вівторок, 17 жовтня, 2017, 14:28 Львів
Альтернатива Садовому є
Фото: capost.media
Фото: capost.media

«Усі незамінні лежать на цвинтарі»

До виборів міських голів залишається близько двох років, кандидати мали би взяти «низький старт». Хоча у Львові наразі особливої публічної активності не відчувається, але…

Нещодавня сміттєва криза, констатують експерти, ще раз підтвердила – містом вже давно ніхто не займається. Політичні амбіції та намагання міського голови Андрія Садового всидіти на двох стільцях (очільника міста та лідера партії) – ледь не перетворили 800-тисячний Львів у величезний смітник зі всіма наслідками. Тоді мер навіть заявляв про можливість евакуації дітей зі Львова. При цьому він зайняв цікаву позицію: у «сміттєвій блокаді» звинувачував центральну владу, але мовчав, що нічого не зробив за три каденції сам. Аналогічно вже роками міська транспортна система тримається «на соплях» – щодня у місті не курсує третина від запланованих автобусів. Пасажири добираються у переповнених, не завжди справних маршрутках на свій страх і ризик. Такої критичної ситуації з громадським транспортом, зауважують приїжджі з інших регіонів, немає ніде. Клубок наростає і може розірватися у будь-який момент, дуже ймовірно, вже найближчої зими. І ще: за 10 років у Львові, де тисячі дітей не можуть потрапити до дитсадків через брак місць і де «тріщать» від переповнення шкільні класи, не збудовано жодної школи, і лише один корпус дитсадка. Не краща ситуація у сфері житлово-комунального господарства. Про це у міськраді мало афішують, але в обласному центрі досі є неканалізовані райони, де стічні води течуть рікою просто по вулицях.

Чи є альтернатива багаторічному меру Садовому і хто міг би очолити Львів після наступних виборів – аналізувала кореспондент IA ZIK.

«Львівяни загнали себе у прокрустове ложе»,Т. Чорновіл

Усі експерти, з якими вдалося поспілкуватися, переконані: альтернатива чинному міському голові Львова є, однак ймовірні кандидати наразі не вийшли на старт.

«Альтернатива є. У цьому не може бути сумнівів. Незамінних людей немає, – каже політолог, львів’янин Ігор Танчин. – Питання: чи зможуть ті люди, які хочуть і можуть, якось достукатися до виборців, щоб вони за них проголосували. Достойних багато, але щоб ці достойні були покликані на посаду мера, треба, щоб їх думки, інформація про них були якось доступні людям. А на це потрібні певні ресурси, які не в кожного є – політичні, фінансові, медійні».

Зараз заглядати у рік виборів і називати імовірних переможців – зарано, оскільки ситуація розвивається дуже динамічно, вважає експерт, але працювати кандидатам на перемогу вже давно пора.

Політичний експерт, колишній львів’янин Тарас Чорновіл відзначає: альтернативи є, і альтернативи хороші, але до львів’ян останні роки застосовують виборчу політтехнологію протиставлення Садового і «Свободи», що спрацьовує на руку діючому меру.

«Мене концептуально у Львові одна річ дуже тривожить, – ділиться думками Т.Чорновіл. – Здавалося б, не так багато у Львові людей, які у захваті від Садового, тих, які його підтримують, які «за» нього. Мені здається, що у Львові виробилася ситуація негативного голосування – відчуття якоїсь приреченості. Львів’ян ніби загнали у тупик зіставлення: або Садовий і «Самопоміч», або «Свобода». Думка така: треба голосувати за Садового, щоб не пройшли свободівці, тому що вони ще гірші, вони авантюристи і таке інше… Оцей дуалізм, який колись виклали при Кучмі в лозунг «Голосуй (відомо за кого, – Чорновіл) або програєш». І тут те саме: якщо ти не голосуєш за Садового – ведеш до влади свободівців. Мені здається, це дуже згубно. Львів’яни загнали себе у прокрустове ложе, а вийти з нього треба спочатку на психологічному рівні».

На думку Т.Чорновола, доки буде варіант ««Свобода» або «Самопоміч»», «Садовий або Кошулинський» львів’ян нічого іншого не очікує. «Все- таки «Свобода» і Кошулинський слабші за Садового із його «Самопоміччю» – і це дуже добра політтехнологічна схема саме для продовження перебування Садового у владі», – пояснює експерт.

«Ближче до виборів побачимо старт багатьох», Р.Кошулинський

Опозиційний до міського голови журналіст, головний редактор газети «Ратуша» Микола Савельєв вважає: на сьогодні існує єдина альтернатива Садовому – це чинний губернатор Олег Синютка. І це при тому, зауважує журналіст, якщо Синютка, який, на відміну від Садового, не має медіа-ресурсів та серйозної організаційної структури, яка би його підтримувала, піде на вибори і захоче позмагатися за цю посаду.

