середа, 27 вересня, 2017, 17:33 Події
Хто винен, що житло для українських військових будується десятиріччями? Розслідування

Попри багатомільйонне фінансування, багатоповерхівку Міноборони у Черкасах будують вже 20 років.

Про це йдеться у програмі військових розслідувань «Стежками війни» (щовівторка о 22:00 на телеканалі ZIK).

Станом на 2017 рік понад 45 тисяч військових ЗСУ перебувають у черзі на житло. Його повинно будувати або купляти Міністерство оборони України. Скільки ключів передасть в руки рядовим та офіцерам – залежить від фінансування конкретної урядової програми. Цього року є лише 24 таких об’єкти.

Серед них є і Черкаси, де двадцять років тому, на вулиці Грушевського, розпочали будівництво житлового комплексу для військовослужбовців. 129 сімей могли б отримати там житло. Але досі «Черкаське будівельно-монтажне управління», яке відповідає за довгобуд, не може його завершити.

Навколо цього військового довгобуду закрутився справжній детектив. Ба більше! Ниточки від довгобуду ведуть прямісінько до високопосадовців Міністерства оборони.

Історія будинку на вул. Грушевського, 97/3 розпочалась у далекому 1997 році. Сьогодні перша черга комплексу майже готова. У другій – потрібно завершити дрібні будівельні роботи. Водночас, наразі жодних будівельних робіт не проводять. Будинки першої черги навіть опечатали, бо місцеві розкрадають матеріали.

Самі квартири розподіляє комісія гарнізону. Але поки багатоповерхівку не введуть в експлуатацію, у Черкаського гарнізону на неї – жодних прав. Ситуацію прокоментував голова житлової комісії Черкаського гарнізону Володимир Кучеренко

«ГлавКЕУ повинне нам надіслати перелік об’єктів, які плануються до здачі в цьому році. Коли приходить офіційний документ – житлова комісія гарнізону надає пропозиції щодо розподілу житла», – підтвердив чиновник.

Журналісти з’ясували, що за довгобуд відповідає держпідприємство «Черкаське будівельно-монтажне управління». Тимчасово виконує обов’язки директора, депутат обласної ради від Блоку Петра Порошенка, колишній підприємець Володимир Доманський.

Журналісти дуже довго не могли з ним домовитись про зустріч, тому пішли до його начальника – Юрія Каюна. Зараз він тимчасово очолює Головне квартирно-експлуатаційне управління ЗСУ. Саме це управління – остання інстанція у квартирних та земельних питаннях для військових на всій території держави.

«У минулому році уже були відомі факти нецільового використання бюджетних коштів. Тому до зміни керівника «Черкаського будівельно-монтажного управління» кошти туди просто не направлялися. Лише після призначення нового керівника – Доманського Володимира Миколайовича, який тимчасово виконує обов’язки, туди була спрямована частина коштів», – розповів т.в.о. начальника Головного КЕУ ЗСУ Володимир Каюн.

У розпорядженні Кабінету міністрів чітко зазначено про 4 млн. 791 тис. грн. на завершення першої черги, а 12 млн. 248 тис. грн. – на завершення другої.

Тож Каюн додав: «На жаль, розпорядження Кабінету міністрів у нас було погоджено, м’яко кажучи, пізно, лише вкінці травня. Тому наразі ведеться перевірка об’єкту новим керівництвом щодо визначення фактичних об’ємів, які необхідно добудувати».

Фактично, за вісім місяців 2017 року жодних робіт на довгобуді у Черкасах не було проведено, а кошти повинні бути освоєні цього року.

Коли журналісти прибрали мікрофон, Юрій Каюн розповів, що сам має великі сумніви щодо завершення будови цього року. Причиною назвав борги держпідприємства, які можуть просто «ковтнути» нові надходження з держбюджету. Далі поділився своєї версією, чому почалось банкрутство.

«Його штучно збанкрутували для того, щоб вивести майно, яке є в Черкасах, в дуже хорошому місці – на вул. Ільїна і Смілянської, а також Маршала Конєва, де є 5 гектарів. Частину майна було виведено ще в 2010 році. У 2012 році друга частина на перехресті Одеської і Байди Вишневецького також хотіли вивести. Частину встигли, а іншу я не дав», – прокоментував Каюн.

Але, чи дійсно Юрій Каюн так опікувався тоді долею «Черкаського будівельно-монтажного управління»? В редакцію ZIKy зателефонував колишній працівник підприємства. Він розповів про те, як Каюн, який зараз тимчасово виконує обов’язки начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних сил України, давав хабарі.

