субота, 21 жовтня, 2017, 1:04 Світ
Епідемія ВІЛ в Росії вийшла з-під контролю

Щодня в Росії 80 осіб помирають від СНІДу через неспроможність системи охорони здоров’я і відсутності політичної волі в боротьбі з епідемією.

Про це пише швейцарський журналіст Іво Мійнсен, – повідомляє socportal.info.

Коли Андрій Норов дізнався, що у нього ВІЛ, він не хотів з ранку вставати з ліжка. Це було два роки тому, йому тоді було 25 років.

«Не дивлячись на те, що ВІЛ з медичної точки зору більше не є смертним вироком, в Росії він, тим не менш, все-таки занадто часто виявляється таким. На відміну від інших розвинених країн, епідемія ВІЛ в Росії вийшла з-під контролю. Політична байдужість, неспроможність системи охорони здоров’я, забобони і осуд з боку суспільства лише погіршують ситуацію», – йдеться в статті.

Молода людина після довгих пошуків прийшла в московський «СПІД.ЦЕНТР» і вирішила допомогти людям, щоб «ніхто більше не пережив того, що довелося пережити мені». Завдяки лікам сьогодні Андрій Норов відчуває себе добре – в центрі він обіймає посаду директора з творчих проектів.

У Росії, повідомляє видання, майже 1% населення є ВІЛ-інфікованим – це більше мільйона чоловік. «У першому півріччі 2017 року від пов’язаних з ним захворювань померли 14631 осіб, по 80 чоловік в день – це на 14% більше, ніж за такий же період минулого року. (...) Люди вмирають найчастіше тому, що не отримують необхідних ліків і медичного обслуговування або не дотримуються рекомендацій лікаря», – пише автор статті.

«На жаль, в суспільстві занадто глибоко засіло прагнення затаврувати таких людей», – нарікає Олена Долженко. Вона – адміністратор сайту «СПІД.ЦЕНТР». СНІД в Росії до цих пір вважається хворобою наркоманів і гомосексуалістів. «Але він вже проник в центр суспільства», – пояснює Долженко.

40% всіх ВІЛ-інфікованих – люди традиційної сексуальної орієнтації. Від 55% до 60% інфікованих заразилися в результаті вживання наркотиків, менше 2% – через гомосексуальні контакти.

«Наркозалежні вмирають частіше за все – вони знаходяться в замкнутому колі своєї хвороби, соціальної маргіналізації та нездорових життєвих змін. Вагому роль відіграє і відсутність політичної волі: російська влада не приймає програми з використання препарату «Метадон» через забобони щодо Заходу. В інших країнах ці програми призвели до стримування поширення СНІДу. З 2009 року відзначається і скорочення точок розповсюдження стерильних голок – до того ж вони знаходяться лише в кількох великих російських містах», – йдеться у статті.

За словами Вадима Покровського, глави Федерального центру по боротьбі зі СНІДом, лише чверть хворих отримує медикаменти. Незважаючи на те, що прем’єр-міністр Дмитро Медведєв заявив в квітні про підвищення витрат на боротьбу зі СНІДом на суму, відповідну 68 млн швейцарських франків, позитивний ефект відчують на собі лише 60 тис. чоловік – «крапля води на розпечений камінь», – вважає Покровський.

«Російська держава не церемониться з тими, хто її критикує. Варто було Покровському поскаржитися на недостатньо активну боротьбу з епідемією, як МОЗ позбавив в червні цього року Федеральний центр по боротьбі зі СНІДом державних коштів під надуманим приводом. Зі зростанням числа перешкод стикаються і неурядові організації. Багато з них змушені згорнути свою роботу, оскільки згідно виданому в 2012 році закону, вони зобов’язані зареєструватися як «іноземні агенти».

Як пише далі журналіст, активісти нарікають і на те, що їм заважають в їх просвітницькій роботі.

«Так, вони тепер не мають права заговорювати на цю тему з неповнолітніми, оскільки це є порушенням прийнятого в 2013 році закону про пропаганду нетрадиційних сексуальних відносин. Офіційні програми фокусуються виключно на таких темах, як стриманість і подружня вірність».

У подібному «інформаційному вакуумі плодяться теорії змови і псевдонаукові пояснення», йдеться в статті. Так, депутат Держдуми перед телекамерами заявив про те, що презервативи роблять секс безпечним тільки в 38% випадків.

«А в кінці серпня в Санкт-Петербурзі померла маленька ВІЛ-інфікована дівчинка. Її батьки знали, що вона отримала хворобу від матері, але не лікували дочку, оскільки не вірили в хворобу».

Олена Долженко сподівається, що цей випадок призведе до більш широкої суспільної дискусії. За її словами, важливий при цьому і «імпульс згори».

«Володимир Путін за 17 років [правління] ні разу не заговорив на тему СНІДу. Було б дуже важливо звернути увагу і залучити ресурси для боротьби з епідемією», – передає NZZ слова Долженко.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-24 13:55:16