«Синютка – людина, яка вирішила сміттєву проблему і зараз вирішує транспортні питання, а Садовий не зміг цього зробити, – це на сьогоднішній день єдина альтернатива, – вважає М.Савельєв. На жаль, констатує журналіст, Львів не виплекав достойної людини із бізнес-середовища, яка би, принаймні, хотіла конкурувати із Садовим. «Тому що Садовий у цій ситуації чинить чисто за принципом китайської приказки – не зможеш задушити, то обійми. Якщо він бачить, що зароджується якийсь йому конкурент, відразу починає йому активно допомагати і так далі, а потім людині стає незручно: «Мені Садовий допомагав у бізнесі чи ще у чомусь», і вона просто не йде проти Садового», – пояснює М.Савельєв суть технологій чинного мера.

На думку М.Савельєва, найближчі конкуренти Садового на минулих виборах, якщо і будуть іти знову, отримають непогані результати, але будуть постійно другими або третіми. А Садового такий розклад, коли багато кандидатів і голоси розпорошуються, абсолютно влаштовує. «Чим більше кандидатів піде проти нього – тим Садовому краще. Думаю, Садовий буде розігрувати таку карту (за умови, якщо він піде на вибори). Бо може бути такий варіант, що він когось готує на своє місце, – додає М.Савельєв. Журналіст зауважує: щоб абсолютно нова людина перемогла Садового через два роки, «вона мала почати розкручуватися не зараз, а ще вчора. А ніхто «не крутиться».

Екс-віце-спікер Верховної Ради, а нині депутат Львівської облради, свободівець Руслан Кошулинський вважає: все ще попереду. За рік до виборів, чи навіть швидше, каже він, львів’яни побачать старт багатьох кандидатів, які захочуть очолити Львів після Садового.

«Вічних мерів чи депутатів не буває у природі. Людей винаймають на роботу. Якщо вони ефективно виконують свою роботу, працедавець надає їм можливість далі працювати. Чи вічний міський голова Садовий? Ні, звісна річ, не вічний. Чи таке велике й гарне місто Львів, маючи таку хорошу і якісну політичну, господарську школу може знайти заміну? Звісна річ. Казала моя бабця: «Незамінних людей немає. Усі незамінні лежать на цвинтарі, а всіх живих можна замінити», – каже Р.Кошулинський.

Він не береться озвучувати прізвищ, лише вказує на риси, що мають бути притаманні майбутньому меру. «Ефективно керувати міською господаркою зможе людина, яка буде втілювати три базові речі: традиція, управлінські знання та впровадження новітніх технологій, – вважає Р.Кошулинський. – Водночас ця людина має мати достатньо фахових політичних знань, оскільки посада мера не є чисто господарською, а політично-господарською».

«Ці люди будуть. Механізм паблік рілейшенз буде запущений десь за рік до виборів. Тих, хто захоче ефективно стартувати і донести до мешканців, що вони готові внутрішньо бути на цій посаді. За рік до виборчої кампанії чи швидше побачимо старт дуже багатьох людей», – переконаний свободівець.

Журналіст IA ZIK, зібравши різні думки, склала умовний перелік кандидатів, які могли би стати альтернативою Садовому. Звичайно, перелік не вичерпний, його можна продовжувати – до виборів ще є час.

 1. Олег Синютка – колишній перший заступник міського голови Львова (2007-2014), чинний голова Львівської ОДА. На останній посаді майже три роки – із грудня 2014 року. Із призначенням Синютки настала стабільність у владі області, врешті відійшла у минуле чехарда зі зміною керівників ОДА, так само як і перманентна «війна» між керівником області та обласною радою. У Синютки є репутація доброго господарника. Серед очевидних позитивів роботи – масштабні ремонти доріг, відкриття нових підприємств. Львівщина просувається у напрямку децентралізації – утворення об’єднаних громад, залучення інвестицій. Влітку 2017 року О.Синютка ініціював передачу області повноважень щодо вивезення сміття зі Львова, чим фактично врятував обласний центр від сміттєвого колапсу. З того часу львів’яни забули про проблему зі сміттям.
   