«Частину відкатів він відвіз у департамент будівництва. Тоді почали виділяти якісь кошти. І цікавим є той факт, що по ньому проводилися кримінальні провадження. То хто його міг призначити на цю посаду? Він уклав договір сам із собою, виконуючи обов’язки директора, уклав договір позики. І з цих коштів він по договору взяв близько 500 тисяч гривень для себе. Попри те, що у 2012 році підприємство вже було у стадії банкрутства», – розповів колишній працівник ДП «Черкаське будівельно-монтажне управління».

Тобто за словами інсайдера, Юрій Каюн досі винен «Черкаському будівельному управлінню» кругленьку суму. Проте він все заперечив.

«Брехня. І скажіть про це вашому аноніму. Адже було проведено аудит», – прокоментував Каюн.

За аудиторським звітом державного підприємства «Черкаське будівельно-монтажне управління» за 2016 рік, заборгованість за колишнім директором Каюном Ю.В. – 540 тис. 574 грн., з яких не повернута отримана поворотна позика 384 тис. 477 грн.

Також інсайдер не забув і про тимчасово виконуючого обов’язки директора «Черкаського будівельно-монтажного управління» Володимира Доманського. Він стверджує, що держпосада йому була потрібна для вирішення власних інтересів. Зокрема, щоб «прибрати» собі трохи земель Міноборони у Черкасах.

«Доманському пообіцяли вирішити це питання – відвести йому близько 3,7 гектара землі Міністерства оборони, яка закріплена за державним органом. Та продати тому ж Міноборони свій гуртожиток у Золотоношах. Це йому пообіцяли співробітники міністерства на рівні народних депутатів, які були обрані по Черкаському регіону. Більше лобіює по Смілянському регіону народний депутат України Рудик Сергій, а по Золотоноському – народний депутат Голуб Владислав», – наголосив колишній працівник ДП «ЧБМУ».

Правда чи ні, але уже при зустрічі з журналістами Володимир Доманський проговорився про отримання своєї посади.

«Було прохання народного депутата просто прийти і навести тут порядок», – сказав Доманський.

Він також вважає, що конфлікту інтересів між його діяльністю, як бізнесмена, та роботою на державній посаді не існує. Навпаки, на його думку, він врятував Черкаське будівельно-монтажне управління.

- Прийшли на підприємство, знайшли сім… ну більше п’яти мільйонів, зменшили дебіторку, вивели практично підприємство з банкротства.

Можливо, збіг, але нардеп Сергій Рудик, якого назвав інсайдер, є головою одного з підкомітетів у Комітеті Верховної Ради України з питань бюджету. Саме там визначають фінансування державних програм Міноборони, зокрема й будівельних.

Журналісти зателефонували до нардепа.

  • Ви Володимира Доманського знаєте?
  • Знаю, що у нього найкращий показник або у всій обласній раді, або у фракції.
  • Є інформація про те, що начебто Ви лобіювали деякі земельні питання Володимира Доманського.
  • Ні, це не мій округ, чого я буду лізти.

Про зв’язок з Доманським журналісти також запитали і народного депутата України Владислава Голуба, у якого він є помічником-консультантом.

«Насправді для мене це новина. Він сам мені сказав, що начебто 2 роки в ремонтному якомусь там управлінні працює. І запевняє, що не казав журналістам про те, що «ставив» народний депутат, чи що-небудь просив. В мене щойно була важка розмова з ним, і сподіваюсь, що він мене зрозумів. Я попросив його привести своє посвідчення моєму головному помічникові. І як тільки відкриється сесія, я його одразу приберу зі своїх помічників-консультантів», – прокоментував нардеп Голуб.

А в Міноборони у всьому винуватять попередників. Звідти надіслали журналістам відповідь на інформаційний запит про причини зволікання із будівництвом у Черкасах:

«У зв’язку з невиконанням генеральним підрядником, а саме Державним підприємством Міністерства оборони України «Черкаське будівельно-монтажне управління» вимог умов договору щодо термінів будівництва житла, керівництвом Міністерства оборони України в жовтні 2016 року було ухвалено рішення щодо усунення керівника підприємства від виконання обов’язків, що в подальшому призвело до зриву термінів будівництва об’єкта».

Тобто йдеться про зміну директора ще у 2016 році, коли на місце попереднього прийшов Доманський.

Тим часом, військові продовжують роками чекати на обіцяне державою житло. Навіть ті, хто віддав цій державі здоров’я на війні.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-19 23:59:16