вівторок, 3 жовтня, 2017, 10:25 Світ
Після Каталонського референдуму – що далі?
Прихильники незалежності Каталонії. Фото: theguardian.com/Chris McGrath/Getty Images
Прихильники незалежності Каталонії. Фото: theguardian.com/Chris McGrath/Getty Images

Ймовірні сценарії після недільного референдуму, на якому 90% виборців проголосували за незалежність від Іспанії.

Що саме відбулося у неділю у Каталонії?

Як і було обіцяно, урядова більшість у регіоні розпочала односторонній референдум щодо відокремлення від Іспанії. При цьому вона пішла наперекір іспанському конституційному суду і мадридському уряду. Іспанський уряд дав дуже чітко зрозуміти, що не терпітиме таку пряму загрозу єдності Іспанії або її конституції. Більш ніж 800 чоловік отримали поранення у сутичках з поліцією, коли вона штурмувала виборчі дільниці, щоб конфіскувати виборчі скриньки та вигнати виборців.

Який результат голосування?

За даними Каталонського уряду, 90% людей віддали свій голос на користь незалежності. У референдумі взяли участь 2,26 млн каталонців – 42% з 5,3 млн виборців.

Чи результат є юридично обовязковим?

Каталонський уряд, який минулого місяця прийняв закон про створення незалежної держави, говорить, що так. Іспанський уряд заявляє протилежне, стверджуючи, що конституційний суд призупинив процес референдуму у вересні.

Що каже іспанська конституція?

«Конституція ґрунтується на неподільній єдності іспанської нації, загальної та цілісної батьківщини всіх іспанців; вона визнає та гарантує право на самоврядування національностей та регіонів, з яких складається, і солідарність між ними всіма».

Що буде далі?

Каталонський уряд заявив, що зробить односторонню заяву про незалежність від Іспанії протягом 48 годин після перемоги. Очікується, що це відбудеться уже цього тижня.

Що зробить іспанський уряд?

Мадрид та іспанські суди оголосили результати референдуму незаконними. Іспанський прем’єр-міністр Маріано Рахой, як і раніше, має можливість вирішити проблему незалежності, керуючись статтею 155 конституції Іспанії. Ця стаття, яка ще ніколи не використовувалася, дозволяє іспанському уряду втрутитися і взяти під контроль автономний регіон, якщо він «не виконує зобов’язання, покладені на нього конституцією або іншими законами, або діє таким чином, що становить серйозну загрозу загальним інтересам Іспанії».

Чи уряд насправді це зробить?

Стаття 155 залишається останнім засобом. Вона не лише жодного разу не застосовувалася, але також може виявитися дуже ризикованою у Каталонії, з огляду на триваючу напругу і насильство після голосування у неділю.

Чи існує шанс переговорів між двома урядами?

Вкрай малоймовірно. Жодна сторона не хоче йти на поступки. Каталонський президент Карл Пуйджемонт заявив, що готовий піти у в’язницю з приводу питання про незалежність і поступиться лише у тому разі, якщо іспанський уряд надасть гарантії того, що відбудеться взаємно узгоджений референдум. Іспанський уряд категорично відмовився брати участь у будь-яких переговорах щодо референдуму.

А як щодо зовнішнього тиску?

Європейський Союз заявив, що не буде втручатися у справу, яку він вважає внутрішнім питанням Іспанії. Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер заявив, що Брюссель повинен дотримуватися рішень іспанського уряду та конституційного суду Іспанії.

Комісія неодноразово заявляла, що голосування за незалежність Каталонії буде визнано, проте лише у випадку законного референдуму.

Сем Джонс,
The Guardian

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-03-19 07:02:51