 2. Володимир Гірняк – екс-депутат Львівської міськради, чинний заступник голови Львівської облради. Складав конкуренцію Садовому на виборах у 2010, 2015 роках, однак, дуже схоже, від мерських амбіцій не відмовляється і надалі. Славу «вічного кандидата» поки не заслужив. Пан Гірняк в облраді, зокрема, курує питання комунального майна та приватизації. Відзначився активністю у виселенні Російського культурного центру із приміщення на вул. Короленка у центрі Львова, яке мають передати організаціям, що пов’язані із волонтерами та учасниками АТО. Після цього пан Гірняк став «скотиной в высшей степени» в очах керівника Російського товариства імені Пушкіна – однієї із організацій, яку виселили – Альберта Астахова.
   
 3. Руслан Кошулинський – екс-віце-спікер Верховної Ради, заступник голови ВО «Свобода», чинний депутат Львівської облради. Пішов на фронт у рамках четвертої хвилі мобілізації, став одним із небагатьох високопосадовців, які були на війні проти окупантів на Донбасі. Раніше мережу захопили фото, на якому віце-спікер свободівець під обстрілом виносить поранених кулями снайперів на Майдані. Найближчий конкурент Садового на виборах 2015 року.
   
 4. Юрій Михальчишин – кандидат політичних наук, депутат Верховної Ради попереднього скликання, претендент на міського голову Львова у 2010 році. Став несподіванкою виборів – посів третє місце після Андрія Садового та Петра Писарчука, чого ніхто з експертів йому не прогнозував. На парламентських виборах 2012 року у мажоритарному окрузі впевнено переміг «грошового мішка» Богдана Дубневича. У 2014 році призупинив членство у партії «Свобода» через розбіжності у поглядах із керівництвом партії, працював в СБУ.
   
 5. Ігор Васюник – депутат Верховної Ради VII та VIII скликань. Має досвід роботи на керівних посадах у різних державних підприємствах, зокрема у «Нафтогазі України». Змагався за крісло міського голови на виборах 2015 року. Відзначився як найкреативніший з усіх претендентів. Зокрема, добре запам’яталася львів’янам його виборча теза про «два Львова». А матеріал на одному із львівських інтернет-сайтів під заголовком «Ігор Васюник. Від першої людини на місяці, до першого господарника на посаді мера Львова» зробив кандидата популярним героєм соцмереж.
   
 6. Оксана Юринець – народний депутат України, кандидат економічних наук. Працювала доцентом кафедри менеджменту організацій з наукової роботи НУ «Львівська політехніка», мала бізнес, пов’язаний із виробництвом цегли та черепиці. Досить активний парламентар, відстоює питання, де присутні інтереси Львівщини, зокрема, коли йшлося про виділення коштів на завершення реконструкції Львівського обласного перинатального центру. Брала участь у виборах міського голови Львова у 2015 році.
   
 7. Роман Федишин – депутат Львівської міськради кількох скликань, директор ринку «Шувар» – найбільшого торговельного комплексу сільськогосподарської продукції у західному регіоні України, голова Асоціації оптових ринків сільськогосподарської продукції України. Чинний депутат Львівської міськради від «Самопомочі». З подачі Садового був висунутий на посаду секретаря ради, однак пропозицію мера не підтримали депутати.
   
 8. Яромир Самагальський – громадський діяч, екс-голова бюджетної комісії Львівської міськради. Добре знається на функціонуванні міської господарки зсередини, часто критикує непродумані рішення мера Садового, які завдають шкоди бюджету громади.
   
 9. Петро Писарчук – екс-нардеп, головний власник ТОВ «АЙПІЄ-Л» (ринок «Південний»). Попри приналежність до непопулярної у Львові Партії регіонів на виборах міського голови Львова у 2010 році посів друге місце. У розпал насильства проти протестувальників на Майдані склав повноваження голови ЛОО ПР та вийшов з партії. Відомий як добрий господарник, благодійник – передав чимало коштів на храми, відбудову замків Львівщини.
   
 10. Олександр Сендега – екс-голова Львівської ОДА (2003-2004 роки) при президентові Л.Кучмі. Його згадують як керівника, якому вдалось реалізувати важливі проекти у часи, коли не було ні грошей, ні особливої прихильності центральної влади до області. Був депутатом Львівської облради попереднього скликання. З 2006 року Сендега працює на посаді директора газопромислового управління «Львівгазвидобування» ПАТ «Укргазвидобування».

Багато невдоволених Садовим кажуть: зробив Львів відкритим для туристів, але в дуже багатьох моментах незатишним для самих містян. До виборів ще є час. Поки львів’яни приглядаються до політичних та бізнес-еліт: які ж із них виставлять достойну альтернативу чинному меру. Претендентів на пост міського голови, очевидно, буде немало. Все тільки починається…

Наталія Шутка,
IA ZIK

Читайте також: Садовий у розмові з російськими журналістам DW назвав Путіна зразком для багатьох лідерів

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-22 16:46:00