четвер, 12 жовтня, 2017, 16:56 Політика
Закон «Про освіту» нарешті усуває історичну несправедливість, – Шамайда

Ухвалений Закон України «Про освіту» не про угорську мову і не про угорців взагалі, а про освіту в Україні. Адже угорською мовою навчаються менше трьох десятих відсотка людей в Україні. Тому закон спрямований на утвердження української мови в усій системі освіти.

Про це в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» (щобудня 13:00–15:00 та 17:00–19:30 на телеканалі ZIK) сказав співкоординатор руху «Простір свободи» Тарас Шамайда.

«Безумовно, що за змістом Закон «Про освіту» не порушує права, які передбачені Конституцією та Хартією регіональних мов. І Міністерство закордонних справ, і Міністерство освіти неодноразово це роз’яснювали представникам Угорщини.  Я переконаний, що і Венеціанська комісія встановить те, що порушень базових міжнародних угод не існує», – розповів Шамайда.

Він зауважив, що цей документ не про угорську мову і не про угорців взагалі. Це Закон про освіту в Україні.

«Угорською мовою у нашій державі навчається менше, ніж три десятих відсотка людей. А цей закон спрямований на утвердження української мови в усій системі освіти. В тому числі у тих закладах, які формально називаються закладами з українською мовою навчання. А це і звичайні загальноосвітні та музичні школи, садочки, профтехучилища і університети, де грубо порушуються права українців на освіту рідною і водночас державною мовою. Чомусь про це мало говорять. Більше того, нарешті буде усунено історичну несправедливість», – наголосив Шамайда.  

Він вважає, що закон спрямований на захист прав всіх людей українського походження – угорського, російського чи будь-якого іншого – і дає дуже широкі можливості. А це початкова освіта мовою меншин та можливість використання мов ЄС, у тому числі в університетах, а не лише у школах.

«Освіта буде набагато ширша, ніж, наприклад, у Німеччині, Італії, Франції та багатьох країнах Європи, де в принципі усе навчання викладається офіційною мовою держави і тільки один-два предмети рідною мовою нацменшин. Тому ми повністю виконуємо норми мовної хартії», – додав він.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-20 17:49:34