Новини » Суспільство

Альфа-джаз у Бабиному Яру: Путін ніколи не витрачає гроші просто так, – Й. Зісельс

Йосиф Зісельс. Фото: Укрінформ

Один з імовірних проектів меморіалу у Бабиному Яру у Києві розробляється за підтримки власників «Альфа-груп» Михайла Фрідмана, Германа Хана і Павла Фукса. Вони пропонують створити тут музей Голокосту, кращий, аніж у Єрусалимі чи Вашингтоні. Але у щирості їхніх намірів сумніваються навіть всередині єврейської громади в Україні. Адже пропонують вони зробити суто меморіал Голокосту, в той час як у Бабиному Яру розгорталась також трагедія ромів, українських патріотів, тисяч військовополонених та репресованих – тобто тут має бути меморіал жертвам Другої світової війни. До того ж Фрідмані & ко – це люди з оточення Путін, який ніколи не дозволить витрачати російські гроші в Україні без користі для себе. А головне – триває війна з Росією. І про це треба думати.

Такими думками в інтерв’ю «Укрінформу» поділився Йосиф Зісельс – один з найавторитетніших євреїв Європи, дисидент, правозахисник, голова Асоціації єврейських громадських організацій та общин України, виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України.

«За останній рік довкола Бабиного Яру виділилося три основних проекти. Є проект Міністерства культури, це державний проект.

Другий проект – це пропозиція деяких великих бізнесменів, які мають українське походження, але вони працювали все життя у Москві, в Росії. Це – Михайло Фрідман, Герман Хан і Павло Фукс. Вони також запропонували минулого року створити меморіал і також музей у Бабиному Яру. Це другий проект, інший зовсім. Це дуже великий проект, дуже амбіційний: вони кажуть, що хочуть зробити найкращий музей Голокосту в світі – краще ніж в Ізраїлі Яд-Вашем, краще, ніж у Вашингтоні музей Голокосту. Концепції також ще нема. Є розмови, великий піар, є виставки, які вони влаштовують – у них працює команда тут, очолює команду генеральний директор цього проекту Марек Сівець. Польський політик, він був керівником структури, аналогічної нашій РНБО (також депутатом Європарламенту та керівником делегації Комітету парламентської співпраці ЄС-Україна, – ред.). Є спостережна рада, експертна рада також, яка намагається сформулювати концепцію, але є багато запитань до цього проекту.

Є, нарешті, третій проект. Минулого року пройшов конкурс у Києві під егідою Всесвітнього союзу архітекторів з Парижа по найкращому ландшафтному облаштуванню цього місця. Тобто, меморіальний парк. Пройшов конкурс, виділені найкращі ідеї, тепер їх треба розвинути у вигляді ескізних проектів і потім приступити до втілення найкращого з них», – повідомив Йосиф Зісельс.

Далі він трохи більше розповів про проект людей з «Альфа-Груп», які мають дуже амбітні плани, але стосуються вони лише вшанування жертв Голокосту, в той час, як у Бабиному Яру відбувались знищення не лише євреїв:

«Справа в тому, що вони ж декларують створення музею Голокосту. Голокост і Бабин Яр – це явища, які перетинаються, але не абсолютно, бо в Бабиному Яру дійсно вбивали не тільки євреїв. Євреїв там близько 70% із тих 100 тисяч загиблих; а там ще є роми, але роми також підпадають під Голокост; а там ще є військовополонені – 20 тисяч; там ще є хворі з лікарні психіатричної, яка поруч розташована на Сирці; потім там моряки Дніпровської флотилії, які також були там; там є українські націоналісти, які також, кажуть, були там розстріляні – більше 600 людей, та й кажуть – ще більше. Тому це не Голокост вже, це Друга світова війна, жертви Другої світової війни. Всі вони – жертви Бабиного Яру.

Але в Бабиного Яру ще є історія перед Другою світовою війною і після неї.

І в Музеї Бабиного Яру це все може бути відображене. Ми, що створюємо разом із Міністерством культури, чи Міністерство культури разом із нами, бачимо музей Бабиного Яру, враховуючі всі ці чинники, які були присутні до війни, після війни, інші трагедії, пов’язані з Бабиним Яром...

А група бізнесменів ставить іншу мету. Вони говорять про музей Голокосту. А Голокост – це тільки євреї, тільки роми. Вони мають право про це говорити, але чому тоді в Бабиному Яру? Бо Голокост був не тільки в Бабиному Яру. В Україні тисячі місць, ми знаємо більш ніж 2000 масових поховань в Україні часів Голокосту. Чому саме на Бабиному Яру треба? І тим більше, там місце, де вони намагаються зробити музей, воно сакральне – це був цвинтар єврейський».

Також пан Зісельс розповів, що держава може відмовитися від участі російського бізнесу в цьому проекті. Адже можна знайти спонсорів в українському бізнесі, які візьмуть участь у створенні музею і не будуть диктувати, виставляти вимог, а з часом створювати надбудов у вигляді оновленої радянської історіографії. Не треба російських сто мільйонів – не обов’язково по-багатому. І не треба грошей Путіна, який ніколи не буде вкладати їх в Україну без користі для себе. До того ж не слід забувати, що триває війна з Росією.

«Ці бізнесмени запевняють, що вони українського походження. І це дійсно так. Фрідман зі Львова, Хан із Києва, Фукс – із Харкова. Запевняють, що мають громадянство різних країн. Але проблема не в тому. Головна проблема, що йде війна з Росією. І абстрагуватися від цього просто неможливо. І, оскільки, їх бізнес, в основному, зосереджений у Росії, то ми маємо враховувати це. Невже ви думаєте, що Путін дозволить витратити хоча б один мільйон в Україні, з якою він воює?! Про це треба думати», – застеріг Йосиф Зісельс.

Слід відзначити, що Михайло Фрідман вже багато років є спонсором ще одного масштабного проекту в Україні, а саме фестивалю «Альфа-джаз» у Львові.

Нагадаємо, Йосиф Зісельс розповів, що, згідно з дослідженнями та аналізом інформації, Україна має один із найменших рівнів антисемітизму у Європі.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...