середа, 4 жовтня, 2017, 19:21 Події
Вибухи на складах у Калинівці прогнозували ще у 2008 році

Про небезпечність зберігання боєприпасів у Калинівці попереджали давно, а напередодні інциденту до евакуації готували і місцевих мешканців.

За роки незалежності в Україні горіло більше десяти арсеналів. Чотири з них палали вже під час війни на Донбасі. Остання масштабна пожежа сталася 26 вересня 2017 року у Калинівці Вінницької області. Але про те, що таке може трапитись, колишній начальник арсеналу говорив ще у 2008 році.

Про це йдеться у програмі військових розслідувань «Стежками війни» (щовівторка о 22:00 на телеканалі ZIK).

Склад з боєприпасами у Калинівці називають одним із найбільших в Україні. На 48-му арсеналі військової частини А1119 зберігали 70 тисяч тонн боєприпасів. Серед них – ракети системи залпового вогню. Периметр складу – 60 гектарів.

Редакції «Стежками війни» надіслали унікальні записи 2008 року. Тоді місцева громада була категорично проти створення центру утилізації на базі арсеналу. Навіть більше! Депутати районної ради не надали на це дозвіл і створили спеціальну комісію.

«Нами було ухвалене рішення про допуск членів комісії на територію арсеналу для того, щоб ми могли оглянути і доповісти місцевій громаді про те, що там робиться. На сьогоднішній день нам не вдалося отримати дозвіл. Напевне, Міністерство оборони не зацікавлене в цьому питанні», – розповів депутат Калинівської районної ради (2008 р.) Іван Тютюнник.

Ще тоді колишній начальник арсеналу Олег Омельянчик стверджував, що від людей приховують правду. Адже боєприпаси зберігаються у жахливому стані.

«Відсутність єдиної політики породжує те, що наш генералітет налаштований, щоб не працювати з боєприпасами, аби чогось не сталося. Тому вони заганяють проблему у глухий кут, який рано чи пізно завершиться або Новобогданівкою, або Лозовою», – сказав колишній командир в/ч А1119 Олег Омельянчик.

Передбачення збулося за 9 років.

Напередодні вибухів у Калинівці, з перервою у місяць, сталися дві цікаві події. У навколишніх населених пунктах – Павлівці, Сальнику та Калинівці – роздали пам’ятки, в яких чітко пояснили, як діяти в разі вибуху. А вже за кілька днів до вибухів з’явилася інформація про те, що СБУ буде проводити антитерористичні навчання поблизу Калинівки.

«Я сподіваюсь, що все ж таки під виглядом навчань проводилась реальна операція щодо пошуку і знешкодження диверсантів. І це зробило б нашій Службі безпеки честь», – прокоментував представник уповноваженого ВРУ з прав людини, з питань захисту прав військовослужбовців Святослав Стеценко.

Але у прес-центр СБ України одразу це спростували: «Управління СБУ у Вінницькій області поінформувало населення щодо проведення планових тренувань з 26 вересня. У вересні подібні навчання відбулись у Миколаївській, Житомирській, Чернігівській, Харківській, Донецькій областях».

Цю інформацію підтвердив і охоронець складу у Калинівці, з яким вдалося поспілкуватися журналістам.

«Ці заняття були заплановані ще в грудні місяці», – сказав охоронець.

Тобто навіть попри масову присутність правоохоронців та спецури, склади все одно вибухнули.

Нагадаємо, увечері 26 вересня мешканці міста Калинівка, що за 30 кілометрів від Вінниці, були вимушені швидко шукати бомбосховища та виїжджати з міста. Причиною стали вибухи на артилерійських складах, що розташовані поблизу міста.

Вибухи на артилерійських складах відбуваються не вперше. 

29 жовтня 2015 року вибухнули склади у місті Сватове на Луганщині. Тоді загинули 4 військових та 1 цивільний.

23 березня 2017 року близько третьої ночі сталася пожежа на одному з найбільших і найстаріших складів ракетно-артилерійського озброєння в Україні поблизу Балаклії Харківської області.

22 вересня 2017 року у селі Новоянисоль під Маріуполем почалися вибухи на військовому складі боєприпасів. Сусіднє поле загорілося і вогонь добрався до смертоносних снарядів.

Інциденти на армійських складах траплялися не тільки в період військових дій на Донбасі. Перший такий випадок зафіксовано ще 2003 року в Артемівську (нині – Бахмут).

6 травня 2004 року маленьке село Новобогданівка у Запорізькій області вибухнуло в інформаційному просторі всього світу. Близько 13-ї години того дня на величезному складі артилерійський боєприпасів, розташованому поруч Новобогданівки, почали розриватися снаряди.

27 серпня 2008 року стався новий вибух на артскладах Збройних Сил, розташованих у місті Лозова Харківської області.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-19 02:13:20