівторок, 24 жовтня, 2017, 4:07 Суспільство
Науковці з’ясували, що депресія різко підвищує шанси померти у ранньому віці

Канадські науковці виявили взаємозв’язок між депресією та смертю у ранньому віці.

Про це повідомляють РІА Новини.

Девушка с ноутбуком

Спостереження за життям канадців протягом останніх 50 років показують, що розвиток депресії різко підвищує шанси померти в ранньому віці і для чоловіків, і для жінок, – йдеться в статті, опублікованій в журналі CMAJ.

«Молодь у віці 25 років, яка страждає від депресії, має значно меншу тривалість життя в наступні 60 років, ніж інші люди. Подібні учасники наших експериментів в середньому прожили на 4-18 років менше, ніж інші добровольці. Особливо нас лякає те, що цей показник зріс на 50% для жінок, починаючи з 1992 по 2011 рік «, – заявив Айен Колмен з університету Оттави.

Хронічна депресія вважається одним з найбільш поширених і складних психічних розладів. Як правило, її поява супроводжується втратою інтересу до життя, зниженням самооцінки, апатією і іншими негативними ефектами. За останні роки вчені розробили безліч ліків-антидепресантів. Багато з них мають серйозні побічні ефекти, в число яких входять порушення обміну речовин, ожиріння і звикання.

Крім того, в останні роки вчені знайшли безліч свідчень того, що постійна депресія не тільки впливає на психіку і поведінку людини, але і на її здоров’я, в прямому сенсі скорочуючи тривалість життя. Наприклад, чотири роки тому нідерландські біологи виявили, що епізоди депресії помітно зменшували довжину так званих теломер – кінцевих ділянок хромосом, які захищають ДНК від пошкоджень, завдяки чому клітини швидко старіли.

Колмен і його колеги підтвердили, що депресія дійсно помітно скорочує життя людини навіть в тих випадках, якщо він давно позбувся неї. Вчені прийшли до такого висновку, спостерігаючи протягом 50 років за здоров’ям приблизно трьох тисяч канадців, які живуть в містах і селищах на східному узбережжі Північної Америки.

У проекті брали участь як молоді чоловіки і жінки, так і досить літні люди, що дозволило дослідникам всебічно вивчити те, як депресія може впливати на поведінку і роботу організму людей.

Аналізуючи підсумки спостережень, медики помітили кілька незвичайних речей. Наприклад, спочатку депресія негативно впливала на тривалість життя тільки представників сильної статі – чоловіки, що страждали від пригніченого настрою, в середньому вмирали приблизно в два-три рази частіше в 1960 і в 1980 роках, ніж ті, у кого не було подібних проблем. Це виражалося в скороченні тривалості їх життя на 10-12 і 4-7 років.

Починаючи з 1990-х років, до них приєдналися і жінки – депресія поступово почала впливати і на їхнє довголіття, підвищивши вірогідність передчасної кончини фактично приблизно в 1,5 рази. В результаті цього 1990 роки стали найнебезпечнішими для людей з депресією – якщо від неї починали страждати в цей час, середня тривалість життя падала на 7-18 років.

Як підкреслюють вчені, подібні результати не є наслідком того, що депресивний стан змушує людей більше пити, палити, переставати займатися спортом або харчуватися здоровою їжею. Навіть коли дослідники «видалили» всі ці фактори з набору даних, зв’язок між депресією і підвищеними шансами померти в ранньому віці, як і раніше зберігався.

Подібні результати, відзначають вчені, говорять про особливу важливість боротьби з депресією і необхідності пошуку таких методів її придушення, які б знижували ці ризики або повністю ліквідували їх.

Нагадаємо, раніше Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила, що у світі тривають продажі товарів із вмістом свинцю, що спричиняє ряд серйозних захворювань, зокрема розумову відсталість у дітей.

Читайте також: Виявлено несподівану причину депресії у жінок

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-18 22:06:51