четвер, 12 жовтня, 2017, 18:02 Політика
Маломуж про «мовне питання» у ПАРЄ: Україна припустилася низки стратегічних помилок

З боку України толерантно було би відпрацювати питання мови та освіти із Венеціанською комісією, зацікавленими національними меншинами та міжнародними організаціями.

Про це в ефірі програми «Перші про головне. Коментарі» (щобудня о 09:00–11:00, 13:00–15:00 та 17:00–19:30 на телеканалі ZIK) заявив голова Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.) Микола Маломуж.

Гість програми наголосив, що питання мови – дуже важливе для кожної держави і світу в цілому. Так, з його слів, у межах держави живуть представники різних національностей, які ніколи між собою не конфліктують.

«Але коли цю ідею починаємо розкручувати потужно, абсолютизувати – це проблема до протистоянь, до війни, а між сусідами – до ворожнечі. Це так було у свій час у Криму – пішло протистояння між татарами та росіянами, хоча віками жили нормально. Така ж ситуація виникла сьогодні у ПАРЄ», – каже Микола Маломуж.

З його слів, Україна зробила низку стратегічних помилок під час прийняття закону про освіту.

«Ми виходимо на нову модель закону про мови, закону про освіту. Я думаю, що толерантно було би зробити, відпрацювавши цю тему із Венеціанською комісією, відпрацювати цю тему із зацікавленими національними меншинами, міжнародними організаціями – тією ж Радою Європи, щоб глибоко опрацювати, вийти на толерантний документ, зняти будь-які застереження, зняти будь-які передумови до конфронтації як всередині країни, тим більше, ззовні», – вважає Микола Маломуж.

Як наголосив гість програми, зараз триває потужна інформаційна війна, і тому РФ усіляко «розкручує» цю тему на Закарпатті через свою агентуру та прихильників в Угорщині.

«І вони зараз у цій схемі, коли Україна не зробила низки толерантних кроків щодо законодавства, яке начебто щось там утискає, зараз використовується для розгляду у ПАРЄ, у Раді Європи в цілому. І зрозуміло, що, коли ми не врахували ці активні фактори, вони стали предметом розгляду», – зазначив Микола Маломуж та додав, що нині Україна отримала потужний удар бумерангом – з одного боку, від РФ, з іншого – від європейських країн.

Нагадаємо, у Парламентській асамблеї Ради Європи сьогодні відбулися дебати щодо мовних положень українського закону про освіту. Українській владі порекомендували переглянути питання мов меншин в освіті, щоб не було дискримінації.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-18 23:55:03